Χαιρετισμούς σε όλους (#2)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Για κοίτα εδώ...
    cayin

    Ή ακόμα καλύτερα κανένα PrimaLuna

    PrimaLuna

    Και τις δύο εταιρείες τις αντιπροσωπεύουν σοβαροί και αξιοπρεπείς αντιπρόσωποι...

    Τα έχω ακούσει και τα δύο και είναι πάρα πολύ καλά για τα λεφτά τους...

    13  12 May 2017  
  • George_Best_7

    George_Best_7

    Registered

    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Σήμερα το πρωί έκλεισα τον Exposure. Εύχομαι να μείνω ευχαριστημένος. Οι λαμπάτοι που μου προτείνατε είναι όντως πολύ ιδαίτεροι αλλά και ακριβοί για τα Watt που ήθελα. Εν πάσει περιπτώσει, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα Μέλη για την άμεση βοήθεια. Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

    14  15 May 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    George καλορίζικος, καλοάκουστος, να ευχαριστηθείς με ωραίες μουσικές το νέο μηχάνημα.. περιμένουμε εντυπώσεις και φοτος!!

    15  15 May 2017  
  • George_Best_7

    George_Best_7

    Registered

    Σ' ευχαριστώ πολύ Μάνο. Ναι, θα επανέλθω σύντομα.

    16  15 May 2017  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Toptubes wrote:
    Για κοίτα εδώ...
    cayin
    Ή ακόμα καλύτερα κανένα PrimaLuna
    PrimaLuna
    Και τις δύο εταιρείες τις αντιπροσωπεύουν σοβαροί και αξιοπρεπείς αντιπρόσωποι...
    Τα έχω ακούσει και τα δύο και είναι πάρα πολύ καλά για τα λεφτά τους...
    17  16 May 2017  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    τα cayin ΗΤΑΝ πολύ καλα για τα λεφτα τους,τωρα εχουν ακριβινει πολύ,με τα ιδια και λιγοτερα παιρνεις tsakiridi aeolos με τις kt-150,που είναι σε άλλο επιπεδο.

    18  16 May 2017  
  • La_mj

    La_mj

    Registered

    George_Best_7 wrote:
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Σήμερα το πρωί έκλεισα τον Exposure. Εύχομαι να μείνω ευχαριστημένος. Οι λαμπάτοι που μου προτείνατε είναι όντως πολύ ιδαίτεροι αλλά και ακριβοί για τα Watt που ήθελα. Εν πάσει περιπτώσει, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα Μέλη για την άμεση βοήθεια. Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

    Καλορίζικος και καλοάκουστος και εύχομαι πραγματικά να είναι αυτός που θα σου προσφέρει τη μεγαλύτερη ευχαρίστηση στα ακούσματά σου.
    Βιάστηκες όμως στην αγορά σου - όχι πως θα κατέληγες αλλού, αλλά έχασες ένα μεγάλο μέρος της χαράς του ψαξίματος...!
    Όσο για τα watt που αναγράφονται στα ηχεία... σκέψου ότι και οι κατασκευαστές πρέπει να γράψουν κάτι για να μην τα κάψεις με λάθος ενισχυτή, όπου μεγαλύτερη σημασία έχει στα πόσα ohm κατεβαίνουν τα ηχειά και ο ενισχυτής παρά τα watt σε μια σωστή χρήση και μη δίνεις παραπάνω σημασία. Και αυτό γιατί υπάρχει φόβος να "κάψεις" τον ενισχυτή και εξαιτίας αυτού να πάθουν ζημιά και τα ηχεία...
    Προσωπικά ο 96 watt rms (8/4 ohm) λαμπάτος μου οδηγεί πολύ καλύτερα τα 50-500 watt rms 8ohm ηχεία μου από τον 200watt 8ohm/400watt 4 ohm solid AB class ενισχυτή που είχα.
    Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω οι λαμπάτοι είναι καλύτεροι από τους solid, κάπου υπάρχει ένας που θα τα οδηγεί καλύτερα από τον λαμπάτο μου, αλλά πάντα παίζει μεγάλο ρόλο το κόστος όπως λες και εσύ.
    Το παράδειγμα είναι για να σου πω πως πρέπει ψάχνεις/ψάχνεσαι γενικότερα, να μην αποκλείεις από τα νούμερα που βλέπεις και να αφιερώνεις χρόνο να ακούς.
    Αρκετό χρόνο...
    Αναμένω και εγώ εντυπώσεις από το πολύ ωραίο σύστημα που έφτιαξες.

