Πως θα κρίνουμε πιό αντικειμενικά ενα ηχοσύστημα. (#4)

  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    φίλε Πλεό πιο ήρεμα σε παρακαλώ.. αντί να κάνεις χωρίς λόγο επίθεση στα μέλη θα ήταν προτιμότερο να εξηγήσεις αναλυτικότερα τα τεχνικά μιας και δήλωσες γκουρού των studio.. αντί να πετάς δυο πιασάδικες φράσεις για τετρακάναλα, quantize, ξεχωριστές κυματομορφές και λοιπά τέτοια μπορείς να μας εξηγήσεις αναλυτικά για τα καλά και τα κακά των μεθόδων και τεχνικών ηχογραφήσεων.. (όπως classic multitrack, direct to two chanell tape mastering, Direct Metal Mastering και άλλα τέτοια..)

    Δείξε μου που ακριβώς έγραψα ότι είμαι ο γκουρού των στούντιο.
    Εγώ απλά απόδειξα ότι φαίνεται απόλυτα ότι υπάρχει τεράστιο misconception σχετικά με το τι είναι ηχογράφηση.

    Να συζητήσουμε ό,τι θέλετε, αλλά με τόσους μύθους που κυριαρχούν, το βλέπω δύσκολο.

    37  26 Aug 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    scoup wrote:
    Σιγα ρε φιλε...Μην ξεχνας οτι γραφεις σε ενα φορουμ οπου υπαρχουν ανθρωποι που ακουνε κ γραφουν 200 χρονια μουσικη. Πολυ μεγαλη διαθεση εχεις να μας πεισεις τι ειναι σωστο.Λιγο ηρεμια δεν κανει κακο οπου αν πραγματικα εχεις γνωσεις που εγω ειμαι πεπισμενος οτι δεν εχεις σιγουρα το υφος σου με επιβεβαιωνει κ το κανεις σε καθε θεμα. Η μουσικη ενωνει κ δεν ειναι μεσον επιδειξης ωρων σε στουντιο!!!
    Καλημερα καλημερα

    Καλημέρα.

    Εκτός από όλη αυτή τη γενικότητα που έγραψες, θέλεις να μας πεις στα 200 χρόνια αυτά χρόνια που γράφουν μουσική, πως το έκαναν αυτοί οι άνθρωποι;

    Δεν υπάρχει επιθετικότητα. Συμβαίνει να μην μας αρέσει όταν καταρρέουν οι μύθοι και αντιδρούμε.
    Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου από αυτό. Όμως είναι 100% βέβαιο ότι δεν είναι ο εαυτός μου μέσα σε αυτό.
    Και 1000% μην πω.

    38  26 Aug 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    scoup wrote:
    Σιγα ρε φιλε...Μην ξεχνας οτι γραφεις σε ενα φορουμ οπου υπαρχουν ανθρωποι που ακουνε κ γραφουν 200 χρονια μουσικη. Πολυ μεγαλη διαθεση εχεις να μας πεισεις τι ειναι σωστο.Λιγο ηρεμια δεν κανει κακο οπου αν πραγματικα εχεις γνωσεις που εγω ειμαι πεπισμενος οτι δεν εχεις σιγουρα το υφος σου με επιβεβαιωνει κ το κανεις σε καθε θεμα. Η μουσικη ενωνει κ δεν ειναι μεσον επιδειξης ωρων σε στουντιο!!!
    Καλημερα καλημερα

    Συμφωνώ απολύτως οτι στόχος μας είναι να μάθουμε και όχι να αναλωνόμαστε σε ένα παιχνίδι ποιός έχει ακούσει παραπάνω απο τον άλλον...

    Έτσι και αλλιώς μου ακούγεται γελοίο να θεωρούμε τους εαυτούς μας οτι κατέχουμε την απόλυτη αλήθεια για κάποιο θέμα. Ειδικά όταν γι αυτή την αλήθεια υπάρχουν διαφωνίες σε επίπεδο κολοσών.

    39  26 Aug 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Λεωνίδα, ας μη συνεχίσουμε την κόντρα μου 'πες, σου 'πα.. κλπ..
    γράψε δυο πράγματα (ή και περισσότερα) για το θέμα να το συζητήσουμε..
    το 200 χρόνια είναι υπερβολή, οκ αλλά υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που γνωρίζουν πάρα πολλά για το θέμα.. (όπως πχ ο γράφων που είναι πάντα έτοιμος για εποικοδομητική κουβέντα σε θέματα Studio & live ηχοληψίας και ηχογράφησης και sound editing)..

    40  26 Aug 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Ρε παλικαράδες για διαβάστε καλύτερα τι γραφει ο Pleo. Δεν λέει και βλακίες...

    41  26 Aug 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Δεν είπε κανείς ότι λέει βλακείες...

    Το ύφος κατακρίνουμε...

    Αντιθέτως είμαστε όλοι ανοιχτοί σε νέες απόψεις....

    42  26 Aug 2016  
  • Labis

    Labis

    Registered

    Καλησπέρα κανω προσπάθεια να ανεβάσω άρθρο αλλά κάτι δεν παει καλά

    43  31 Aug 2016  
  • aar

    aar

    Registered

    Βαζω αλλη μια παραμετρο στη συζητηση μιλωντας με καποιο μουσικο εμαθα οτι ολες οι προβες ηχογραφουνται στις live ηχογραφησεις.
    Μπορει λοιπον καποια απο αυτες προβες να εχει περισσοτερο συναισθημα, αν και δεν ειναι ακριβως σωστη.
    Και τελικα αυτη να προβαλλεται σαν τελικη εικονα του τραγουδιου.

