Μετάβαση σε μεγαλύτερο χώρο.

  • sladjan

    sladjan

    Registered

    Μετά από αρκετό καιρό σε μικρό χώρο (περί τα 12 τετραγωνικά) θα μετακομίσω σε αρκετά μεγαλύτερο (35).
    Μάλλον το παρόν σύστημα που έχω δεν θα καλύψει το νέο χώρο και για τον λόγο αυτό θα ήθελα την βοήθειά σας.
    Το παρόν σύστημα αποτελείται από:
    Ενισχυτή : Audio Note Soro SE ( 18W)
    Dac : Audio Note Dac 1.1 MK2
    Ηχεία : Living Voice Avatar2 (94db).
    Κάθε πρόταση-βοήθεια δεκτή.
    Ευχαριστώ πολύ.

    1  26 Jun 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Καλημέρα!

    Καλώς ήρθες στην παρέα ας.

    Τα ηχεία σου έχει τύχει να τα έχω ακούσει σε φίλο. Είναι ευαίσθητα και για τα 35 τ.μ. νομίζω πως θα είναι αρκετά. Έχουν δυνατότητες να παίξουν αρκετά δυνατά και να σε καλύψουν στο χώρο που αναφέρεις. Τα 18W όμως ενίσχυσης δεν θα βοηθήσουν να εκμεταλλευτείς τα ηχεία σου σε έναν μεγάλο χώρο. Βέβαια έχει να κάνει και με τις εντάσεις που συνήθως ακούς μουσική.

    Επειδή όμως τα Living Voice Avatar 2 είναι γενικά λίγο ιδιαίτερα και δύσκολα στο ταίριασμα ενισχυτικών θα πρότεινα ή να αφήσεις το σύστημα ως έχει και να δεις αν σε καλύπτει με την παρούσα μορφή και σύσταση στον μεγαλύτερο χώρο και αν όχι τότε την αλλαγή ενισχυτικού.

    Όμως όπως προείπα επειδή τα ηχεία σου είναι λίγο ιδιαίτερα ως προς την επιλογή ενισχυτή ( Τα living voice 'κουρδίζονται' από τον κατασκευαστή με λαμπάτα Kondo που τα αντιπροσωπεύει κιόλας στην Αγγλία) καλό θα ήταν να πας σε έναν λαμπάτο με 50-60 watt.

    Δεν θα πρότεινα τρανζίστορ. Φίλος που είχε ίδια ηχεία με τα δικά σου μου πούλησε το Pass Labs INT30A καθώς παρά τα πρώτα 30watt σε τάξη Ά δεν έδενε με τα LV Avatar.

    Του έκατσε όμως ένας LFD 50w.

    Εύχομαι καλή αναζήτηση και προσεκτική. Πρώτα δοκίμασε το set up σου ως έχει και αν σου κάνει καλώς. Οι καιροί δεν είναι εύκολοι για αλλαγές.

    2  26 Jun 2016  
  • sladjan

    sladjan

    Registered

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές.Και εγώ πιστεύω ότι τα ηχεία θέλουν λάμπες για να αποδώσουν όπως πρέπει.

    3  26 Jun 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλησπέρα, καλωσόρισες στο φόρουμ μας..

    Γιατί προεξοφλείς ότι στο νέο χώρο θα έχεις πρόβλημα??
    Προσωπική μου γνώμη να μετακομίσεις το (πολύ ποιοτικό) σύστημα ως έχει και μετά βλέπεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.. να έχεις στο νου σου ότι θ' ακούσεις άλλο ήχο και μάλιστα αν ο νέος χώρος είναι σχετικά γεμάτος με έπιπλα και αντικείμενα θα είναι πολύ καλύτερος απ' ότι άκουγες μέχρι τώρα..

    4  26 Jun 2016  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    δυσκολο να βελτιωσεις τετοιο συστημα,ειδικα τα ηχεια είναι καταπληκτικα,ισως ο ενισχυτης να είναι οριακος,για ρωτα και τον αντιπροσωπο,είμαι σιγουρος ότι εχει καλες λυσεις.

