Στον Αντώνη Κωνιωτάκη... ο καλός ο Κακός και ο Άσχημος!

  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Αυτό το ΠΣΚ λοιπόν βρέθηκα στο σπίτι του Αντώνη.Κονιωτάκη... μπα δεν μου αρέσει να ξεκινήσω έτσι, πάμε αλλιώς!

    Παρασκευή 8/11/2013 - 1η μέρα (Ξενάγηση μετά μουσικής)
    Λίγο μετά τις 10 βρέθηκα στο σπίτι του Αντώνη Κονιωτάκη (Ηράκλειο Κρήτης), αφού έπεσαν οι πρώτες χαιρετούρες, φιλιά (μην σας πάει το μυαλό στο πονηρό), λίγο μετά κατεβήκαμε στην μουσική “υπόγεια γιάφκα”. Όταν άνοιξε η πόρτα ένα δέος ένιωσα, αρχικά με τον φροντισμένο χώρο και σαν ανήσυχος νέος που είναι με ενημέρωσε ότι συνέχεια τον βελτιώνει. Κοιτώντας από κοντά τα ηχεία της Rockport τα Altair δείχνουν πανέμορφα, δεν σας κρύβω ότι η πρώτη εικόνα που μου ήρθε στο μυαλό, ήταν το κεφάλι του Άλιεν από την ταινία του Ridley Scott, ανάμεσα τους κείτονταν τα άλλα τέρατα της Gryphon πάνω σε ξύλο-τσιμεντένιες βάσεις με ελατήρια, εδώ μου είπε (ο Αντώνης) και το τρίπτυχο της επιτυχίας που πιστεύει... Χώρος – Ρεύμα (balanced AC) – Στήριξη! Δεν συνεχίζω με την περιγραφή του συστήματος, γιατί λίγο πολύ είναι γνωστά και χιλιοειπωμένα από άλλους και καταχωρημένα άλλωστε και εδώ! Μετά λοιπόν από τις ολιγόλεπτες και διάφορες ξεναγήσεις του χώρου, κάθομαι στον καναπέ και αρχίζει το “πάρτι” με αλκοόλ και βινύλια στα πλατό... (κάπου εδώ έπαθα και το πρώτο σοκ) ...το μόνο που έχω να σας πω... ότι το πήγαμε μέχρι τις 5 το πρωί!

    http://www.youtube.com/watch?v=Oj6vFW2e_JY

    Σάββατο 9/11/2013 - 2η μέρα (Hangover)....συνεχίζεται....

    1  11 Nov 2013  
  • gonis

    gonis

    ACA Member

    Αντρικος χωρος!!!
    Μπραβο Αντωνη.

    Υ.Γ.Εγω θα εβαζα στην εισοδο ενα απαγορευτικο για το αντιθετο φυλο.

    2  11 Nov 2013  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Σάββατο 9/11/2013 - 2η μέρα Μέρος Α. (Hangover)
    Αφού κοιμήθηκα παρέα με ένα κάρο εφιάλτες από τις “μηχανάρες” του Αντώνη να με κυνηγάνε όλο το βράδυ, ήρθε το πρωινό εγερτήριο, το πρώτο καφεδάκι το είχε φτιάξει ο Μιχάλης και η περιγραφή που μπορούσες να δώσεις ήταν νερόπλυμα... ευτυχώς μετά από λίγη ώρα σηκώθηκε και ο Αντώνης και έτσι ήπια και έναν καφέ (το έχει και εκεί ρε παιδί μου) αλλά χάι-έντ! Ο καιρός ήταν ηλιόλουστος και όπως λένε, η ωραία μέρα από το πρωί φαίνεται, γιαυτό λοιπόν βούρ στην μουσική γιάφκα πάλι. Πάλι μουσική, χάζι στις αναλογικές υπέρ-συσκευές και οι αντρικές κουβέντες συνεχίζονταν, παράλληλα έστηνε ο Μιχάλης κάτι νέα ψηφιακά “παιχνίδια”, της CH-Precision, το C1 D/A Converter και το D1 CD/SACD και τον προενισχυτή (σε 2 σασί) της Gryphon, ο τελευταίος λόγω κακής συνέργειας (με το να ματσαριστεί σωστά) με τον ήδη στημένο EMT προενισχυτή-φόνο (που είναι και ο βασικός υπεύθυνος για την αναπαραγωγή των πικάπ) και γιαυτό τον λόγο εγκατέλειψε σύντομα το ράκ του Αντώνη! Να μην ξεχάσω να σας πω ότι το CH Dac συνδέθηκε πάνω σε μια είσοδο του EMT ώστε αυτός να αναλάβει την αναλογική προενίσχυση!

