Γεια σας!

  • Dimitrisj

    Dimitrisj

    Registered

    Καλησπερα,
    λεγομαι δημητρης και εδω και πολυ λιγο καιρο ασχολουμαι ενεργα με το Hifi. πολυ προσφατα αποφασισα να αναβαθμισω το συστημα μου
    και περιμενω τα ηχεια monitor audio pl300 ii, ψαχνω ενισχυτη και πηγες θα ειναι βινυλιο ενα thorens td 166 το οποιο πρωτα ο θεος θα αναβαθμισω στο μελλον και ψηφιακα αρχεια,αρα καθολου cds.
    δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω νεο θεμα αλλα χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
    οταν ερθουν τα ηχεια σκεφτομαι τον
    musical fidelity tri vista 300 και τον mastersound 845 evolution τους οποιους θα εχω για δοκιμη σπιτι,επισης σκεφτομαι τον mbl c51 ποy ισως μπορω να δοκιμασω.επισης διαβαζω πολυ θετικα πραγματα για τον audio research vsi75. ισως φαινονται λιγο μπερδεμα οι υποψηφιες επιλογες ομως θα ηθελα την εμειρια και την γνωση σας.ευχαριστω

    1  5 Jun 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλώς τον Δημήτρη.. χαρά μας που σε βλέπουμε στην παρέα μας.. θέλει υπομονή το ψάξιμο αλλά είναι και η ωραιότερη διαδικασία..
    θα τα λέμε..
    καλωσήρθες ξανά..

    2  6 Jun 2016  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    για τι ποσο αγορας μιλαμε,ετσι για να βαλουμε ένα μπουσουλα?

    3  9 Jun 2016  
  • La_mj

    La_mj

    Registered

    Πολύ ωραία ηχεία με εξαιρετική ανάλυση.
    Και εγώ είμαι νέος στο χώρο και στη διαδικασία αναβάθμισης ενισχυτικών (αν και κοιτώ για προενισχυτή αρχικά) αυτή τη στιγμή.
    Τα ηχεία σου θέλουν πολύ "καθαρά" ενισχυτικά, να δουλεύουν απρόσκοπτα στα 4 ωμ και με ευρύ bandwidth, για να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες τους, αλλά αυτό ήδη το ξέρεις...
    Θα ρίξω δυο προτάσεις στο τραπέζι σε integrated ενισχυτικά (καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο ψάχνεις) για συλλογισμό αν και για να είμαι ειλικρινής προτιμώ προ και τελικό για τέτοια ποιότητα ηχείων.
    1. Δες την Krell
    2. Δες την Primaluna
    Πιστεύω πως αν δώσεις περισσότερες πληροφορίες, όπως σε τι τιμή ψάχνεις, τι είδος μουσικής προτιμάς, πόσο δυνατά σου αρέσει να ακούς, πως είναι ο χώρος σου κτλ. θα βοηθήσεις αυτούς που έχουν την εμπειρία να σε βοηθήσουν σε αυτό που θες.

    Ζήσε τη μαγεία φίλε

    4  10 Jun 2016  
  • Dimitrisj

    Dimitrisj

    Registered

    Αργω να απαντησω επειδη δεν ερχεται email σε καθε απαντηση σας.
    Το μπατζετ μου ειναι περιπου 9000€
    Μουσικη ακουω συνηθως με μεσαίες σταθμες και τα ειδη μουσικης ποικιλουν,τζαζ κυριως.οχι ροκ η μεταλ κτλ
    Ο χωρος ειναι ενα νορμαλ σαλονι 4.5μ*9.5μ κ εχει μια νησιδα που χωριζει την κουζινα
    Αποσταση ακροασης περιπου τα 3μ αναλογως κ που θα τοποθετησω τα ηχεια.το πατωμα ειναι μαρμαρο.
    Σε αυτο το διαστημα πηγα στον αντιπροσωπο της audio research ομως παροτι εχει τον vsi75 επειδη ειναι καινούργιος κ δεν εχει τοποθετησει τις λαμπες ακομα κτλ δεν τον ακοτσα.ακοτσα τον παλιό vsi50 η 55 με τις KT120 κ καποια SONUS ΤΩΝ 2500€ κ δεν μ αρεσε.μου προτεινε εναν μεταχειρισμενο ref5 προ ομως επειδη γενικα δεν εχω την εμπειρια του ματσαρισματος προσανατολιζομαι σε ολοκληρωμενο.αν επαιρνα προ τελικο θα ταν της ιδιας εταιρειας για τους ιδιους λογους
    Οσον αφορα τον krell εχω ακουσει τον s550 σε αντιοαραθεση νε τον musical fidelity tri vista 300 εξαετιας μηχανημα με υποδεεστερα ηχεια απ τα δικα μου κ ο tri vista ηταν κλασεις ανωτερος στα αυτια μου

