Αναζητείται ενισχυτής ! Νέο μέλος

  • DOCTORHXOS

    DOCTORHXOS

    Registered

    Καλημέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή στο ACA.

    Θα προσπαθήσω να σας συστηθώ συνοπτικά.
    Συλλέγω δίσκους βινυλίου (για ένα διάστημα και cd) και ακούω πολύ μουσική εδώ και πολλά χρόνια και με όλα τα μέσα !
    Τα ακούσματα μου κινούνται κυρίως στη Rock μουσική και κατά την εξέλιξη της από τα 50s μέχρι και σήμερα.
    H Soul, Blues, Funk, Jazz είναι πάντα δίπλα μου
    Παράλληλα με τη μουσική ασχολούμαι και με το hi fi από πολύ μικρός (τέλη 70s)
    Από το τα χέρια μου έχουν περάσει αρκετές εταιρείες : Audiolab, Mission, Energy, Marantz, Project Audio/Sumiko, Aiwa, Philips, Micromega ……

    Κατέληξα όμως να ακούω μουσική από ένα αμφιλεγόμενο σύστημα !!!

    Ενισχυτής : CAV – A10
    Ηχεία: ATC SCM40
    Πικάπ : Τechnics sl1210mk2/(Rega Rb300/Ortofon 2MRed/Mcru
    εξ.τροφ/κο) Laptop/Media monkey/Arcam Rdac Cd player: Cambridge Audio Azur 640C

    Tο σύστημα περιέργως ακούγεται ικανοποιητικά όμως θα ήθελα σε βάθος χρόνου να αναβαθμίσω το θέμα ενισχυτή
    Χρήσιμη θα μου ήταν οποιαδήποτε συμβουλή σας για το ματσαρισμα/ταιριασμα με τα ΑΤC ηχεία μου και πάντα στα πλαίσια της κατηγορίας μου
    Ευχαριστώ

    1  28 Sep 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    αγαπητέ δόκτωρ, καλωσήρθες.. ο ενισχυτής που έχεις είναι πολύ καλό μηχάνημα και για να πας σε παραπάνω κατηγορία αντίστοιχη για τα ATC πρέπει να δώσεις χρήμα.. δηλ. Levinson, Theta, Rowland, Bryston, Classe, Pass, Gammut.. ή κάποιο καλό βαττικό ψηφιακό με αναλογικό τροφοδοτικό.. τίποτα παρακάτω.. επίσης αν θες να πας στο 'δρόμο της φωτιάς' (λάμπα) υπάρχουν οι Audio Note Ancoru.. ή ακόμα καλύτερα κάποια ιδιοκατασκευή με 211, 845 ή GM70 PSET..

    καλό ψάξιμο..

    2  29 Sep 2017  
  • DOCTORHXOS

    DOCTORHXOS

    Registered

    Manos_Bits σε ευχαριστώ πολύ
    Το ηχητικό αποτέλεσμα που έχω είναι αρκετά καλό για τα 'αυτιά μου' για αυτό και εξέφρασα τον προβληματισμό μου για ενδεχόμενη πετυχημένη αναβάθμιση

    3  29 Sep 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    οποιαδήποτε δοκιμή δεν θα έβλαπτε.. άλλος ήχος η τάξη Α τρανζίστορ, άλλος ήχος το ψηφιακό, άλλος η λάμπα push-pull άλλο το SET.. θα έλεγα ότι το σύστημα 'σηκώνει' να δοκιμάσεις διάφορες λύσεις, οτιδήποτε άλλο
    φυσικά εκτός από τα ηχεία..

    4  29 Sep 2017  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    αγαπητέ δόκτωρ, καλωσήρθες.. ο ενισχυτής που έχεις είναι πολύ καλό μηχάνημα και για να πας σε παραπάνω κατηγορία αντίστοιχη για τα ATC πρέπει να δώσεις χρήμα.. δηλ. Levinson, Theta, Rowland, Bryston, Classe, Pass, Gammut.. ή κάποιο καλό βαττικό ψηφιακό με αναλογικό τροφοδοτικό.. τίποτα παρακάτω.. επίσης αν θες να πας στο 'δρόμο της φωτιάς' (λάμπα) υπάρχουν οι Audio Note Ancoru.. ή ακόμα καλύτερα κάποια ιδιοκατασκευή με 211, 845 ή GM70 PSET..
    καλό ψάξιμο..

    Μανο, πες μας τι πινεις....

    5  2 Oct 2017  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 44ms (18 queries, 20ms)