Σύστημα Αναπαραγωγής με Βάση τον Υπολογιστή (#3)

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Παίδες με την λύση που πρότεινα παραπάνω μπορεί κάποιας με 1000 Ε να έχει το βέλτιστο αποτέλεσμα μαζί με 10.000 δίσκους, τι συζητάμε τώρα?

    25  25 May 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τα VTA, τα αζιμούθια και τα βάρη τα ρυθμίζεις μια φορά το εξάμηνο...μπορεί και μια φορά το χρόνο...
    Τα windows τα boot_άρεις κάθε μέρα, θέλουν τα update τους, το ίδιο και τα προγράμματα...Κι όταν βρεθεί κάτι καινούργιο...άντε πάλι απ' την αρχή...Και όταν βγουν τα windows 8,9,10 άντε πάλι τα ίδια...και το mac είναι καλύτερο ... όχι το PC είναι καλύτερο... κάνει ή δεν κάνει bit perfect το foobar όχι το winamp είναι καλύτερο...Αλήθεια μπορεί κάποιος που έχει στήσει PC για μουσική να με πείσει πως στα επόμενα 2 χρόνια δεν θα αλλάξει τίποτα σ' αυτό???

    Φυσικά και δεν έχει καμία σχέση το στήσιμο του πικάπ με το pc με μεγάλη διαφορά υπέρ του πρώτου...Το πικάπ το 'φυτεύεις' στο rack και το ξεχνάς...Παίζει τους μαύρους δίσκους εδώ και 60 χρόνια και θα συνεχίζει να τα παίζει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο για τουλάχιστον άλλα 600...

    Είπαμε...υποστηρίζουμε τις τεχνολογίες, είμαστε με την πρόοδο και κοιτάμε μπροστά...Όμως το CBAR(Computer Based Audio Reproduction) έχει ακόμα πολύ μα πάρα πολύ δρόμο μπροστά του...

    26  25 May 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Καλά μη μαλώνετε.ήχος είναι δέν είναι εικόνα.Για ενα pc είναι πανεύκολο να επεξεργαστεί ένα ηχητικό κομμάτι.

    Το όλο πρόβλημα είναι οτι ο μέσος χρήστης σήμερα έχει λογική σκέψης windows.Αποτέλεσμα αυτού είναι το οτι ουσιαστικά δέν ξέρει αν αυτό που ακούει είναι αυτό που πρέπει να ακούσει.
    Π.χ. το media player για μένα είναι το καλύτερο πρόγραμμα.Πατάς κατι και αμέσως το παίζει.Όμως για χαι έντ είναι το χειρότερο.Δέν ξέρεις τί κάνει και πότε.
    Αν και με τα mac δέν έχω επαφή νομίζω οτι εκεί τα πράματα είναι ακόμα πιο αυτόματα.Περιμένω σύντομα ένα οπότε θα ενημερώσω.Αν όμως κάνω μερικά πειράματα όπως αυτά που ανέφερα παραπάνω και δέν μου πετάξει μήνυμα error αυτό σημαίνει οτι κάτι πάει στραβά.ας τα ξανα αναφέρω λοιπόν.

    Θα βάλω ένα κομμάτι 24bit.Αν το ακούσω απο το usb του vdac κάτι πάει στραβά.
    Θα βάλω ένα κομμάτι 77000hz.Αν το ακούσω τότε κάτι πάει στραβά.(αν και σε αυτό δέν έχω ακόμα καταλήξει)
    Αν το volume του macos δουλεύει τότε κάτι πάει στραβά.
    Αν το volume του itunes δουλεύει τότε κάτι πάει στραβά.
    Αν μου παίξει κομμάτια dts τότε κάτι πάει στραβά.
    Αν η μόνη λύση σε όλα τα παραπάνω είναι το amara τότε είναι λάθος η επιλογή του mac διότι στο foobar και στο winamp μπορώ να κάνω θαύματα με μηδενικό κόστος.Απο ένα απλό επαγγελματικό upsampling μέχρι καθαρό dsp.

    Όχι Μάνο.Τα πράματα στο pc audio δέν προχώρησαν και ούτε θα προχωρήσουν με αλματώδεις ρυθμούς.Το winamp το θυμάμαι απο μικρό παιδί.Το foobar κατέκτησε τον audio κόσμο διότι πολύ απλά είχε κάποια στοιχεία που έκλεισαν την audio hi-end player έννοια.
    Η επανάσταση στο χαι έντ audio ήρθε με τα flac.Όχι με το foobar.Επίσης βλέπω οτι η μάζα των ηχογραφήσεων είναι 44/16 οπότε...όπως ήταν είναι και θα είναι.

