Χαιρετισμούς σε όλους

  • George_Best_7

    George_Best_7

    Registered

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του site.

    Είμαι αρχάριος στo χώρο του hi fi και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας για την σωστή επιλογή ενός ενισχυτή.

    Πρόσφατα μου χάρισαν 2 ηχεία Indiana Line HC 505 και ψάχνοντας κατέληξα στους κάτωθι ενισχυτές:

    1. Exposure 1010 (2x50 W) made in Malaysia (E 650.00)
    2. Exposure 2010 (2x75 W) made in England (E 1,050)

    Σας παραθέτω παρακάτω τα χαρακτηριστικά των ηχείων.

    speaker type: 3-way, bass reflex
    suggested amplifier: 30÷130 Watt
    impedance: 4÷8 Ohm
    sensitivity (2.83 V/1m): 91 dB
    frequency response: 38÷22000 Hz
    crossover frequency: 250 / 3500 Hz
    crossover slope: 12 / 12 / 18 dB/oct
    units: shielded magnet
    woofer diameter: 135 mm
    midrange diameter: 135 mm
    tweeter dome diameter: 26 mm
    dimension (WxHxD): 178 x 930 x 265 mm
    weight: 11.9 Kg

    Δυστυχώς ο πρώτος (1010) δεν είναι διαθέσιμος προς ακρόαση. Άκουσα τον 2010 και ηχητικά ήταν απλά ό,τι καλύτερο έχω ακούσει (τηρουμένων των αναλογιών για κάποιον άπειρο). Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με καθοδηγήσετε στο εάν ο 2010 θα ταίριαζε με τα ηχεία δεδομένου ότι τα συνολικά Watt του ενισχυτή είναι περισσότερα από των ηχείων? Ή θα πρέπει να επιλέξω τον 1010?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    1  9 May 2017  
  • George_Best_7

    George_Best_7

    Registered

    Προς Διαχειριστή.

    Μήπως δεν έχω κάνει κάτι σωστά? Δεν έχω πάρει κάποια απάντηση στο ερώτημά μου. Ζητώ συγγνώμη αν πιέζω.

    2  10 May 2017  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Από άποψη ισχύος ενισχυτή τα τρία-τέσσερα βασικά στοιχεία που μας νοιάζουν είναι κυρίως η ευαισθησία sensitivity , η καμπύλη εμπέδησης impedance αλλά και φάσης που δεν φαίνεται συνήθως καθώς και οι διαστάσεις του χώρου και οι συνηθισμένες στάθμες ακρόασης.
    Το συγκεκριμένο ηχείο είναι αρκετά ευαίσθητο και θα παίζει σε υψηλές στάθμες σε ένα μέτριο δωμάτιο με περίπου 20-30 βάτ. Δηλαδή χονδρικά τα δύο ηχεία στα 2.5 μέτρα απόστασης θέσης ακρόασης θα πρέπει να φτάνουν αιχμές των 90 db με περίπου 20-25 βατ.Επομένως θεωρώ ότι και τα 50 είναι ικανοποιητικά για νορμάλ καταστάσεις ακρόασης. Εάν επιθυμείς υψηλότερες εντάσεις δηλαδή επιπέδου πάρτυ/κλαμπ ορισμένες φορές με χιπ χοπ ραπ ή αν ακούς μουσική συχνά σε τέτοια επίπεδα, δηλαδή μεταξύ 95- 100 db υπάρχει περίπτωση ο ενισχυτής να κλιπάρει. Εκεί βέβαια ούτε τα 75 βατ κάνουν. Πρέπει να πάρεις κάτι στα 120 με 200 βατ. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι οι μικροί ενισχυτές καίνε τα ηχεία γιατί όταν κλιπάρουν υπερθερμαίνουν τα πηνία των ηχείων υπερβολικά όσα βατ και να αντέχουν στα χαρτιά ενώ ο μεγαλύτερος ενισχυτής που δεν κλιπάρει δίνει πιό "υγιή" κυματομορφή. Η δική μου προσωπική εμπειρία με τέτοιου είδους ευαισθησίας ηχεία είναι ότι 50 ποιοτικά βατ είναι πολύ καλά.

    3  10 May 2017  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Και να προσθέσω μία περισσότερο προσωπική άποψη για το γενικότερο θέμα αγοράς μηχανημάτων. Πιστεύω ότι η αγορά μεταχειρισμένου δίνει περισσότερη απόδοση σχέσης τιμής/ποιότητας. Ειδικά στους ενισχυτές οι τιμές μεταχειρισμένου βρίσκονται μέχρι και 40-50% (ειδικά με την κρίση) κάτω για μοντέλα κάποιων ετών ενώ η "ζωή" τους (τουλάχιστον οι τρανζιστοράτοι)μετριέται σε μερικές δεκαετίες και πάνω όταν μιλάμε για γνωστούς κατασκευαστές. Ακόμα πολλά καταστήματα hi-end έχουν μεταχειρισμένα σε καλές τιμές που μπορεί να ακροασθεί κανείς σε καλές συνθήκες αν και δεν θα είναι τα πρώτα μοντέλα που θα δείξουν επειδή το περιθώριο κέρδους είναι χαμηλό. Επιπλέον μερικές φορές μπορείς να ζητήσεις να τα δανειστείς για ακρόαση στο σπίτι. Κοντά στα χίλια ευρώ μπορείς να βρεις μεταχειρισμένους ενισχυτές πολύ ανώτερης ποιότητας από τους φτηνούς exposure και το καλύτερο απόλα είναι ότι όταν θέλεις αναβάθμιση τους ξαναπουλάς με πολύ μικρή διαφορά σε σχέση με αυτούς που θα αγόραζες καινούργιους. Απλώς θέλει να είναι από καλούς και γνωστούς κατασκευαστές που κρατάν την αξία τους.

