Ιάκωβος

  • Vakis2000

    Vakis2000

    Registered

    Γεια σας,

    Το χόμπι μου όπως καταλαβαίνετε είναι η ακρόαση μουσικής, και τα υλικά που την διαχειρίζονται.

    Σήμερα αν και απασχολημένος με άλλες υποχρεώσεις έπεσα τυχαία στο φόρουμ σας και πραγματικά βρήκα το στοιχείο μου.

    Τις αμέσως επόμενες ημέρες θα διαβάσω όσα μπορώ περισσότερα, επίσης θα προσπαθήσω να σας ενημερώσω σχετικά με ότι αφορά εμένα.
    Είμαι ήδη ενεργό μέλος με το ίδιο name στο AVSITE αλλά εδώ βλέπω ότι υπάρχει υλικό πιο κοντά στις προσωπικές μου προτιμήσεις.

    Σας εύχομαι καλό βράδυ,
    Φιλικά, Ιάκωβος.

    1  29 Nov 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ιάκωβε καλωσόρισες ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.. χαιρόμαστε που σ' έχουμε στην παρέα μας και περιμένουμε λεπτομέρειες για το σύστημά σου, τις μουσικές που ακούς κλπ..

    Μάνος

    2  29 Nov 2017  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλώς όρισες Ιάκωβε... ελπίζω να σε βλέπουμε συχνότερα από τα μέρη μας.

    Μόνο να διευκρινίσω ότι το ACA είναι ένας ενεργός από το 1998 σύλλογος φίλων της μουσικής και αυτό που βλέπεις είναι η ιστοσελίδα μας, που έχει και forum μαζί...

    3  30 Nov 2017  
  • Vakis2000

    Vakis2000

    Registered

    Ευχαριστώ και εγώ.

    Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και εγώ πληροφορίες & φωτογραφίες με το σύστημα, το οποίο ευρίσκεται σε γήινα επίπεδα. Παρ όλα αυτά με ικανοποιεί απολύτως.

    Όπως καταλαβαίνετε από το αβαταρ μου, σε ήχο βασίζεται στις χροιές της klipsch.

    Εξυπηρετεί δε 2 τομείς, Ηχητική απόλαυση (περίπου 90 %) και home cinema.

    Σχετικά με την Μουσική, είναι πραγματικά πάθος για μένα.
    Ξεκίνησα τον ενεργό βίο μου ανοίγοντας κατάστημα Δίσκων στην Καλλιθέα, σε ηλικία 18 περίπου ετών. Από κάποια στιγμή και έπειτα βέβαια ασχολήθηκα με αυτό που σπούδασα... τα Οικονομικά. Παρ όλα αυτά η αγάπη για την μουσική ήταν και είναι, πρωταρχική επιλογή.

