Desktop Hi - Fi / KRK Rokit 5 G3

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    KRK Rokit 5 G3

    Ο υπολογιστής αποτελεί εδώ και πολλά χρόνια πλέον την βασική πηγή που χρησιμοποιώ για ακροάσεις μουσικής. Από το 2008, εδώ και μία 10ετία δηλαδή έχει μπει μόνιμα στο κυρίως σύστημά μου σε οποιαδήποτε σύσταση συσκευών είχα μέχρι τώρα. Υπήρξε βέβαια πηγή ακροάσεων από παλαιότερα μιας και στο παρελθόν σαν ξενοδοχοϋπάλληλος που υπήρξα, όταν έλειπα από το σπίτι ήθελα την μουσική πάντα μαζί μου. Η σχέση μου λοιπόν με το PC μετράει αρκετά χρόνια πίσω.

    Στην χρήση του PC σαν πηγή, όχι στο κυρίως σύστημά μου, αλλά στο οικιακό γραφείο πάντα με απασχολούσε στο ίδιο βαθμό η ποιότητα ήχου, αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά. Έτσι πάντοτε κάλυπτα αυτήν την ανάγκη με φθηνά κυρίως ηχεία με επιλογές από Logitech, χωρίς ποτέ να με ικανοποιούν.

    Από την άλλη, δεν είχα ποτέ την διάθεση να ξοδέψω μεγάλο ποσό σε ηχεία για ακρόαση από το PC καθώς προτιμώ το μεγάλο σύστημα για ‘απολαυστικές’ ακροάσεις και το PC απλά για ευχάριστη ακρόαση μουσικής, μιας και πάντοτε συνοδεύει την ενασχόλησή μου με την επεξεργασία φωτογραφίας (η άλλη μου αγάπη) δίνοντάς μου έμπνευση.

    Έχοντας λοιπόν πάντοτε την επιθυμία να πάρω κάτι καλύτερο αλλά οικονομικό για Desktop ακροάσεις εδώ και αρκετό καιρό μελετούσα επιλογές σε Budget ηχεία ενεργά. Έχοντας κάνει κάποιες ακροάσεις σε χαμηλές κατηγορίες τιμής προχώρησα σε αγορά των Monitor KRK Rokit 5 G3. Εδώ και 2 μήνες περίπου αποτελούν την μουσική μου συντροφιά συνδεδεμένα στον ‘μεγάλο’ μου Η/Υ. Είναι δυστυχώς συνδεδεμένα στην αναλογική έξοδο της κάρτας ήχου της μητρικής, του Η/Υ και υποφέρω λίγο από Backround Noise. Όμως έχω κάνει αρκετές ακροάσεις με τα KRK συνδεδεμένα στον μικρό Η/Υ που έχει εγκατεστημένη εσωτερικά την Asus Xonar Essence ST στην οποία έχω κάνει αλλαγές στου τελεστικούς ενισχυτές.

    Το κόστος των ηχείων ήταν περί τα 260€ και το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι με εξέπληξε ευχάριστα δεδομένης της κατηγορίας τιμής.

    Πως παίζουν…
    Έχοντας κατά νου πως ήθελα να έχω έναν ηχητικό χαρακτήρα μη εμπορικό, όπως συνηθίζεται να λέγεται, δηλαδή να μην έχω ένα αποτέλεσμα με τονισμένα πρίμα ή χαμηλά, μετά από ακροάσεις που έκανα σε αυτήν την κατηγορία τιμής επέλεξα τα KRK.
    Φυσικά οι προσδοκίες δεν μπορούν να είναι ανάλογες ενός ηχητικού αποτελέσματος ή χαρακτήρα ακριβότερων ηχείων, αλλά στην πράξη μπορώ να πω πως είναι αρκετά ισορροπημένα.
    Σε ακροάσεις με την χρήση της ASUS πραγματικά εντυπωσιάστηκα (δεδομένης της κατηγορίας τιμής) από το ηχητικό αποτέλεσμα. Είναι αρκετά αναλυτικά σε όλο το φάσμα με πολύ καλή στερεοφωνική εικόνα και διαχωρισμό. Η απόσταση που ακούω βέβαια δεν είναι ιδανική καθώς είναι αρκετά κοντά μου και όχι στο 1 μέτρο που προτείνει ο κατασκευαστής σαν minimum near field απόσταση ακρόασης. Όμως ακόμα και σε αυτές τις αποστάσεις που ακούω παίζουν πραγματικά πολύ καλά. Άλλο ευχάριστο είναι και το γεγονός ότι δεν κουράζουν σε πολύωρες ακροάσεις, αφού το ‘κούρδισμα’ τους ηχητικά δεν είναι διόλου επιθετικό, εννοώντας ότι δεν έχουν τονισμένα πρίμα, ή σκληράδες.
    Είναι δε ιδιαίτερα ευέλικτα σε επίπεδο συνδεσιμότητας καθώς διαθέτουν εισόδους Balanced και RCA, και επιπλέον διαθέτουν ρυθμιστικά στις περιοχές των υψηλών και των χαμηλών συχνοτήτων. Τέλος διαθέτουν και ρυθμιστικό στάθμης (VOLUME) τα οποία βρίσκονται στο πίσω μέρος των ηχείων με το κάθε ένα να διαθέτει τα δικά του.