    19  20 May 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τα λέμε και τα λέγαμε φίλε La_mj και αποτέλεσμα ήταν να μας βρίσουν κιόλας κάτι άσχετα χαϊβάνια σ' ένα "συγγενές" site..

    ενισχυτής τρανζίστορ κάτω από 200w/8_Ohm/chanel δεν πρέπει να αγοράζεται, εκτός ορισμένων εξαιρέσεων (πχ Ypsilon που κοστίζουν όμως όσο μια μεζονέτα).. ούτε τα specs τελικά λένε τίποτα.. απολύτως τίποτα.. ποιος βλάκας κατασκευαστής θα φτιάξει σήμερα με τόσο ανταγωνισμό μηχάνημα που δεν θα μετράει καλά!!

    η λάμπα είναι αλλιώς.. με λίγα χρήματα στήνει κάποιος καλή λάμπα.. παράδειγμα οι δικοί μας Τσακιρίδης.. 80% hi-end ήχος με 1/5 hi-end χρήμα..

    20  20 May 2017  
  • George_Best_7

    George_Best_7

    Registered

    Καλημέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση. Τελικά αγόρασα τον Exposure 2010, τον άκουσα και είμαι πολύ ικανοποιημένος (τηρουμένων πάντοτε των αναλογιών). Όσον αφορά τους λαμπάτους ενισχυτές, ασφαλώς και θα έχετε δίκιο. Ένας τέτοιος ενισχυτής όμως προυποθέτει και κάποιο υψηλότερο ποσό για την αγορά κατάλληλων ηχείων. Εν πάση περιπτώσει. Ό,τι και να αγόραζα, πάντοτε θα υπάρχει το καλύτερο. Όσον αφορά την έρευνα, ίσως και να μην άκουσα αρκετά αλλά επαναλαμβάνω πως από ότι άκουσα, αυτός ήταν που μου έκανε την καλύτερη εντύπωση. Το επόμενο βήμα τώρα είναι η αγορά ενός DAC και θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας / προτάσεις σας.

    P.S.
    Always follow the KISS Principle (keep it simple and small)

    21  30 May 2017  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Συγχαρητήρια! Το πιό σημαντικό είναι να είσαι συ ικανοποιημένος από τα ακούσματα που κάνεις και όλα τα άλλα είναι απλώς λεπτομέρειες.
    Για DAC θα πρέπει να μας πεις τον προυπολογισμό σου. Ευτυχώς οι επιλογές είναι τεράστιες σε όλες τις κατηγορίες. Συνήθως δεν υπάρχουν -κατ'εμέ τουλάχιστον- τόσο μεγάλες διαφορές στα καλά dac της ίδιας κατηγορίας όσο στα ηχεία και στους ενισχυτές.

    22  30 May 2017  
  • George_Best_7

    George_Best_7

    Registered

    Ευχαριστώ πολύ. Ο προυπολογισμός θα κυμαίνεται από Ε 200,00 έως Ε 300,00 ίσως και κάτι παραπάνω αν αξίζει.

    23  30 May 2017  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    τα λέμε και τα λέγαμε φίλε La_mj και αποτέλεσμα ήταν να μας βρίσουν κιόλας κάτι άσχετα χαϊβάνια σ' ένα "συγγενές" site..
    ενισχυτής τρανζίστορ κάτω από 200w/8_Ohm/chanel δεν πρέπει να αγοράζεται, εκτός ορισμένων εξαιρέσεων (πχ Ypsilon που κοστίζουν όμως όσο μια μεζονέτα).. ούτε τα specs τελικά λένε τίποτα.. απολύτως τίποτα.. ποιος βλάκας κατασκευαστής θα φτιάξει σήμερα με τόσο ανταγωνισμό μηχάνημα που δεν θα μετράει καλά!!
    η λάμπα είναι αλλιώς.. με λίγα χρήματα στήνει κάποιος καλή λάμπα.. παράδειγμα οι δικοί μας Τσακιρίδης.. 80% hi-end ήχος με 1/5 hi-end χρήμα..

    ενδιαφερον αυτό που λες,για καντο μας λιανα,αν δεν βαριεσαι..

    24  31 May 2017  
 
page 2/3 rows 12/31 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 51ms)