    Πάντως επαναλαμβάνω οτι θεωρώ πως το bitperfect είναι πολύ χαι έντ για το αυτί μου.Προσωπικά θεωρώ οτι πολύς ντόρος για το τίποτα.Ουσιαστικά με όλα αυτά κουρεύουμε το αυγό.
    Αν είχα χαι έντ σύστημα θα έπαιρνα τη συλλογή του Μιχάλη και θα άκουγα απο itunes.Ο πατέρας μου έχει πολλά βινύλια και δέν θέλει να ασχοληθεί με το θέμα...Αν ποτέ ασχοληθώ αυτό θα κάνω.
    Μιχάλη έχω κατεβάσει διάφορα πραματάκια απο το (γνωστό μέρος).Όποτε θές στα δίνω να συμπληρώσεις τη συλλογή σου.Αν και νομίζω οτι θα τα έχεις...
    Αντε...περιμένουμε πρόσκληση για ακρόαση με το καινούργιο σύστημα.

    27  25 May 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Alex αγόρι μου τι πίνεις και δεν μας δίνεις ????

    28  25 May 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    andreasecon wrote:
    Alex αγόρι μου τι πίνεις και δεν μας δίνεις ????

    γιατί βρε?τί είπα λάθος?

    29  25 May 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Manos_Bits wrote:
    Ρε συ Άλεξ...άλλαξε τουλάχιστον τη λέξη 'πίνακας' με κάτι άλλο...Ξέρω γω 'Το γνωστό μέρος' ... κάπως έτσι...
    χαχα!!!!δίκιο έχεις!!!το άλλαξα!!!

    Πάντως πραγματικά είναι κρίμα που μόνο 2-3 μέλη(δηλαδή εσείς εδώ) έχετε pc-player και όλοι οι άλλοι συνεχίζουν να τα σκάνε για cd's.

    Επίσης άλλο βρε παιδιά.Βρίσκω διάφορα hd τα οποία όμως είναι...vinyl rip(ριπαρισμένα βινύλια).Τί vinyl rip?Αγόρασα hd για να παίζω vinyl rip?Αν είναι θα πάρω βινύλιο δέν θα το ψηφιοποιήσω...Δέν έχω ακούσει αλλα πραγματικά μου τη δίνει που το βλέπω συνέχεια μπροστά μου.

    30  25 May 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Το Vinyl rip έχει την έννοια πως το 'ριπάρισμα' από έναν audiophile δίσκο σε hd format θα παίζει καλύτερα από το 'συμπιεσμένο' και αρχαίο red book cd...

    Καμιά φορά πράγματι παίζει καλύτερα...

    31  25 May 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Tο CBAR(Computer Based Audio Reproduction) θα το μάθουμε καλά εμείς και θα το 'μεταλαμπαδέψουμε' και στα άλλα μέλη...
    Γι αυτό....έρευνα και δουλειά....ειδικά από τα νέα μέλη...

    32  25 May 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    για διαβάστε εδώ τι γράφει ο φίλτατος sonus naturalis ο οποίος είναι βαθυς γνώστης του αντικειμένου και επαγγελματίας........

    link

    33  25 May 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    πάντως αν κάποιος με ρώταγε για το μέλλον δέν θα του έλεγα ούτε τα τζίτερ ούτε ασθένειες που εφευρέθηκαν τα τελευταία 10 χρόνια για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
    Θα του έλεγα οτι το μέλλον είναι ένα είδος αυτομάτου dsp.Που αυτόματα το πρόγραμμα θα αφαιρεί θόρυβο και θα φτιάχνει το κομμάτι σαν να μήν πέρασε απο το μείκτη.

    Επίσης σίγουρα τα προγράμματα θα γίνουν πιο αυτόματα σε μερικά θεματα.Ας πούμε εγώ με το foobar ακούω μουσική,βλέπω εξώφυλα,βιογραφικό καλλιτέχνη και στίχους.Όλα αυτά αυτόματα!!!τα βρίσκει απο το wikipedia!!!!

    Γενικότερα όποιο μέλος χρειάζεται τη βοήθεια μου σε ρυθμίσεις κ.τ.λ. ας με πάρει ένα τηλ να τα φτιάξουμε όλα.Βέβαια δέν λέω πως τα ξέρω και τόσο.Ψάχνομαι..:)

    34  25 May 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    andreasecon wrote:
    για διαβάστε εδώ τι γράφει ο φίλτατος sonus naturalis ο οποίος είναι βαθυς γνώστης του αντικειμένου και επαγγελματίας........
    link

    τρομερό άρθρο!!!δέν έχω ξαναδεί κάτι τόσο καλό!!!
    Μπορείς να το ζητήσεις να το βάλουμε στα white papers με την υπογραφή του βέβαια?Ή είστε μαλωμένοι?

    35  25 May 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Very well done. And easily understood white paper. We can ask the authors permission, but I see no reason why he would say no. It is legal if we keep author rights as there are on Avclub in either case.

    36  26 May 2010  
 
page 3/11 rows 12/129 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 68ms (19 queries, 39ms)