    5  11 Jun 2016  
  • La_mj

    La_mj

    Registered

    Σε αυτά τα χρήματα αξίζει να πας να ακούσεις και προ-τελικό της Classe. Ειδικά αφού σε ενδιαφέρει πιο πολύ η χρήση ψηφιακού ήχου. Ακόμα και με το 15% που κάνει έκπτωση το group βγαίνεις εκτός προϋπολογισμού (όχι πολύ) αλλά αξίζει να τα ακούσεις.
    Όταν έψαχνα ηχεία είχα σχεδόν καταλήξει στα PL300 που υπήρχαν τότε, αλλά τελικά με κέρδιζε η b&w. Τώρα έχω τα 803 diamond (τα 802D ήταν πολύ ακριβά για μένα).
    Tα PL300 τα είχα ακούσει τότε στα καλύτερα τους με τους παλιούς krell. Ο s550 δεν μου άρεσε και μένα τότε...
    Τουλάχιστον, αν πας και ακούσεις τα Classe και δεν σου αρέσει ο ήχος, θα ξέρεις ότι θα πρέπει να ρίξεις το βάρος της έρευνάς σου σε λαμπάτους ή σε ενισχυτικά που προσδίδουν κάποιο "χαρακτήρα". Το λέω γιατί είναι από τα πιο καθαρά μηχανήματα που υπάρχουν. Υπάρχουν και άλλα αλλά αυτά ξέρω ότι υπάρχουν στημένα για να τα ακούσεις. Μπορεί να έχεις βρει ήδη και αυτό που θες. Το ψάξιμο όμως έχει τη χάρη του.
    Αυτά στα λέω χωρίς να είμαι ειδικός, και πάνω στα προσωπικά μου γούστα και πιστεύω μετά το ψάξιμο που έχω κάνει για μένα.
    Άλλωστε όλη η εμπειρία είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου.
    Μπορεί να θες να περιμένεις και για το MQA...
    Λέγονται πολλές απόψεις και για αυτό.

    6  11 Jun 2016  
  • Dimitrisj

    Dimitrisj

    Registered

    Clasee προ τελικο και με ψηφιακα αρχεια ειχα ακουσει πριν αγορασω τα πρωτα μου ηχεια κ ημουν μεταξυ b&w cm9 αλλα πηρα τοτε τα monitor audio s8 επειδη με τους ενισχυτες τοτε που χα ακουσει τα cm9 κοστους 17000 μου χε αφησει αισθηση οτι τα οδηγουσε δυσκολα να το πω?επαναλαμβανω βαση ηχειων κ κοστους ενισχυτικων κ ειχα τρομαξει τοτε λεω ο δικος μου ενισχυτης δηλαδη πως θα τα παιξει...anyway τοτε ημουν κ πολυ περισσοτερο αδαης.
    Οσον αφορα το mqa εχω διαβάσει εδω καποια ενδιαφεροντα πραγματα αλλα απ οσο εχω καταλαβει αυτο θα βρει εφαρμογη σε dac η network/streaming players κ δεν θα αφορα τους ενισχυτες.κανω λαθος?

    7  12 Jun 2016  
  • Dimitrisj

    Dimitrisj

    Registered

    Ψαχνω αναλυση ψαχνω λεπτομερη ηχο θελω να διακρινω εντελως πχ σε ενα ορχηστρικο κομματι τα οργανα θελω αληθοφανεια κ δυναμη να νιωσω οσο το δυνατον πως ακουω live μια ορχηστρα.
    Ξερω τι θελω δεν ξερω απο που θα το παρω κ αν μπορω να το παρω στα χρηματα που μπορω να δωσω

    8  12 Jun 2016  
  • La_mj

    La_mj

    Registered

    Αυτό ψάχνουμε όλοι...
    Γενικά οι αρετές που ζητάς πλην των dB θα βρεθούν πιο εύκολα σε λαμπάτα ενισχυτικά σε αυτή τη τιμή.
    Έχει να κάνει κυρίως με το τρόπο λειτουργίας. (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tube_sound)
    Δεν πιστεύω ότι έχει η Classe ενισχυτή που να δυσκολευόταν να οδηγήσει τα συγκεκριμένα ηχεία. Βασικά πιστεύω ότι και ο μικρός της (CA-2300) θα μπορούσε να οδηγήσει οποιοδήποτε ηχείο, άσχετα από την ηχητική προτίμηση. Κάτι άλλο δεν θα σου άρεσε.
    Η αναφορά στο MQA έγινε γιατί πιστεύω ότι σύντομα θα ενσωματωθεί σε αρκετούς προενισχυτές οπότε αφού ακούς κυρίως ψηφιακά μπορεί να σου άρεσε.
    Αυτή τη στιγμή είμαι και εγώ σε περίοδο αναβάθμισης οπότε ψάχνω και για εμένα. Είχα ανοίξει και ένα θέμα εδώ στο οποίο έγιναν μερικές προτάσεις που θέλω να πάω να ακούσω μόλις μπορέσω. Μπορείς να πάρεις ιδέες και από εκεί όσο αφορά κατασκευαστές που σου είναι προσβάσιμοι να πας να ακούσεις.
    Γενικά εχεις ακούσει τίποτα μέχρι τώρα?
    Προτίμησε το ευρύ φάσμα συχνοτήτων με όσο τη μικρότερη απόκλιση (πχ 1Hz-100kHz +/- 0.1 dB) από τα πολλά watt.
    Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να πω που να σε βοηθούσε.
    Ελπίζω και οι πιο παλιοί θα πουν τις ιδέες τους και θα αρπάξουμε κάτι και μεις οι νέοι.
    Επειδή τα ηχεία σου είναι ιδιαίτερα, φρόντισε ότι είναι να πάρεις να το ακούσεις σε αυτά και αφού έχουν δουλέψει κάμποσες ώρες, ή σε κάποιο κατάστημα που να τα έχει.
    Αλήθεια, τα S8 με τι ενισχυτικά τα έχεις?