    3  12 Nov 2013  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Σάββατο 9/11/2013 - 2η μέρα Μέρος Β. (Ήμουν μάρτυρας στον θάνατο του βινυλίου...?)
    Χυθήκαμε στους καναπέδες και άρχισε η ακρόαση, αλλά αυτή την φορά με σι-ντί, πρώτα έγινε με το ήδη υπάρχον στημένο στο ράκ Audio Aero Capitole Mk II, περιληπτικά θα σας πω ότι υπέροχοι ήχοι έβγαιναν, αλλά υστερούσε σε ανάλυση – καθαρότητα έναντι του αναλογικού! Να πω μόνο στα “ακουστκά τεστ” εγώ προτίμησα γενικά να μείνω σιωπηλός και αμέτοχος ώστε να μην επηρεάσω την κρίση του Αντώνη, βλέπεις είχαμε και τον αντιπρόσωπο μαζί μας... Ξεκίνησαν λοιπόν οι ακροάσεις με Σι-Ντι αλλά με τα CH αυτή την φορά, ένιωσα την έκπληξη και την βουβαμάρα συγχρόνως του Αντώνη, ήταν σιωπηλός για αρκετά λεπτά.... και μονολογεί με χαμηλή φωνή, κρίμα το αγαπούσα αυτό το πλέιερ (αναφερόταν για το Audio Aero Capitole Mk II), γυρνώντας στον Μιχάλη που καθόταν πίσω μας με τα διάφορα κοσμητικά επίθετα που τον στόλιζε του πετάει και το είσαι αντροχωρίστρα! Για να μην τα πολυλογώ, το αποτέλεσμα (των CH) ήταν κορυφαίο σε όλα, βάθος – πλάτος – μήκος – ύψος (δεν περιγράφω στίγμα από GPS) υπέρ ανάλυση – ροή, απλά ήταν σοκαριστικό, έκλεινες τα μάτια και οι καλλιτέχνες απέναντι γινόντουσαν ολόγραμμα και οι φωνές έπαιρναν σχήμα... (Μιχάλη διάβασες τι γράφω, θέλω δώρο χαχαχα), αφού ο Αντώνης το έριξε στο ακουστικό “ψείρισμα”, μέχρι και τις αναπνοές των τραγουδιστών μετρούσε, σε μια φάση σταμάτησα να αναπνέω, μπας (λες) να μετράει και τις δικές μου και να μπερδεύεται...(χαχαχα)! Ήρθε και η ώρα της αντιπαράθεσης με βινύλιο, (αυτό το περιμένατε με αγωνία βλέπω) “δυστυχώς” τα CH ήταν “αναλογικότερο” του “αναλογικού”... τίποτε άλλο δεν θα πω, μόνο σε μια άλλη αντιπαράθεση των δυο (A vs D) ο Αντώνης είπε, δεν βάζω καν τον δίσκο... είναι άσκοπο! Βλαστήμια θα πουν κάποιοι, τεχνικώς και αναμενόμενο οι άλλοι! Κάποτε είχα πει (και όσοι με ξέρουν το γνωρίζουν – και οι αναλογικοί φίλοι μου τότε με αφόρισαν) θέλω το πικάπ μου να το κάνω να παίζει σαν ένα καλό ψηφιακό... και να μπορέσω (μέσα από την ακουστική “αυταπάτη”) να το ξεπεράσω....! Αυτό Αντώνη μου είναι η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω και σου εύχομαι και με διαφορετική οπτική αυτή την φορά να το καταφέρεις!

    Σάββατο 9/11/2013 - 2η μέρα Μέρος Γ. (Αντώνης αλά Master Chef) συνεχίζεται...

    4  12 Nov 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    παμε παμε, δωσε πονο...!

    5  12 Nov 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Δεν πιστεύω ότι ο Anton είπε αυτές τις κουβέντες,για το ψηφιακό!
    Ζητώ άμεση διάψευση από τον ίδιο!
    Άν είναι δυνατόν να λέει "δεν βάζω το δίσκο"...

    Υ.Γ. Ο Dol fon είναι πράγματι αντροχωρίστρα! Το επιβεβαιώνω
    Σε όποιο σπίτι μπαίνει, σπέρνει διχόνοιες!!!

    6  12 Nov 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πρόεδρε να τον μπανάρω αυτόν τον αθεόφοβο που τολμάει να λέει ότι το ψηφιακό έπαιξε καλύτερα από το αναλογικό;; και ο Αντώνης δεν έχει ότι ότι αναλογικά αλλά τα κορυφαία που κυκλοφορούν...

    Φίλε είσαι πολύ τυχερός γιατί σε άλλες εποχές όχι μόνο θα είχες διαγραφεί αλλά μπορεί να σε στέλνανε και εξορία... άκου έπαιξε το ψηφιακό καλύτερα...