    4  10 May 2017  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Εδώ ο γνωστός Art Dudley φαίνεται κατενθουσιασμένος με το 2010S.

    Exposure 2010S integrated amplifier

    Πάντως για ενισχυτή από το 2005 με λιανική περίπου 1000 ευρώ πως είναι δυνατόν να έχει ακόμα αυτή τη τιμή?

    5  10 May 2017  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Used Exposure 2010 Amplifier in Excellent condition

    Αυτός μόνο 260 λίρες!!!

    6  10 May 2017  
  • George_Best_7

    George_Best_7

    Registered

    Είμαι πραγματικά υπόχρεος για όλα τα σχόλια, τις προτάσεις και τα μαθήματα.

    Αναφορικά με τους ενισχυτές, θα ήθελα να ενημερώσω ότι προς το παρόν έχω ήδη ακούσει τους κάτωθι:

    a. Marantz pm6006
    b. Marantz pm8005
    c. Advance Acoustic xi75
    d. Advance Acoustic xi105
    e. Arcam A19
    f. Arcam A29

    Δυστυχώς το αυτί μου δεν είναι τόσο εκπαιδευμένο μουσικά όσο το δικό σας. Όμως όταν άκουσα τον Exposure 2010, εγώ ο τελείως αρχάριος και άσχετος, πραγματικά εντυπωσιάστηκα με την καθαρότητα του ήχου και είπα να προχωρήσω. Ωστόσο, απευθύνθηκα στο forum σας για να πάρω τις γνώμες κάποιων σαφώς πιο έμπειρων απ' ότι εγώ.

    7  10 May 2017  
  • La_mj

    La_mj

    Registered

    Καλώς ήρθες.

    Πριν αποφασίσεις άκου και κανένα λαμπάτο ενισχυτή. Με 45-65 watt δεν θα σου λείψει ποτέ τίποτα.

    8  11 May 2017  
  • George_Best_7

    George_Best_7

    Registered

    Καλώς σας βρήκα.

    Μήπως είναι κάπως ακριβοί οι λαμπάτοι? Και θα ταίριαζαν με τα ηχεία? (Indiana Line HC 505).

    Οι προτάσεις σας καλοδεχούμενες.

    9  11 May 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Χαιρετώ τον Γιώργο και όλη την παρέα.. βρίσκομαι Κύπρο χωρίς υπολογιστή γι αυτό και δεν γράφω συχνά.. Γιώργο ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ και ψωνίσεις μόνο διαβάζοντας τα σπεκς γιατί υπάρχει κίνδυνος να την πατήσεις.. τα σπεκς δεν λένε τίποτα από μόνα τους, πρέπει να εξετάσεις και άλλα πράγματα όπως ο κατασκευαστής, τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί και η φιλοσοφία της κατασκευής..
    και φυσικά να βάλεις και την λάμπα στο νου σου..

    10  11 May 2017  
  • La_mj

    La_mj

    Registered

    Υπάρχουν αρκετές προτάσεις και από Έλληνες και ξένους κατασκευαστές στα χρήματα σου. (Για τους λαμπάτους μιλώ)
    Υπάρχουν και μεταχειρισμένα αν θες κάτι που διαφορετικά θα ήταν πολύ ακριβό.
    Τι ταιριάζει στα ηχεία θα το καταλάβεις αφού το ακούσεις σε αυτά. Κάποιος συνδυασμός θα σου αρέσει καλύτερα από κάποιον άλλο. Προσπάθησε αν είναι δυνατόν να ακούσεις τον ένα ενισχυτή μετά τον άλλο, ή τουλάχιστον σε σύντομο χρονικό διάστημα. Θα σε βοηθήσει. Φτιάξε μια λίστα με τραγούδια που ακούς και άκου τη συχνά, θα σε βοηθήσει στην επιλογή σου. Μπορεί να εκπλαγείς από αυτά που θα ακούσεις...

    11  12 May 2017  
  • George_Best_7

    George_Best_7

    Registered

    Ευχαριστώ και τους δύο Κυρίους για τις πολύτιμες συμβουλές τους.
    Θα ενημερώσω σε σύντομο χρονικό διάστημα. Καλό ΣΚ σε όλους!

    12  12 May 2017  
 
page 1/3 rows 12/31 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 107ms (19 queries, 63ms)