Αναβάθμιση συστήματος (#2)

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    panelistas wrote:
    ο καλος ενισχυτης στα 5 πρωτα βατ φαινεται,αντε στα δεκα,μετα εχει χαθει το παιχνιδι...

    Σωστά.

    Αν υπάρχει επαρκείς τροφοδοσία ο ενισχυτής παίζει και από το πρώτο βατ που λέει ο λόγος. (First Watt που λέει κι ο Pass)

    13  31 Mar 2016  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    La_mj wrote:
    Καλημέρα σε όλους.
    Είμαι σχετικά νέος στο χώρο του hi-fi / hi-end, και δυστυχώς με περιορισμένο κεφάλαιο.
    Για να μη λέω πολλά, έχω καταφέρει να φτιάξω ενα σύστημα με ηχεία B&W 803D(2), τελικό rotel rb-1582 mkii, προ rotel rc-1570, πηγή oppo 105D και πηγή το παλαίμαχο dual 1229.
    Αυτή τη στιγμή μπορώ να αναβαθμίσω 1 "συσκευή" από τις "τελικός" , "προ" ή αναλογική "πηγή", με διαθέσιμο κεφάλαιο έως 4000€ για έκαστη αλλαγή εκτός απο τον τελικό που θα πάει στο διπλάσιο ποσό.
    Με δεδομένο το σύστημα που έχω και ότι για κάθε περεταίρω αλλαγή χρειάζεται 3-4 χρόνια... (ελπίζουμε εδώ που ζούμε) ποιά συσκευή θα έκανε τη μεγαλύτερη αλλαγή (ηχητικά) ώστε να ξεκινούσα από εκεί;
    Σας ευχαριστώ.

    αγαπητε,παρε έναν naim supernait,και τα ρεστα δικα σου.

    14  1 Apr 2016  
  • La_mj

    La_mj

    Registered

    Πολλά θα εξαρτηθούν από τον προενισχυτή που τελικά θα επιλέξω.
    Έχω στο μυαλό μου διάφορους που θέλω να δω αν θα καταφέρω να τους ακούσω (τουλάχιστον σε αντιπαράθεση με τον δικό μου), αλλά μπορώ να πω ότι μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον ο συνδυασμός προ Prima-Luna Dialogue Premium με τελικούς 2 Prima-Luna Dialogue Premium ΗΡ σε μόνο. Στα χαρτιά φαίνεται καλό, είναι στα λεφτά μου, και μπορώ να κάνω αυτή την αναβάθμιση κομμάτι-κομμάτι αλλά δεν το έχω ακούσει ποτέ.
    Τελικούς πάντως λαμπάτους σκέφτομαι μόνο αυτούς σε αυτή τη διάταξη. Γι αυτό που κοστίζουν έχουν την απαιτούμενη δύναμη και πάντα μπορώ να βάλω τις ΚΤ150.
    Αλλιώς τελικός θα είναι ο Classe CA-2300 που ταιριάζει σίγουρα με τα ηχεία και είναι πεντακάθαρος... (και στο budget) αν και θα χρειαστώ τουλάχιστον 3 χρόνια να μαζέψω το ποσό.
    Εκεί που είμαι αναποφάσιστος είναι ο προ.
    Θα δείξει όμως όταν ξεκινήσω τα ακούσματα.

    Επειδή πάνω/κάτω έχω στο μυαλό μου μέχρι που μπορώ να πάω, γι αυτό ρώτησα αρχικά τί να άλλαζα πρώτα... ώστε μέχρι να γίνει η όλη αναβάθμιση κάθε φορά να βελτιώνεται το υπάρχον στο μέγιστο.
    Χωρίς να έχω ακούσει άλλα ενισχυτικά είναι άσκοπο να ανοίξω συζήτηση για το ένα ή το άλλο. Δεν ξέρω και τι υπάρχει στα καταστήματα διαθέσιμο για ακρόαση. Απο Ιούνιο-Ιούλιο...

    Όπου υπάρχει αμφιβολία θα βάζω μια φωνή, η εμπειρία είναι ανεκτίμητη και αφού δεν μπορώ κάθε τόσο να αλλάζω το σύστημα μου, ούτε έχω αντίστοιχο κύκλο στη προσωπική μου ζωή, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων γι αυτό που δίνετε.

