Καλύτερο σύστημα που έχουμε ακούσει ποτέ.. (#2)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Και μάλλον επειδη ο geopolitis δέν γνωρίζει τις απόψεις μου περι ήχου ας το αναλύσουμε λίγο παραπάνω.
    Η ηχητική αναπαραγωγή αποτελεί μία ψευδαίσθηση.Προσπαθούμε με ένα σύνολο μηχανημάτων να ξεγελάσουμε τον ανθρώπινο εγκέφαλο.Σε όλη την επιστημονική κοινότητα ο τρόπος μέτρησης της ποιότητας είναι .... τα tech specs.
    Όμως επειδή το αποτέλεσμα δέν είναι μέτρηση πίεσης ή ταχύτητας υπάρχει ένα μικρό χάσμα που πολύς κόσμος το μπερδεύει.
    Αν θέλω να μετρήσω ένα αυτοκίνητο συγκρίνω τα tech specs.Πώς όμως συγκρίνω την οδηγική απόλαυση?Την ποιότητα κύλισης?
    Έτσι και στον ήχο.Κάθε αξιοπρεπες βιβλίο ηλεκτρακουστικής έχει ως πρώτο κεφάλαιο την ανατομία του ανθρωπίνου αυτιού και τα υποκειμενικά μεγέθη του ήχου(π.χ. χροιά).
    Έτσι και στα μηχανήματα.Πραγματικά κανείς δέν γνωρίζει ποιό είδος παραμορφώσεων θα αντιληφθεί ο εγκέφαλος ως βέλτιστο.Γενικά μία κοινή γραμμή είναι οτι οι αρμονικές των τρατζιστοράτων είναι χειρότερα αισθητές απο αυτές των λαμπάτων.Αυτό μας δίνει την αίσθηση της ξεκούραστης ακρόασης παρ ότι οι μετρήσεις τους είναι πιο πίσω.
    Πραγματικά ελάχιστοι ασχολούνται με το θέμα αυτό...Αποτέλεσμα είναι η άποψη μου περι αδυναμίας της μέτρησης της ποιότητας.Της πιστότητας γίνεται εύκολα...

    13  5 Mar 2010  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    Μηπως ομως ανθρωποι που πολλα χρονια προσπαθουν να καταληξουν σε κατι που τους αρεσει (υποκειμενικο!) καταληγουν τελικα οτι η σωστη αναπαραγωγη ειναι αυτη που ανταποκρινεται στα πλαισια της υψηλης πιστοτητας?

    Υψηλη πιστοτητα εννοω να σου δωσει την εντυπωση οτι βρισκεσαι εκει ακριβως που γινεται η ηχογραφηση ειτε ειναι live ειτε στουντιο..... Εαν η ηχογραφηση εχει κομπρεσαριστει πρεπει να μπορεις να το καταλαβεις....
    Εαν η ηχογραφηση του πιανου εχει γινει με λαμπατο προενισχυτη μικροφωνου πρεπει να μπορεις να το καταλαβεις.....

    Για βαλε μια τετοια ηχογραφηση που εχει γινει με λαμπατα μικροφωνα σε ενα συστημα με λαμπες και προσεξε τι θα ακουσεις.... Θα σου φανει καραλασπη του κερατα.... Εαν το βαλεις σε ενα ορθο συστημα θα πρεπει να μπορεις καταλαβεις την υπαρξη της λαμπας στην αλυσιδα.... Θα ακουσεις αυτη την ευφωνικοτητα της λαμπας χωρις εξτρα φτιασιδια μονο και μονο επειδη ετσι εχει ηχογραφηθει....

    14  5 Mar 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    geopolitis wrote:
    Για βαλε μια τετοια ηχογραφηση που εχει γινει με λαμπατα μικροφωνα σε ενα συστημα με λαμπες και προσεξε τι θα ακουσεις.... Θα σου φανει καραλασπη του κερατα....
    το χω κάνει και το αποτέλεσμα μου φάνηκε πολύ καλό.
    15  5 Mar 2010  
  • peet

    peet

    Registered

    Προσωπικα δεν θα εβαζα σε κανενα υπερθετικο βαθμο,ασχετου κοστους.Ισως γιατι σε ολα κατι ελειπε η ισως η στιγμη που το ακουσα να μην βοηθησε στην απολαυση του.Υπαρχουν ομως καποιες ακουστικες μνημες,που ισως περα απο το συστημα βοηθησε και η προσωπικη διαθεση της στιγμης.Δεν θεωρω βεβαια τον εαυτο μου και μεγιστο -εμπειρο κριτη

    16  6 Mar 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    I agree Peet. beauty is in the ears of the beholder!!!!!!!! but I can give a grade to my system....and I would hate to say it, but its 3/10. All because of amplication/pre which I have heard on my system go to 7/10. But at the moment, I can't get the Krell 200 and a preamp from audio note due to bad timing in my life.

    17  7 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Προσωπικά έχω ακούσει αρκετά καλά συστήματα, που θα μπορούσα να ζήσω καιρό μαζί τους, το θέμα είναι να βρούμε το ένα - το μοναδικό που έχει το κάτι παραπάνω στα αυτιά μας πάντα...

    18  11 Mar 2010  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    έχω ακούσει πολλά καλά συστήματα και συνεχώς ανακαλύπτω άλλα, ένα από αυτά είχε μέσα Tenor ενισχυτές, dCS Scarlatti & Continuum Caliburn πικάπ........υπάρχει κι ένα άλλο αλλά διαφορετικής κατάστασης, από έναν "άλλο" με διαφορετική προσέγγιση κατασκευαστή αλλά σε σφαίρα unobtanium που [σε χαμηλές εντάσεις] ζούσες το όνειρο......

    19  15 Mar 2010  
  • Lemarchand

    Lemarchand

    Registered

    UltraKops wrote:
    έχω ακούσει πολλά καλά συστήματα και συνεχώς ανακαλύπτω άλλα, ένα από αυτά είχε μέσα Tenor ενισχυτές, dCS Scarlatti & Continuum Caliburn πικάπ........

    Κοψ, τί ηχεία είχε το εν λόγω σύστημα από περιέργεια?

    20  15 Mar 2010  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    CAV

    21  15 Mar 2010  
  • Lemarchand

    Lemarchand

    Registered

    UltraKops wrote:
    CAV

    22  15 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Γεια σου ρε KOPS!

    23  15 Mar 2010  
  • Michailos

    Michailos

    Registered

    Τωρα θα με πειτε ψωνιο (θα καταλαβετε παρακατω) αλλα μεχρι τωρα 4 συστηματα μου εχουν μεινει στην καρδια. 1ο του γνωστου πιλοτου με τα tannoy, 2ο ενα με klipschorn και audio note, 3o to δικο μου που μου χαριζει απιστευτα ομορφες στιγμες, και ενα με acapella campnile και burmester.

    24  16 Mar 2010  
 
page 2/3 rows 12/27 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 87ms (19 queries, 52ms)