    Στα προσεχή σχέδιά μου είναι η αγορά ενός DAC που θα πλαισιώσει το κυρίως σύστημά μου με την κάρτα ήχου ASUS να παίρνει θέσει στο εσωτερικό του Desktop PC βελτιώνοντας έτσι την ποιότητα των ακροάσεων μου.
    Η απόδοσή τους με έχει κερδίσει αρκετά μπορώ να πω έχοντας κλέψει αρκετές ώρες ακροάσεων από το κυρίως σύστημά μου μιας και η απόδοσή τους είναι αρκούντως ικανοποιητική.
    Καλώς εχόντων των πραγμάτων, με την αγορά DAC και την μεταφορά της κάρτας ήχου στο μεγάλο μου PC, θα επανέλθω με περισσότερα σχόλια και περιγραφές για την απόδοσή τους καθώς μέχρι τώρα δεν έχω την πλήρη και κατάλληλη εικόνα για να μεταφέρω ορθές ακουστικές εντυπώσεις (που πάντοτε είναι υποκειμενικές).

    Θα ακολουθήσει και φωτογραφικό υλικό.

    1  11 Oct 2018  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    KRK Rokit 5 G3

    2  11 Oct 2018  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Specifications

    2 Way
    Active Monitor
    Class A/B Amplifier
    30W Low Frec. Driver
    20W High Frec.Driver
    5" Glass Aramid Composite Woofer
    1" Soft Dome Tweeter
    Max SPL 106dB
    45hz-35Khz
    6,4 kg

    5" Lightweight, Glass-Aramid Composite Woofer Delivers Clear Midrange and Tight Bass Response Down to 45Hz
    1" Soft-dome Tweeter Provides Pristine Clarity and Extended Response Up to 35kHz
    Radiused Front Baffle Reduces Distortion From Diffraction
    Proprietary Waveguide Optimized for Superior Imaging
    Front-firing Bass Port Reduces Boundary Coupling
    Custom-designed Bi-amped, Class A/B Amplifier
    High and Low Frequency Controls Help Tailor the Monitors to Their Location and User Preference
    Multiple Audio Input Connectors (XLR, ¼" TRS, RCA) for Universal Connectivity in Any Environment
    Peak SPL : 106dB
    Frequency Response 45Hz - 35kHz (-10dB)

    3  11 Oct 2018  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Καλησπέρα. Τα είχα ακούσει τα συγκεκριμένα και τους πιο πολλούς ανταγωνιστές τους. Γενικά για τα λεφτά τους τα έχουν για πολύ καλά. Λένε οτι δένουν τέλεια με rock ακούσματα. Είναι καλή και στιβαρή κατασκευή.

    Μπερδεύτηκα λίγο με την κάρτα ήχου. Έχεις ένα δεύτερο υπολογιστή που θέλεις να του φορέσεις και κάρτα ήχου και dac? Δύο συσκευές? Γιατί? Αυτά απλά θέλουν ένα οικονομικό και καλό dac και θα έχεις κλείσει το σύστημα αυτό.

    4  12 Oct 2018  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Ηχειαρες...!!!!
    Παιζουν τελεια κ ειναι σχεδον σε καθε αναλογη εφαρμογη κ οχι μονο !!!

    5  13 Oct 2018  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    θα με βάλετε σε έξοδα.. 'παίζω' το μεγάλο PC με κάτι ενεργά Yamaha 20ετίας που θέλουν αλλαγή..

    6  13 Oct 2018  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έξοδα μέν αλλα απο τα πιο τίμια λεφτά που θα έχεις δώσει...

    7  13 Oct 2018  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    AlexD wrote:
    Καλησπέρα. Τα είχα ακούσει τα συγκεκριμένα και τους πιο πολλούς ανταγωνιστές τους. Γενικά για τα λεφτά τους τα έχουν για πολύ καλά. Λένε οτι δένουν τέλεια με rock ακούσματα. Είναι καλή και στιβαρή κατασκευή.
    Μπερδεύτηκα λίγο με την κάρτα ήχου. Έχεις ένα δεύτερο υπολογιστή που θέλεις να του φορέσεις και κάρτα ήχου και dac? Δύο συσκευές? Γιατί? Αυτά απλά θέλουν ένα οικονομικό και καλό dac και θα έχεις κλείσει το σύστημα αυτό.

    Έχω 2 pc.

    Ένα στο σύστημά μου στο σαλόνι με κάρτα ήχου και ένα στο υπνοδωμάτιο με τα krk.

    Μόλις καταφέρω και πάρω το dac η κάρτα ήχου θα πάει στο pc με τα krk.

    Και στο σαλόνι θα παίζω με usb dac.

    Όσο για τα krk είναι όντως ηχειάρες για τα λεφτά τους. Απλά δεν ήθελα να υπερβάλω στα σχόλια. Παίζουν εξαιρετικά ότι κι αν τους βάλεις. Σε ροκ όντως κεντάνε. Νομίζω πως από pc speakers έχω καθαρίσει με τα krk. Όταν μπει και η Asus πάνω τους θα παίζουν άψογα.

    8  13 Oct 2018  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Manos_Bits wrote:
    θα με βάλετε σε έξοδα.. 'παίζω' το μεγάλο PC με κάτι ενεργά Yamaha 20ετίας που θέλουν αλλαγή..

    Μάνο θα τα χαρείς. Αξίζουν. Και με λίγα χρήματα παραπάνω παίρνεις το πιο μεγάλο μοντέλο με 6" woofer. Έχει μεγάλη γκάμα.

    9  13 Oct 2018  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 59ms (18 queries, 25ms)