Σύστημα Αναπαραγωγής με Βάση τον Υπολογιστή (#9)

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Morfeas wrote:
    ελπίζω επίσης θα συμφωνήσεις ότι οι συγκεκριμένες συλλογές δεν λένε τίποτα. ούτε στον ίδιο, ούτε στους άλλους. εννοώ ότι μια συλλογή βινυλίων ή cd, ακόμα και αντίγραφα (έρχομαι στα λόγια σου : ) δείχνει αγάπη, αφοσίωση, χρόνο και φυσικά χρήμα. κάποια τβ δεν λένε τίποτα και καταλήγουν να μην ακούγονται.

    aυτό δεν είναι απόλυτο εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον άνθρωπο, άλλος θα την εκμεταλλευτεί και θα πλουτίσει πραγματικά τις γνώσεις, εμπειρίες και ακούσματά του και άλλος απλά θα την μοστράρει με την πρώτη ευκαιρία. αν είσαι πραγματικά μουσικόφιλος θα βρεις το χρόνο να την αξιοποιήσεις σαν να την είχες αγοράσει.

    97  11 Jun 2010  
  • themiloc

    themiloc

    Registered

    Συγνώμη φίλε Μορφέα αλλά γιατί το να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα κατεβάζοντας ψηφιακά ή αναλογικά μάστερ που ακούγονται παρασάγκας από οτιδήποτε ακούγαμε μέχρι τώρα δεν εμπεριέχει αγάπη και αφοσίωση?
    Πως γίνεται να σε ενδιαφέρει η καλή ηχητική αναπαραγωγή και να παραβλέπεις την σημερινή αιχμή της ποιοτικής απόδοσης? Μου είναι πραγματικά ακατανόητο για τον απλό λόγο οτι αν ψάξεις θα βρεις πολλά που θα σε ενδιαφέρουν και το πιο σπουδαίο θα τα πληρώσεις σε HD το ίδιο με redbook.

    98  11 Jun 2010  
  • Morfeas

    Morfeas

    Registered

    Κε Θέμη, η μέχρι τώρα προσφορά υλικού HD απ ότι γνωρίζω είναι περιορισμένη. Αρα στις περισσότερες περιπτώσεις μιλάμε για την τεχνολογία και μόνο, και όχι για το περιεχόμενο. Μπορεί και να κάνω λάθος.

    Βλέποντας μια δισκοθήκη καταλαβαίνεις πολλά πράγματα, ξεφυλλίζοντας την κάνεις μέχρι και ψυχογράφημα του κατόχου : ) Με μια στοίβα σκληρούς δίσκους που μπορεί ακόμα να γυρνάνε απ την τζάμπα αντιγραφή μάλλον τίποτα

    Μόλις επέστρεψα απ το κέντρο όπου με μεγάλη ευκολία αγόρασα ένα καταπληκτικό βινύλιο. Μακάρι με την ίδια ευκολία να το κάνουμε στο μέλλον με υλικό HD.

    Μέχρι τότε "Don't fall in love with technology".

    99  11 Jun 2010  
  • themiloc

    themiloc

    Registered

    Στα διαλλείμματα του ψαξίματος για βινύλια, μπες και κατέβασε από την High Definition Tape Transfers αναλογικές μήτρες του '50, '60 οι οποίες είναι μουσικά και τεχνικά από τις καλύτερες του είδους.
    Όσο για το ....falling in love with technology, 45 χρόνια ακρόαση και δουλειά με μουσική ίσως σε πείσουν οτι δεν κινδυνεύω. Και θάλεγα να μην ρισκάρεις ψυχογραφήματα.

    100  11 Jun 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    πάντως φίλε Μανώλη στο διαδύκτιο έχω βρεί διαμάντια τα οποία έχουν καταργηθεί χρόνια ή είναι πολύ δύσκολο να τα βρεί κανείς. Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι το pc based audio είναι ο παράδεισος του ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΟΥ (πρόσεξε όχι απαραίτητα του Χαϊεντά...)

    101  11 Jun 2010  
  • Morfeas

    Morfeas

    Registered

    andreasecon wrote:
    πάντως φίλε Μανώλη στο διαδύκτιο έχω βρεί διαμάντια τα οποία έχουν καταργηθεί χρόνια ή είναι πολύ δύσκολο να τα βρεί κανείς. Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι το pc based audio είναι ο παράδεισος του ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΟΥ (πρόσεξε όχι απαραίτητα του Χαϊεντά...)

    Ανδρέα μπορεί να είμαι παλιομοδίτης, νεκρόφιλος ή δεν ξέρω τι άλλο. Το ψάχνω ...
    Τώρα που σου γράφω έχω ανοιχτό και το foobar και έχω πελαγώσει. Ισως είναι η ποσότητα, η υπερβολική ευκολία, δεν ξέρω.

    102  11 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Μανώλη όλα υπό συνθήκες παίζουν εξαιρετικά το θέμα είναι να έχουμε ανοιχτό μυαλό στις όποιες εξελίξεις!

    103  11 Jun 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Mikekan wrote:
    Μανώλη όλα υπό συνθήκες παίζουν εξαιρετικά το θέμα είναι να έχουμε ανοιχτό μυαλό στις όποιες εξελίξεις!