    7  12 Nov 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    χεχεχεχε dac με 4 x pcm1704 ,καταργημένα τσιπ χρησιμοποιούν δεν ντρέπονται
    κάτι μου θυμίζει

    8  12 Nov 2013  
  • gonis

    gonis

    ACA Member

    johnVO wrote:
    Ο Dol fon είναι πράγματι αντροχωρίστρα! Το επιβεβαιώνω

    Ελα μωρε τωρα που δεν πινει δεν καπνιζει και δεν ξερει να φτιαξει και ενα καφε της προκοπης...

    9  12 Nov 2013  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Σάββατο 9/11/2013 - 2η μέρα Μέρος Γ. (Αντώνης αλά Master Chef)
    Ήμασταν σαν φυλακισμένοι στο σπίτι, η αλλιώς σαν τα νέα επεισόδια Big Brother Hi-End... όλη μέρα το είχαμε ρίξει στην ακρόαση και στις δοκιμές (είμαστε για δέσιμο!) και κάποια στιγμή προς το μεσημέρι μας πρότεινε να μαγειρέψει κάτι απλό, γιατί το βράδυ είχε προγραμματιστεί το σπέσιαλ μενού! Το μεσημεριανό μενού λοιπόν ήταν μακαρόνια άσπρα με διάφορα τυριά τριμμένα... απλό μεν “ακούγεται”, αλλά νόστιμα και το “ακούσαμε” (λες να αρχίσαμε να τα χάνουμε...), λοιπόν τα πιάτα γρήγορα άδειασαν (γιατί είχαμε αφήσει στην μέση κάτι ακουστικές εκκρεμότητες χαχαχα), εκτός από χάι-εντάς είναι και νοικοκύρης ο άτιμος. Για να μην σας ζαλίζω άλλο, το νυχτερινό μενού περιελάμβανε κρέας (δεν θυμάμαι πως το έλεγαν) μαριναρισμένο με δενδρολίβανο και θυμάρι, στα κάρβουνα, με συνοδεία σαλάτας και κόκκινο κρασί. Η Σοφία και ο Μιχάλης το ήθελαν ψημένο πολύ γιατί νόμιζαν ότι κουνιότανε ακόμα... ενώ εγώ ακολούθησα την συμβουλή του Master Chef Anton και το έφαγα μισοψημένο και ζουμερό!

    10  12 Nov 2013  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Κυριακή 10/11/2013 - 3η μέρα (Τα ωραία πράγματα... κάποτε τελειώνουν)
    Το πρωί λοιπόν πάλι ήπια τον καφέ-νερόπλυμα του Μιχάλη, έλα ντε που ο Αντώνης αργούσε να ξυπνήσει και με είχε πιάσει κρύος ιδρώτας... εντέλει κάποια στιγμή σηκώθηκε και απόλαυσα τον κανονικό καφέ, σε μια υπέροχη ηλιόλουστη μέρα. Μην με κοιτάτε περίεργα τώρα... αλλά ξανά κατεβήκαμε για τελευταία χαλαρή ακρόαση & κουβεντούλα (είχαμε αφήσει στην μέση κάτι εκκρεμότητες), ο Αντώνης με τον καφέ του παρέα (γιατί τον πίνει σαν σπουργιτάκη ο άτιμος) αλλά εγώ όμως επιδόθηκα σε Κρητικές “κακές” συνήθειες, ρακί και γραβιέρα! Αυτό το σημείο είναι επικό, μετά από 40 ώρες περίπου, βγήκαμε εξω από το σπίτι... Εγώ ο Μιχάλης, ο Αντώνης και η Σοφία και μας πήγανε σε μια ταβέρνα στο Σταμνοί Ηρακλείου και δοκιμάσαμε υπέροχες λιχουδιές, δεν σας λέω τι φάγαμε για να μην ζηλέψετε, είχαμε ωραία κουβέντα με διάφορα θέματα, γέλιο, πειράγματα, αναμνηστικές φωτογραφίες, Και ως συνήθως τα ωραία πράγματα κάποτε τελειώνουν. Μετά την επιστροφή μας από την ταβέρνα, μαζέψαμε τα πράγματα για τον δρόμο της επιστροφής....!

    Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αντώνη και στην υπέροχη σύζυγό του Σοφία για την φιλοξενία και γενικά γιαυτό το υπέροχο τριήμερο που πέρασα, να είστε πάντα καλά και εύχομαι να τα ξαναπούμε σύντομα!

    Τίτλοι τέλους...
    Μακράν το καλύτερο σύστημα που έχω ακούσει έως σήμερα!

    Ο Καλός

    Ο Κακός

    Ο Άσχημος

    11  12 Nov 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Κύριοι είσαστε απαράδεκτοι.
    ΟΛΟΙ σας μπανάρεστε και διαγράφεστε...
    Tuby κάνε αυτό που πρέπει...

    12  12 Nov 2013  
 
page 1/15 rows 12/169 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 46ms)