    9  13 Jun 2016  
  • Dimitrisj

    Dimitrisj

    Registered

    Τα s8 τα ειχα με εναν av marantz,οταν βγηκα να αγορασω δικαναλο ενισχυτη για τα s8 μετα απο μερικους μηνες που τα ειχα κ επαιζα με τον av ετυχε να ακουσω κ ηχεια τα pl300 i, τοτε καταλαβα οτι ΕΠΕΡΕΠΕ να αναβαθμισω ετυχε να αλλαζει το ηχειο κ κατεληξα να αγορασω τα pl300 ii
    Εχω ακουσεικ ηχεια οπως τα proac απο το 18 εως το 48 κ.α.
    Οσον αφορα ενισχυτες εχω ακουσει
    Luxman,krell s550,m.f. tri vista 300,m.f. m6 500i και m6i,hegel h160,atoll 400 ολοκληρωμενο,audio research vsi
    55 επισης ειχα ακουσει σε αλλο χρονο βεβαια τους classe που προ ανεφερα
    Στο σπιτι με την ελευση των ηχειων θα εχω τους tri vista 300, mastersound 845 evolution κ μπορω να εχω τον luxman το μεγαλο ταξη α, τον mbl c51 οπως και τον audio research vsi75
    Βεβαια τα ηχεια θα ναι αστρωτα κ ειναι ενα προβλημα αυτο.
    Θα θελα ακομα να ακουσω τον mcintosh 7900 η 8000

    10  13 Jun 2016  
  • Dimitrisj

    Dimitrisj

    Registered

    Ειχα στειλει ενα email στην monitor audio.
    Οι προτασεις τους με ξαφνιασαν λιγο.
    Hi Dimitris

     

    Thank you for your interest in the PL300 II speakers and apologies for the delay getting back to you.

     

    Unfortunately as good audio is very subjective to personal tastes it is difficult to recommend specific amplifier combinations, what might sound great to one user may not to another. For this reason if possible we would always recommend auditioning options at your local HiFi dealer.

     

    This being said I can shortlist some brands that pair well with our speakers, all sound slightly different and have their own characteristics. There are a number of different manufacturers that work well with the speakers such as Moon, Chord Electronics, Arcam, Rega, Naim, Roksan and Audiolab.

     

    With Platinum II in particular Moon and Chord Electronics has been a popular choice so far at trade shows.

     

    For the Platinum 300 II we recommend 100-300watts into 4 ohms.

     

    I hope this helps?

    Please get back to me with any questions.

     

    Best regards

    11  14 Jun 2016  
  • La_mj

    La_mj

    Registered

    Τα ενισχυτικά της Simaudio είναι ένα δικό μου όνειρο που δεν ξέρω αν θα φτάσω ποτέ να πάρω.
    Για μένα είναι στη τοπ λίστα του απόλυτου και επίσεις πολύ ακριβά...!
    Δες τον 700i (integrated) που έχουν.
    Frequency response 10Hz-100kHz +/- 0.1dB... πόσο καλύτερα μπορείς να πας έστω και στη τιμή του... Όντως reference ενισχυτικό, που και πάλι όμως ηχητικά μπορεί να μη σου αρέσει, να μη σου ταιριάζει. Δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ απάντηση όπως πάρε το Α ή το Β... Είναι κάτι τελείως προσωπικό το τι σου αρέσει.
    Μιλώντας απόλυτα, με ένα ενισχυτικό αυτής της κλάσης, ότι του δώσει η πηγή θα βγάλει. Με πιστότητα χωρίς να προσθέτει ή να αφαιρεί.
    Αν κάτι δεν ταιριάζει τα ηχεία σου θα το αποκαλύψουν και θα το εκθέσουν αδιαμφισβήτητα.
    Πρόσεχε όμως γιατί το "λάθος" μπορεί να είναι στη πηγή.
    Μπορεί να καταλήξεις με ενισχυτικά που σκεπάζουν τον ήχο επειδή κρύβουν τις ατέλειες της πηγής σου και σου δίνουν ένα πιο ωραίο ήχο στα αυτιά.
    Αν ο σκοπός σου είναι να βρεις το απόλυτο ενισχυτικό για το σύστημά σου (και πάντα στο γούστο σου) φρόντισε στις ακροάσεις σου να έχεις μια αντίστοιχα καλή πηγή, έστω αν μπορεί να στη δανείσει γι αυτό το σκοπό το κατάστημα που διαλέγεις τους ενισχυτές του ή κάποιος φίλος σου.

    Καλή συνέχεια

    12  15 Jun 2016  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 51ms (18 queries, 20ms)