    Thats the idea, lets not stick to just the best....just because we have the Mona Lisa, doesn't mean we can't look at other art!!

    104  11 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Είμαι πιο κοντά στις απόψεις του συνονόματου Μορφέα...
    Κατ' αρχάς για να δείξουμε ποιος είναι ανοιχτός και ποιος όχι θα σας θυμίσω πως ο παραπάνω έπαιζε με BlueSky στην έκθεση...Θα μπορούσε κάλλιστα να παίζει με καμιά χαϊεντιά των 30.000...
    Έπειτα ο ίδιος κατασκευάζει μηχανές που παίζουν μουσική...

    Οι προβληματισμοί οι δικοί μου είναι οι εξής...

    Τόσα χρόνια στον χώρο έχω φτιάξει με κόπο μια δισκοθήκη... Που με χαρακτηρίζει και τη βλέπω και την πιάνω... Σήμερα ο κάθε ασχετίλας έχει και από 5-6 τερα με flacs που του τά 'δωσε ο κολλητός...

    Θέλω να ξεχωρίζω ρε φίλε.... γιατί έχω κοπιάσει πολύ... γιατί έχω ψάξει... γιατί έχω ακούσει Α Π Ε Ι Ρ Ε Σ ώρες μουσική... γιατί έχω ανοίξει και έχω κάψει μηχανήματα... έχω δουλέψει παραγωγή... έχω κάνει ηχοληψία... γιατί παίζω μουσική...

    Ο κάθε μπαγλαμάς μπορεί σήμερα να έχει τα τερα και τα σκληρά του αλλά τις αναλογικές δισκοθήκες των μελών του ACA ή άλλων πραγματικά μουσικόφιλων δεν θα τις αποκτήσουν ΠΟΤΕ...

    Για φανταστείτε να κυκλοφορούσαν στο δρόμο μόνο mercedes.... Πόσο φαύλο και ανούσιο θα ήταν.... έτσι σε λίγο καιρό ΟΛΟΙ θα τα έχουν ΟΛΑ...

    105  11 Jun 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Αυτό κανείς δεν το πιστευει παρόλο που συμφωνο απόλυτα μαζί σου Μάνο.

    106  11 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Και εγώ που είμαι 29 ρε παιδιά και έχω αγοράσει 2000 δίσκους αντί 10000 όπως εσείς προτείνετε να μην ασχοληθώ, να κάτσω να λιβανίζω αυτά που αγόρασα, να τα χαϊδεύω και να τα ξεσκονίζω? Παίδες συγγνώμη αλλά μου θυμίζετε παιδιά γυμνασίου που τσακωνόμασταν για το ποιος ανακάλυψε πρώτος τη χ μπάντα ή το ψ καλλιτέχνη και "τι ξέρεις ρε εσύ από Μorisson, εγώ έχω διαβάσει όλα τα ποιήματά του" και τα λοιπά. Φυσικά αυτό συνεχίζει να γίνεται σε forum κάποιοι έχουν μείνει στο γυμνάσιο. Επαναλαμβάνω ΑΝ ΘΕΣ, ΑΝ ΕΊΣΑΙ ΜΑΓΚΑΚΙ θα αξιοποιήσεις και εκτιμήσεις ΚΑΙ τα downloads. Όσοι πλήρωσαν όλη τη δισκοθήκη τους μεγειά τους με χαρά τους, καταλαβαίνω το φόβο και τη τσαντίλα τους, αλλά τα πράγματα άλλαξαν παιδιά...

    Στη τελική μιλάμε για τη τεχνολογία και όχι για τα downloads. Προσεγγίστε αυτό το θαύμα και ripαρετε μόνο αυτά που έχετε αγοράσει αν θέλετε!

    107  12 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Παράδειγμα.

    Μου πήρε 10 μήνες αλλά άκουσα ΟΛΗ τη bebop (και λίγο πιο πριν) σκηνή από charlie parker και dizzy gillespie σε miles davis και coltrane μέχρι σήμερα. Μιλάμε για περίπου 1000 album! Νon stop αυτούς τους μήνες δεν άκουγα τίποτα άλλο. Τα άκουσα μάλιστα στη σωστή χρονολογική σειρά (ψάχνοντας στη wiki κάθε φορά το επόμενο) συν ότι άκουσα πάνω από 100 album miles και Coltrane. Παράλληλα διάβαζα μέσω iphone και wiki όλη την ιστορία των καλλιτεχνών της σκηνής κτλ κτλ. Αυτό χωρίς τις σημερινές ευκολίες ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ!!!!!ΠΟΤΕ!!!!!! Γενικά αμφιβάλω πόσοι έχουν κάνει κάτι παρόμοιο παγκοσμίως.

    Άρα είναι στο χέρι μας πόσο θα εκμεταλλευτούμε τις καινούργιες αυτές δυνατότητες. Μην τις φοβάστε να τις εκμεταλλευτείτε σωστά θα έχετε πολλαπλά κέρδη.

    108  12 Jun 2010  
 
page 9/11 rows 12/129 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 48ms (19 queries, 19ms)