Ολοκαίνουργιο μέλος! Καλώς σας βρήκα!

  • asoumou

    asoumou

    Registered

    Καλησπέρα σας! Όπως θα είδατε και στην επικεφαλίδα είμαι newbie στον μαγικό κόσμο του home audio και έχω πολλή όρεξη για να μάθω καθώς επίσης και μεγάλη προσμονή ώσπου να συνθέσω το δικό μου σετ με ό,τι αυτό συνεπάγεται!
    Υπάρχει κανένα tutorial ή users manual που λένε και στο χωριό μου, για εμάς τους φρέσκους στο χόμπι αυτό το οποίο να βοηθάει στο να μάθουμε βασικά πράγματα και κανόνες ώστε να είμαστε σε θέση κάποια στιγμή να αναζητήσουμε τα κατάλληλα μηχανήματα και να μην κάνουμε πατάτες;
    Αξίζει να πω πως είμαι μεγάλος λάτρης των vintage συσκευών και πως θα ήθελα προς αυτήν την κατεύθυνση να κινηθώ, εφόσον βέβαια αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
    Περιμένω τις τοποθετήσεις των εμπειρων μελών με ανυπομονησία.
    Ευχαριστώ!

    1  4 Dec 2016  
  • Pollakisandreas

    Pollakisandreas

    Registered

    Αγαπητέ φίλε καλωσήλθες! Να είσαι σίγουρος ότι ακόμη και οι έμπειροι κάτι έχουν να μάθουν από τους καινούργιους! Μπορεί το σπίτι μου να είναι στην περιοχή της Κερατέας (ένα μικρό ταξιδάκι στον καθαρό αέρα)
    αλλά είσαι ευπρόσδεκτος.
    Ανδρέας Πολλάκης

    2  5 Dec 2016  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καλώς ήρθες!

    3  5 Dec 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλησπέρα φίλε μου... να ξέρεις ότι όλοι έχουν να μάθουν από όλους... και εμάς που μας βλέπεις τώρα έχουμε κάνει τα άπειρα λάθη στην διαδρομή μας στο audio...

    Καλώς ήλθες και θα τα λέμε συχνά... Εάν έχεις κάποιες συσκευές στο μυαλό σου προχώρα στο παρασύνθημα.

    4  5 Dec 2016  
  • asoumou

    asoumou

    Registered

    Ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα! Είμαι από Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρομαι για να συνθέσω ένα σύνολο, το οποίο θα τοποθετηθεί στο σαλόνι του σπιτιού το οποίο είναι περίπου 60τμ. Η μουσική την οποία κυρίως θα ακούω είναι Jazz, Soul, Blues. Αυτό δεν σημαίνει πως θέλω να περιορίσω το εύρος αλλά ένας φίλος μου είπε πως πολλές φορές παίζει ρόλο.
    Επηρεασμένος από έναν audiophile φίλο, έχω κι εγώ γίνει λάτρης των παλαιών καλών(οπτικά και ακουστικά) συσκευών ήχου. Θα ήθελα τα φώτα σας για τα υπέρ και τα κατά, καθώς επίσης και κάποιες κατευθύνσεις για τις συσκευές τις οποίες μου προτείνετε να ψάξω.
    Ενημερωτικά κλίνω πολύ προς τα thorens πικαπ χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτος!
    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!!

    5  6 Dec 2016  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πόσα χρήματα διαθέτεις φίλε μου?

    6  7 Dec 2016  
  • asoumou

    asoumou

    Registered

    Φίλε μου Mikekan αυτή είναι ίσως η δυσκολότερη ερώτηση που δυστυχώς δεν έχω κταφέρει να απαντήσω ακόμη. Μ' άλλα λόγια δεν έχω πρόβλημα να ξοδέψω χρήματα αλλά θέλω να τη βγάλω με το μικρότερο δυνατό ποσόν. Νομίζω πως δεν μπορώ να το απαντήσω.

    7  7 Dec 2016  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Σε καταλαβαίνω αλλά είναι ίσως το πιο βασικό.

    Ένα εύρος έστω π.χ. 0-1000,1000-3000,3000-5000,5000+ ώστε να έχουμε μία αίσθηση.

    8  7 Dec 2016  
  • asoumou

    asoumou

    Registered

    Νομίζω πάντως πως ταβάνι επειδή βρίσκομαι σε entry level θα βάλω τα 3.000€ για την ευκολία της συζήτησης.

    9  7 Dec 2016  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Τέλεια.

    60τμ είναι αρκετά μεγάλος χώρος οπότε πάμε σε ηχείο δαπέδου. Δίσκους βινυλίου έχεις η σκοπεύεις να αρχίσεις να μαζεύεις τώρα?

    10  7 Dec 2016  
  • asoumou

    asoumou

    Registered

    Η συλλογή βινυλίων ποτέ δεν θα είναι πλήρης! Ποτέ τα βινύλια δεν θα είναι πολλά, γι'αυτό και συνεχώς μαζεύω, τα τελευταία χρόνια βέβαια με πιο αργό ρυθμό.

    11  7 Dec 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    asoumou wrote:
    Νομίζω πάντως πως ταβάνι επειδή βρίσκομαι σε entry level θα βάλω τα 3.000€ για την ευκολία της συζήτησης.

    φίλε ασουμου καλωσήρθες και από μένα.. λοιπόν, με τα 3 χιλιάρικα θα έλεγα ν' αγοράσεις μια καλούτσικη κεφαλή και μετά μαζεύεις χρήματα να πάρεις τα υπόλοιπα..

    ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!!!! το μπάτζετ είναι περιορισμένο αλλά κάτι θα βρεθεί καλό.. αυτό που θα έλεγα εγώ είναι "μην πέσεις στο τρυπάκι" και δώσεις τα χρήματα σε τίποτα κονσούμερ τενεκέδες.. ψάξτο λίγο, με τη βοήθεια φίλων και τη δική μας..

    ενισχυτικά βλέπω μονόδρομο Tsakiridis.. ηχεία όχι απαραίτητα δαπέδου, τα φθηνά ηχεία δαπέδου είναι κομοδίνα που μπουμάρουν.. καλύτερα ένα ζευγάρι βάσης.. (πχ Kef, B&W, Klipsh, Harbeth).. κοίτα και μεταχειρισμένα.. ο χειρότερος εχθρός της μουσικής (την οποία εξυπηρετεί το hi-fi) είνα το σύνδρομο του "μαρκάτου" και του καινούργιου.. πάρα πολοί φίλοι πέφτουν σ' αυτή την παγίδα, ακόμα και οι πολύ μπασμένοι στο χώρο, δεν τους ενδιαφέρει τι ακούνε αλλά τι βλέπουν..

    αυτά για αρχή.. εύχομαι σύντομα να γεμίσεις τον χώρο σου με ωραίο ήχο και ωραίες μουσικές..

    12  7 Dec 2016  
 
page 1/2 rows 12/22 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 27ms)