    Για να καταλάβετε σε ηλικία μικρότερη των 10 ετών, κατασκεύασα χωρίς γνώσεις - εμπειρία το πρώτο μου... σύστημα (δεκαετία 60)! Μονοφωνικό βέβαια, αλλά έχει πλάκα η όλη εμπειρία, αφού έγινε με το μιαλουδάκι ενός ας πούμε δεκάχρονου αγοριού...
    Υπήρχε ένα φορητό ραδιοφωνάκι,το οποίο ήταν η μοναδική μου συντροφιά. (Εποχή που δεν υπήρχαν καν τα fm φυσικά). Υπήρχε και ένα έπιπλο (σύνηθες εκείνη την εποχή) που αποτελείτο από έναν ενισχυτή (μονοφωνικό) και ένα πικάπ που δεν λειτουργούσε καν.Επίσης υπήρχε και ένα μεγάφωνο κατάλοιπο από μάλλον κάποιο παλιό αυτοκίνητο.Μου μπήκε λοιπόν στο μυαλό να κάνω συνδυασμό όλων αυτών! Έτσι άνοιξα το τρανζιστοράκι και με την βοήθεια καλωδίου το ένωσα στην είσοδο του ενισχυτή (απλό γυμνό καλώδιο δηλαδή) και από κάποια έξοδό του σύνδεσα και το μεγάφωνο. Όμως αυτό ήταν ελεύθερο στον χώρο, άρα δεν είχε καθόλου μπάσο, διότι δεν υπήρχε ηχείο. Ψάχνοντας εδώ και εκεί για να βρω κάποια βελτίωση της κατάστασης, πρόσεξα ότι όταν το μεγαφωνάκι ευρίσκετο κοντά σε κάποιο ντουλάπι, βελτιωνόταν η κατάσταση! Έτσι πάλι στην αποθήκη. Για καλή μου τύχη υπήρχε εκεί ένα κομοδίνο! Καλή περίπτωση! Και με το πριονάκι την καλλιτεχνίας (θα το θυμούνται οι παλαιότεροι) έκανα τρύπα στην πόρτα του κομοδίνου και βίδωσα όπως όπως το μεγάφωνο. Έτσι έκανα το Πρώτο μου ηχείο! Το σύστημα όπως καταλαβαίνετε είχε πάνω από υποφερτό ήχο και φυσικά ένοιωθα υπερήφανος για αυτό!.

    Έκτοτε και φυσικά ανάλογα την εποχή, αγοράζω, πουλάω, πετάω μηχανήματα. Όμως έχομε καιρό για αυτά!

    4  30 Nov 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Ιάκωβε καλώς ήρθες στο στοιχείο σου man!!

    5  30 Nov 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ιάκωβε επειδή υπάρχει πρόβλημα με το ανέβασμα φωτογραφιών απ' ευθείας από τον υπολογιστή στο φόρουμ μπορείς να τις στείλεις με wetransfer ή απ΄ευθείας στο mail : kondo_ma@hotmail.com

    6  30 Nov 2017  
  • Vakis2000

    Vakis2000

    Registered

    Καλό απόγευμα σε όλους.

    Λοιπόν το σύστημά μου αν και σε λογικά πλαίσια, με καλύπτει πλήρως.
    Βασική του μορφή είναι η δικάναλη χρήση, όμως περιστασιακά παίζει και ρόλο home cinema.

    Ενισχυτικά:

    Προ ενισχυτής: Advance acoustic x- preamp. link
    Ενισχυτής AV: Marantz sr 7009 (Χρησιμοποιείται σαν pro για τα 2 κύρια κανάλια, για το home cinema). link
    Τελικός: Advance x- a160. link

    7  30 Jan 2018  
  • Vakis2000

    Vakis2000

    Registered

    Και συνεχίζω:
    Πηγές:

    htpc, ιδιοκατασκευής ποιοτικότατο, τελείως αθόρυβο (δεν υπάρχουν κινούμενα μέρη - ανεμιστήρες, μηχανικοί δίσκοι κλπ.), κατασκευή επιπέδου hi-end εμφανισιακά, με ανταλλακτικά αγορασμένα όλα από εδώ:link
    Πικάπ: Pro-Ject Audio Debut με κεφαλή ortofon red.

    Ηχεία: klipsch rf 62mkII. Κατά την γνώμη μου υπέροχα ηχεία, στα οποία έχει γίνει αναβάθμιση στα ηλεκτρονικά και την εσωτερική καλωδίωση.
    Τα υπόλοιπα ηχεία (5,1,2) δεν μας ενδιαφέρουν εδώ.

    Υπόλοιπα:
    Dune hd base 3d: link
    Ps3 (παροπλισμένο πλέον)
    Δέκτης Nova.

    Επίσης, Οθόνη προβολής Ellite 92
    Benq 1110.
    Panasonic vt 20 plasma.

    Σε δεύτερο χώρο, με ενίσχυση από τον Marantz Zone2 άλλο ένα σετ klipsch.

    θα προσπαθήσω να στείλω φωτογραφίες....

    8  30 Jan 2018  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 74ms (18 queries, 31ms)