Ολοκαίνουργιο μέλος! Καλώς σας βρήκα! (#2)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Φίλε από ηχεία για κοίτα και την Spendor... ακούσαμε στην έκθεση ένα ζευγάρι βάσης... μη με ρωτήσεις ποιο μοντέλο γιατί δεν θυμάμαι... που έπαιζε μαγικά

    13  8 Dec 2016  
  • asoumou

    asoumou

    Registered

    Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις επισημάνσεις σας! Μιλώντας με έναν audiophile φίλο μου είπε πως αν πάρω λαμπάτο ενισχυτή πρέπει να κοιτάξω να είναι 2x100watt ειδάλλως αν είναι πχ 2x50watt για να παίζει καλά θα χρειαστώ ηχεία με πάνω από 90db. Η γνώμη σας ποια είναι;
    Μου είπε επίσης πως εφόσον ψάχνω για μεταχειρισμένα προτιμότερο είναι να βρω πρώτα τα ηχεία(διότι αυτά θα καθορίσουν και την αγορά του ενισχυτή) και μετά τα υπόλοιπα. Ισχύει;

    14  8 Dec 2016  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Σε γενικές γραμμές, γενικές επαναλαμβάνω, ο φίλος σου έχει δίκιο και στα δύο.

    15  8 Dec 2016  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Toptubes wrote:
    Φίλε από ηχεία για κοίτα και την Spendor... ακούσαμε στην έκθεση ένα ζευγάρι βάσης... μη με ρωτήσεις ποιο μοντέλο γιατί δεν θυμάμαι... που έπαιζε μαγικά

    spendor sp2/3,αχ τα καημενα τα wilson.

    16  8 Dec 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Toptubes wrote:
    Φίλε από ηχεία για κοίτα και την Spendor... ακούσαμε στην έκθεση ένα ζευγάρι βάσης... μη με ρωτήσεις ποιο μοντέλο γιατί δεν θυμάμαι... που έπαιζε μαγικά
    asoumou wrote:
    Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις επισημάνσεις σας! Μιλώντας με έναν audiophile φίλο μου είπε πως αν πάρω λαμπάτο ενισχυτή πρέπει να κοιτάξω να είναι 2x100watt ειδάλλως αν είναι πχ 2x50watt για να παίζει καλά θα χρειαστώ ηχεία με πάνω από 90db. Η γνώμη σας ποια είναι;
    Μου είπε επίσης πως εφόσον ψάχνω για μεταχειρισμένα προτιμότερο είναι να βρω πρώτα τα ηχεία(διότι αυτά θα καθορίσουν και την αγορά του ενισχυτή) και μετά τα υπόλοιπα. Ισχύει;
    Mikekan wrote:
    Σε γενικές γραμμές, γενικές επαναλαμβάνω, ο φίλος σου έχει δίκιο και στα δύο.

    αυτά που σου είπε ο φίλος σου είναι σωστά σε γενικές γραμμές όπως λέει και ο σύντροφος Μικες παραπάνω.. τίποτα δεν είναι όμως απόλυτο.. το 92 db ηχείο ας πούμε δεν λέει τίποτα αν δεν είναι ομαλό φορτίο.. επίσης για να πάρεις 2χ100 watt καλή λάμπα πρέπει να δώσεις πολύ χρήμα.. για καλή υλοποίηση τρανζίστορ θέλεις επίσης πολύ χρήμα.. (Gamut και ανεβαίνεις)

    τα Εγγλέζικα ηχεία (όπως τα Spendor που σου λέει ο Κυριάκος) είναι κατά κανόνα λιγότερο ευαίσθητα αλλά ομαλά φορτία (δηλ βλέπουν την ίδια σχεδόν αντίσταση σε όλο το φάσμα)..

    πάντως με τα χρήματα που διαθέτεις θα έλεγα να μην βλέπεις καθόλου τρανζίστορ.. λάμπα ή ψηφιακά ενισχυτικά.. και για ηχεία κοίταξε και για Klipsh και JBL.. κάτι ξέρουν και οι επαγγελματίες..

    17  9 Dec 2016  
  • asoumou

    asoumou

    Registered

    Ευχαριστώ Manos_Bits για τις επισημάνσεις, όμως νομίζω πως πρέπει να κάνω ταχύρυθμα μαθήματα εισαγωγή στις βασικές έννοιες στο Hi End...! Όταν λέμε ψηφιακά ενισχυτικά τι ακριβώς εννοούμε; Διότι όσον αφορά στους λαμπάτους έχω μια καλούτσικη εικόνα.
    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις τόσο απλές ερωτήσεις.

    18  9 Dec 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    οι ψηφιακοί ενισχυτές ή αλλιώς class-D είναι ενισχυτικά βασισμένα κυρίως στα modules ICEpower, Hypex, Newclassd και Tripath, είναι πολύ στη μόδα τελευταία και έχουν το πλεονέκτημα της μεγάλης ισχύος με μικρό μέγεθος και πολύ μεγάλο efficiency.. μια καλή κατασκευή class-D παίζει γενικά καλά, καλύτερα από ίδιας τιμής τρανζίστορ.. το χαρακτηριστικό τους εκτός από την μεγάλη ισχύ και την μικρή κατανάλωση, είναι η "μελωδική" μεσαία περιοχή..

    υπάρχουν υλοποιήσεις class-D με ψηφιακό τροφοδοτικό (full-digital) και υλοποιήσεις με γραμμικά τροφοδοτικά (μετασχηματιστές).. γενικώς τα class-D είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και δεν μπορεί να αναλυθεί τόσο απλά σε μερικά ποστ..

    19  9 Dec 2016  
  • asoumou

    asoumou

    Registered

    Και που βρίσκει κανείς τα Spendor sp2/3;;;
    Μετά από αρκετό ψάξιμο δεν είδα φως!

    20  10 Dec 2016  
  • asoumou

    asoumou

    Registered

    Ποια η γνώμη σας για τα Kef reference model 2;

    21  10 Dec 2016  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    asoumou wrote:
    Και που βρίσκει κανείς τα Spendor sp2/3;;;
    Μετά από αρκετό ψάξιμο δεν είδα φως!

    kosmas audio για τα spendor,αλλα βρίσκεις και μεταχειρισμένα(σπανια),ψαξε στο xe κατηγορια hi-fi.

    22  11 Dec 2016  
 
page 2/2 rows 12/22 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 56ms (19 queries, 22ms)