    15  2 Apr 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Η ΚΤ150 δεν μπαίνει σε όλους τους ενισχυτές. Έχει υψηλές απαιτήσεις σε ρεύμα και πρέπει να ρωτήσεις τον εκάστοτε κατασκευαστή πλην των περιπτώσεων όπου ο ενισχυτής κατασκευάζεται με προδιαγραφή για την παραπάνω λυχνία. Το ίδιο ισχύει για την ΚΤ120 σε μικρότερο βαθμό
    Στην θέση σου θα πήγαινα σε solid state κατ' ευθείαν.

    16  2 Apr 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Έχω την εντύπωση ότι οι Prima-Luna τελικοί, έχουν την δυνατότητα και το ανάλογο τροφοδοτικό να δεχτούν ΚΤ120 και ΚΤ150...

    17  2 Apr 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Να μας απαντήσει ο Γιώργος Κοψ για αυτό.

    18  2 Apr 2016  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    Όλοι* οι ολοκληρωμένοι και τελικοί της PrimaLuna ειναι κατασκευασμένοι για KT150.

    Επίσης μπορούν να παίξουν με EL34, KT88, KT120 κατ' επιλογήν του χρήστη, με τη χρήση ειδικού διακόπτη εξωτερικά.

    Αναλυτικά τα μοντέλα τελικών και το wattage ανά λυχνία χρήσης:
    Prima-Luna Power Amplifier Comparison Chart

    Όλοι οι PrimaLuna χρησιμοποιούν το adaptive auto bias και μπορούν να δεχτούν με αυτόματη ρύθμιση πόλωσης τις παραπάνω λυχνίες.

    Adaptive AutoBias™ Technical Info

    * Μόνο ο εισαγωγικός ολοκληρωμένος Prologue classic δεν μπορεί να "φορέσει" την ΚΤ150.

    19  2 Apr 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Γιώργο Κοψ σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση...

    20  2 Apr 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Αφού υπάρχει το option της ΚΤ150 και ΚΤ120 θα μπορούσες να τους δοκιμάσεις...
    Δοκίμασε και κανέναν solid state...

    21  2 Apr 2016  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Η ΚΤ150 δεν μπαίνει σε όλους τους ενισχυτές. Έχει υψηλές απαιτήσεις σε ρεύμα και πρέπει να ρωτήσεις τον εκάστοτε κατασκευαστή πλην των περιπτώσεων όπου ο ενισχυτής κατασκευάζεται με προδιαγραφή για την παραπάνω λυχνία. Το ίδιο ισχύει για την ΚΤ120 σε μικρότερο βαθμό
    Στην θέση σου θα πήγαινα σε solid state κατ' ευθείαν.

    Το προβλημα φανταζομαι δεν ειναι στα θεματα ρευματων απο την στιγμη που μπορει ο ενισχυτης να δεχτει την κτ 120. Αν υπολογισουμε οτι ο ενισχυτης λειτουργει σε α/β1 . Επισης υπαρχει και το απαιτουμενο ρευμα στην θερμανση των νηματων. Νομιζω οτι ο κατασκευαστης δεν την προτεινει λογω μεγαλυτερου καπασιτανς στο οδηγο πλεγμα που ισως να μην μπορει να ανταπεξελθει με την υπαρχον ντραιβερ λυχνια, καιο ενισχυτης δεν θα μπορει να αποδοσει τα μεγιστα σε σχεση με αυτες που προτεινει.

    22  3 Apr 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Καλησπέρα Τάκη. Είπες καλύτερα αυτό που δεν μπόρεσα να πω εγώ λόγο λιγότερων γνώσεων που έχω από εσένα, στο κομμάτι των ηλεκτρονικών/ λυχνιακών υλοποιήσεων.

    23  3 Apr 2016  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    Παραθέτω ένα ενδιαφέρον video για τους ενισχυτές της PrimaLuna, τις λυχνίες ΚΤ150 και το adaptive auto bias.

    Θα δείτε στην αρχή εικόνα από το εσωτερικό των PL και περίπου στο 2.25' (λεπτό) ο Αμερικάνος αντιπρόσωπος, θα κάνει επίδειξη του adaptive auto bias, και θα λειτουργεί τον ένα ενισχυτή ταυτόχρονα με 3x KT150 και μία EL34 (!), ενώ ο άλλος monoblcok "τρέχει" κανονικά με 4xΚΤ150.......και η εξήγηση στο video που ακολουθεί...:
    link

    24  4 Apr 2016  
 
page 2/4 rows 12/39 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 69ms (19 queries, 26ms)