    44  31 Aug 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Έχει ξαναμπεί παλιότερα, αλλά η επανάληψη κάνει καλό.

    Όσο λοιπόν κάποιοι προσπαθούν να βρουν συναίσθημα και νομίζουν ότι ακούνε κάτι από το ηχοσύστημά τους, ας απομυθοποιήσουμε τι ακούνε.

    Περνώντας τα midi drums ξανά, ηχογραφημένα σε χώρο με μπότα και ταμπούρο, με τα overhead μικρόφωνα να πιάνουν το ambient, αλλά και το συντονισμό της σουρντίνας στο ταμπούρο σε κάθε χτύπημα της μπότας.

    Αποτέλεσμα: Ούτε για πλάκα δεν θα μπορέσει να καταλάβει κάποιος (ακόμα κι αν είναι drummer) ότι αυτό ΔΕΝ το έπαιξε άνθρωπος, αλλά drum machine.

    Στη συνέχεια αυτό το track χρησιμοποιείται στη μίξη, για να νομίζει ο χομπίστας του hi-fi ότι ακούει κάτι.... φυσικό

    Akis Golfidis - Mixing Tips - Midi Drums

    45  31 Aug 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Πάμε τώρα να δείξουμε πόσο συναισθηματική φόρτιση μπορεί να εμπεριέχει η... φωνή, το μόνο φυσικό όργανο που υπάρχει (τα άλλα λέγονται ακουστικά όργανα).

    Vocals Compression. Πολύ απλά σε ένα δεύτερο κανάλι το εφέ αυξάνει και μειώνεται όσο αυξάνει ή μειώνεται η ένταση της φωνής στο άλλο κανάλι. Όλο αυτό μπαίνει στη μίξη για να νομίζει ο χομπίστας ότι υπάρχει... συναίσθημα

    Akis Golfidis - Mixing Tips - Vocals Compression

    46  31 Aug 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Πως και γιατί του Quincy Jones οι παραγωγές (κανάς τυχαίος θα ήταν αυτός ) ακούγονται διαφορετικά.

    Ηλίθια έξυπνο όπως λέει ο Γκολφίδης. Ούτε για πλάκα δεν θα μπορούσε να το καταλάβει οποιοσδήποτε το ακούει από το ηχοσύστημα στο σπίτι, αν δεν του το έχει πει κάποιος.

    Akis Golfidis - Mixing Tips - Headphones

    47  31 Aug 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ευχαριστούμε για τα video έχουν πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον!

    Δεν είδα όμως κανείς να διαφωνεί με το ότι σε ένα στούντιο γίνεται ηχητική επεξεργασία. Αντιθέτως όταν πήγαμε στην athens pro Audio που είναι master studio όλοι μας συμφωνήσαμε για το πόσο ανούσιο είναι κανείς να λέει ατάκες περί "μεγάλων βιολιών" κτλ για ένα σύστημα...

    Το θέμα είναι ότι υπάρχει ένα όριο σε όλα αυτά. Εκτός από το ότι λοιπόν εγώ δεν μπορώ να ακουστώ σαν τον Michael Jackson υπάρχει και όριο στην συνέχεια της μουσικής. Επίσης μου άρεσε και το πείραμα με τα ντραμς με τη μόνη διαφορά ότι αν ήταν τέλειο και κούμπωνε παντού και τέλεια δεν θα υπήρχαν ντράμερ και θα ήταν όλοι άνεργοι...

    Στα βίντεο που έβαλες (αν και δεν είναι η φάση της εγγραφής) η φωνή της Δήμου ηχογραφείται αυτοτελώς. Έπειτα γίνεται η επεξεργασία. Μπορείς με μικρή αναζήτηση να βρεις παραδείγματα ειδικά της ποπ σκηνής που ηχογραφούν αυτοτελώς περάσματα και τα ενώνουν μεταξύ τους. Σίγουρα δεν θα βρεις κάπου την Δήμου να ηχογραφεί ανά δευτερόλεπτο και μετά να τα ενώνουν*. Αν υπήρχε αυτό ο boceli θα ηχογραφούσε την αλφάβητο και μετά θα ένωναν τα γράμματα για να βγει το τραγούδι. Δες πχ στο 5¨58 πώς ηχογραφεί η beyonce. Βάζω beyonce γιατί είναι από το είδος που ανθεί η επεξεργασία στα στούντιο. Κανείς δεν την διακόπτει. Ολοκληρώνει όλο το πέρασμα και μετά η δουλειά αφήνεται στον στουντιά.

    Female Singers: Recording in Studio (Vocals)

    Δεν ξέρω το εξηγήσαμε πολύ το θέμα αυτό όποιος κατάλαβε - κατάλαβε και όποιος διαφωνεί - ας διαφωνεί.

    Παμ' παρακάτω...

    *Το ξέρω ότι υπάρχουν παραδείγματα -πολλά - που αυτό γίνεται με τη βασική διαφορά ότι ο καλλιτέχνης δεν θέλει να μας περάσει να ακούσουμε την φυσική φωνή του όπως πχ η Δήμου αλλα κάτι άλλο τύπου εφέ.

    48  1 Sep 2016  
 
page 4/9 rows 12/102 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 91ms (19 queries, 48ms)