sub in hifi

  • scoup

    scoup

    Registered

    καλημερα στην φιλοξενη παρεα του aca!!!ποια η γνωμη σας για το συνδιασμο ηχειων βασης με subwoofer για ενα πιο γεματο ηχο σε ενα χωρο 28 τ.μ????

    1  19 Nov 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Φίλε μιλάς για πολύ δύσκολο σπορ αν προσπαθήσεις να το κάνεις παθητικά γιατί άντε να συνδυάσεις τα κροσόβερ να παίζουν το ίδιο με ένα ενισχυτή. Αν μιλάμε για ενεργό κροσοβερ τότε το συζητάμε...

    Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση ενεργών sub που δίνουν την δυνατότητα να ελέγχεις την συχνότητα λειτουργίας και αποκοπής και την ένταση... Τότε τα πράγματα γίνονται ευκολότερα...

    2  19 Nov 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    καταλαβα..πιθανοτερα να εχουμε μια ηλεκτροακουστικη σουπα παρα καλυτερο ηχο!!!

    3  19 Nov 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Ε καλά, μην απογοητεύεσαι τόσο εύκολα.

    Το ένα μέρος του "προβλήματος" έχει να κάνει με την αποκοπή των συχνοτήτων του sub και των ηχείων, στο σημείο που συναντιούνται. Το άλλο έχει να κάνει με το πως θα "δαμάσεις" το subwoofer, αφού ως γνωστόν οι συχνότητες που παίζει είναι πιο επιρρεπείς σε "βουτιές".

    Εάν τα καταφέρεις αυτά τα δύο, τότε το αποτέλεσμα είναι μαγευτικό.

    4  20 Nov 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ένα ηχείο βάσης θα μπορούσε να έχει επαρκέστατο χαμηλό για ακρόαση μουσικής σε τέτοιο χώρο.Αυτό όμως δεν γίνεται απο μόνο του.Αν θες περιέγραψε όλο το σύστημα για να πάρεις και πιο σωστές απαντήσεις.
    Καλως ήρθες.

    5  20 Nov 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    ολοκληρωμένο σύστημα δεν υπάρχει επί του παρόντος παρά μόνο ένας plinius 9100.o χώρος ακρόασης ειναι 4x7x3 κ ακουω διαφορα ηχεια ωστε να βρω αυτο που θα μου ταιριαζε.Το θεμα sub ηταν κ αυτο μια σκεψη.ο δικος μου που ειναι 120 w τι ηχεια (τεχν χαρακτηριστηκα) μπορει να οδηγησει????ευχαριστω ολα τα παιδια για τα reply σε καθε μου ερωτηση!!!!καλο σκ

    6  23 Nov 2013  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 66ms (18 queries, 38ms)