Μηνιαία Συνάντηση ACA, 10 Αυγούστου 2013, Αν. Κονιωτάκης (#8)

  • vet

    vet

    Registered

    AlexD wrote:
    Αφού λοιπόν θέλετε να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά...
    Προσωπικά δέν συμπαθώ τα ψηφιακά επειδή είναι καλύτερα ή χειρότερα. Η συμπάθεια μου στα ψηφιακά έγκειται στο οτι η λύση του πολύδρομου ενεργού ηχείου με ακουστική ανάδραση χώρου έρχεται μόνο μέσω της ψηφιακής οδού. Ή να το πώ πιο απλά. Εκεί θα φανεί η διαφορά.
    Όταν λέω πολύδρομο ενεργό εννοώ η βαθμίδα απο την πηγή μέχρι το μεγάφωνο να είναι ψηφιακή/διακοπτική. Ψηφιακή πηγή, σπάσιμο σε κανάλια και δρόμους ψηφιακά, ενίσχυση διακοπτική(ή κανονική αλλα σίγουρα πολυκάναλη) και τέλος ακρόαση...αναλογική. Δυστυχώς αυτό δέν γίνεται μέσω της αναλογικής οδού.
    Όπως έχω ξαναπεί έτσι δίνεται ο απαραίτητος έλεγχος που με το αναλογική δέν μπορεί να έρθει. Έλεγχος των ηχείων και του χώρου.
    Φυσικά στα παραδοσιακά συστήματα αυτή η συζήτηση είναι άτοπη. Και όλοι γνωρίζουμε οτι κατα βάση οι αναλογικές κόπιες-master είναι καλύτερες - πιο προσεγμένες απο το ψηφιακό. Αποτέλεσμα αυτού είναι σε αυτά τα παραδοσιακά συστήματα το αναλογικό να κερδίζει στα περισσότερα αυτιά. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι έτσι...

    αστο αλεξ ψιλα γραμματα...
    το ποσο κακο κανει το κροσσ το καταλαβαινεις μονο αν ακουσεις ενεργα με ψηφιακο κροσσ και πολυενισχυση ή ΚΑΛΑ μονοδρομα οπως τα quad !!
    (καλο ε?)
    τωρα τα διακοπτικα ενισχυτικα τι ταθελες?
    σαταναδεςςςςς
    εγω τα πουλησα, θα παρω και δευτερο πους πουλλ!

    85  29 Aug 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    kotsidisjohn wrote:
    Παρακαλουνται αυτοι με τα κομπρεσσερ που τρυπανε στο δρομο και αυτοι με τα λιμιτερς απο κατω να σταματησουν , γιατι μας πηραν τ αυτια...
    Για περισσοτερρες πληροφοριες, γι αυτους που περαν απ τα αληθινα κομπρεσσερ , βλεπουν λαμπακια ν αναβοσβηνουν κ σκεφτονται, φανταζονται, διερωτονται διαφορα μονοι τους , ενταυθα.
    Η να ρωτησουν καποιους που γνωριζουν κ δεν κανουν εικασιες.
    Αυτα.
    Οποιος επισης καταφερει να βαλει κομπρρεσσορα κ λιμιτερ στη Μετρικ , κερναω.

    τζονυ ασε τα κοκο και λεγε,
    ειχες κομπρεσσορα και λιμιτερ ή οχι?
    τα μασαμε τωρα?

    μανε? τι λες? ειχε?

    86  29 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τα είπα βρε Βετόπουλο.. τι να τα ξαναλέω..

    87  29 Aug 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    αφου σε λεει δε ειχε...
    τι με λες? ειχε? τοδες?

    88  29 Aug 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    vet wrote:
    τζονυ ασε τα κοκο και λεγε,
    ειχες κομπρεσσορα και λιμιτερ ή οχι?
    τα μασαμε τωρα?
    μανε? τι λες? ειχε?

    μα καλα, επειδη πεταχτηκε ο Μανος και πιστευει πως ειχε η εχει κομπρεσσορα, τι σημαινει?

    Αν πεταχτω κι εγω και πω οτι ο Βλασσης οδηγαει Φερραρι, μου το πανε?

    Φυσικα και οχι...

    Απορω πως στα καλα καθουμενα θυμομαστε πραγματα, η μαλλον φανταζομαστε, δεν ειναι η πρωτη φορα βεβαια!

    τες πα, ολα καλα, οτι πιστευει ο καθενας!

    89  30 Aug 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Αν τα λαμπάκια βαράγαν κόκκινο στο συγκεκριμένο βινύλιο προφανώς δεν είχε.

    90  30 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τα λαμπάκια βάραγαν κόκκινα και περτικαλιά και πουά... άμα δεν είχε compression και limiter-cutter τα ηχεία θα χαν πάει για περιστερώνες...

    ο Γιάννης δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί τα παίρνει και του ανάβουν τα δικά του λαμπάκια... μπορεί απλά να πει, αν γνωρίζει καλά, δεν είχε συμπιεστήρια και κοφτήρια η Μέτρικ

    91  30 Aug 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Kαι γιατί δεν έβαζε λίγο παραπάνω compressor και limiter για να μην βάραγαν καθόλου κόκκινο?

    92  30 Aug 2013  
  • dapost

    dapost

    Registered

    http://www.dr.loudness-war.info/

    Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί το λίνκ, αλλά είναι μία χρήσιμη βάση με τη δυναμική περιοχή, δημοφιλών κυρίως, ηχογραφήσεων. Δυστυχώς για τις περισσότερες σύγχρονες από αυτές χρειαζόμαστε un-compressor, όχι compressor

    93  30 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει ηχογράφηση απ' ευθείας σε ψηφιακό χωρίς compression.. το output level θα πρέπει να 'πέσει' πολύ χαμηλά.. η ψηφιακή παραμόρφωση δεν συγχωρεί..

    94  30 Aug 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Τέλειο το κείμενο του Γιώργου για την συνάντηση!!!
    Πρόεδρε νομίζω πρέπει να το κάνεις πιό συχνά.Αντώνη,ποιός τη χάρη σου.Τιμή και δόξα!
    link

    95  19 Sep 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Μοναδικος και ανεπαναληπτος, γιαυτο ειμαστε περηφανοι που τον εχουμε και Προεδρο!
    Ευχαριστω πολυ Γιωργο!
    Και βεβαια - καλα να ειμαστε- του χρονου θα σας περιμενω... με καλλιτερο μενου.. σε ολα!!!

    96  24 Sep 2013  
 
page 8/9 rows 12/107 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 81ms (19 queries, 48ms)
invisible cron image