    5  27 Jun 2016  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ο ενισχυτής φτάνει και περισσεύει. Στάνταρ. Το ηχείο το είχε φέρει παλιότερα δοκιμαστικά ο Αντωνόπουλος. Δεν είχε αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις. Αυτό όμως θα το δει ο σλαταν.

    6  27 Jun 2016  
  • sladjan

    sladjan

    Registered

    Τα συγκεκριμένα ηχεία εαν συνοδευτούν με ενισχυτές που δεν ταιριάζουν ακούγονται απαίσια. Εαν τα τροφοδοτήσεις με καλό λαμπάτο και τοποθετηθούν σωστά θα διαπρέψουν. Τώρα τα φέρνει ο AudioSoul αλλά στις εκθέσεις τα συνοδεύει με ss ενισχυτές και τα "θάβει". Ούτε η τοποθέτηση τους είναι σωστή. Σε κάποια έκθεση παλιότερα είχε τοποθετήσει τα ηχεία ανάποδα(τα τουίτερ από έξω).Φυσικά ο Ανέστης είναι πάρα πολύ καλό παιδί και άριστος επαγγελματίας.
    Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα τοποθετήσω το υπάρχων σύστημα στον νεο χώρο.Μετά βλέπουμε...

    7  27 Jun 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τώρα για να τα πούμε και πιο ωραία, αν μπορούσε να πάει ο φίλος σε κανα ζευγάρι ANKORU θα μπορούσε ν' ακούσει πραγματικά τα ηχεία του.. εκεί όμως θέλει και προ, οπότε το πράγμα οικονομικά ξεφεύγει..

    8  27 Jun 2016  
  • sladjan

    sladjan

    Registered

    Τελικά έγιναν οι δοκιμές στον νέο χώρο. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Σαν να χάθηκαν δυναμικά σαν το μπάσο να έχει εξασθενίσει...
    Μάλλον θα πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή. Ο ενισχυτή ή τα ηχεία.
    Κάθε βοήθεια δεκτή.

    9  11 Jul 2016  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Πριν προχωρησεις σε αλλαγες φροντισε να τοποθετησεις στο χωρο ολα τα επιπλα, χαλια, κουρτινες, πινακες κλπ. Μονο ετσι θα εχεις καποια ιδεα για το συστημα. Μετα να το ακουσεις για καποιο χρονικο διαστημα, τουλαχιστο μεχρι τα Χριστουγεννα, οποτε να πειραματιστεις με τη θεση των ηχειων και τη θεση ακροασης. Αν σε ικανοποιει το αποτελεσμα μην κανεις τιποτα αλλο.
    Ομως επειδη τρωγομαστε δικαιως η αδικως δοκιμασε να ακουσεις καποιους αλλους ενισχυτες και προσεξε καλα αν παιρνεις περισσοτερα και πιο ενδιαφεροντα στοιχεια απο οσα ισως χανεις. Πολλες φορες το διαφορετικο μας ξεγελαει και δεν ειναι παντα καλυτερο...
    Αυτα απο εμενα

    10  11 Jul 2016  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    Επιπλέον των όσων σωστών αναφέρει ο gherop, λάβε υπόψη σου οτι μεγαλύτερος χώρος, απαιτεί μεγαλύτερη ενέργεια από πλευράς ενισχυτή, ήτοι μεγαλύτερες τροφοδοσίες.

    Μεταξύ άλλων, δες κι άκουσε PrimaLuna.

    11  12 Jul 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    φυσικά αν ο χώρος είναι άδειος απλά δεν ακούς τίποτα.. ένα μπουμάρισμα και ένα χάος αντανακλάσεων.. ο χώρος πρέπει να γεμίσει με έπιπλα και μικροαντικείμενα αλλιώς να φροντιστεί με ειδικά πάνελς παντού + χαλιά στο δάπεδο & χοντρές κουρτίνες στα παράθυρα.. συμφωνώντας με τον Γιώργο gherop παραπάνω, δεν θα έλεγα σαν πρώτο μέλημα να αλλάξεις ενισχυτικά αν δεν εξαντλήσεις τις δυνατότητες του νέου χώρου και του παλιού σετάπ..

    12  12 Jul 2016  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 49ms (18 queries, 20ms)