Καλύτερο σύστημα που έχουμε ακούσει ποτέ..

  • Lemarchand

    Lemarchand

    Registered

    Ποιό σύστημα έχετε ακούσει και δεν μπορούσατε να ξεκολλήσετε από τον καναπέ?Ποιό είναι εκείνο το σύστημα που σας έχει σημαδέψει?Για τα γούστα σας πάντα τα προσωπικά μουσικά και ακουστικά....Εμένα αυτό εδώ πρόπερσι στην έκθεση στο Imperial..:

    1  4 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Eγώ δεν γράφω ας πει άλλος...

    2  4 Mar 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τι να γράψεις ρε συ...
    Σάμπως έχεις σύστημα???
    Όλα στο σφυρί τά 'βγαλες...

    3  4 Mar 2010  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Ενα απιστευτο συστημα που μου χει μεινει ειναι ενα εκθεσιακο με Avantgarde κορνες, TLA ενισχυτικα...Απιθανο!
    Επισης τα Κlipschorns με κατι λαμπατους ...Και του Λουκα Στεφανιδη, τα μεγαλα Soundlab με τους τελικους της Atmasphere και το φοβερο πλατω.

    4  5 Mar 2010  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    Lemarchand wrote:
    Ποιό σύστημα έχετε ακούσει και δεν μπορούσατε να ξεκολλήσετε από τον καναπέ?Ποιό είναι εκείνο το σύστημα που σας έχει σημαδέψει?Για τα γούστα σας πάντα τα προσωπικά μουσικά και ακουστικά....Εμένα αυτό εδώ πρόπερσι στην έκθεση στο Imperial..:

    Πολυ καλο συστημα. Ηταν η πρωτη φορα που ακουσα μεγαλο ηχειο Sonus Faber να αποδιδει πραγματικα εξαιρετικα.

    Επισης δυο αλλα εξαιρετικα συστηματα ειναι που εχω ακουσει ειναι του Αντρεα Οικονομιδη και του ΚΟΨ τα οποια μοιαζουν αρκετα λογω της υπαρξης του Gryphon σαν τελικου ενισχυτη.... Δινω ενα μικρο προβαδισμα στου ΚΟΨ λογω των πολυ καλων ηχειων της Hansen......

    Ενα αλλο συστημα που ειναι πραγματικα ασυλληπτο σε μερικους τομεις αλλα εχει σοβαρα προβληματα υποοδηγησης σε αυτη τη φαση που δε μου επιτρεπουν να το χαρακτηρισω ως κορυφαιο ειναι τα μεγαλα Tidal Sunray, με προενισχυτη Tidal Presencio, τελικους δυο monoblock Wavac 833, πηγη το Orpheus Heritage και καλωδιωση Argento Flow Master Reference. Συντομα ο ιδιοκτητης θα αντικαταστησει τα Wavac με 4 monoblock Sovereign οποτε κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι το κορυφαιο συστημα ever.... Περισσοτερα οταν το ακουσω....

    Εως τοτε το κορυφαιο συστημα που με εχει σημαδεψει εως σημερα ειναι ο συνδυασμος Tidal Contriva, Tidal Preos, Sovereign Glory και Stylos SYS HAD με καλωδιωση Argento Flow. Οτι πιο αληθοφανες και αποκαλυπτικο εχω ακουσει εως σημερα σε βαθμο που να ξενιζει πολλους audiophiles αλλα να κανει πολλους επαγγελματιες του ηχου να χοροπηδανε!!!!!

    5  5 Mar 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Θέλω να κάνω κάποιες παραδοχές πρίν μιλήσω...
    Για να ορίσουμε ποιό είναι καλύτερο σύστημα πρέπει να ορίσουμε τίς μας αρέσει.Επειδή υπάρχουν πολλών ειδών φιλοσοφίες δέν θα έχουμε όλοι τα ίδια γούστα.Σε άλλον αρέσουν οι χροιές και οι λάμπες και σε άλλον σχετικά καθαρός,γρήγορος monitor ήχος.

    Εμένα μου αρέσει η ένταση με έλεγχο.Τα συστήματα που έχω ακούσει και έχουν το συνδυασμό αυτό που λατρεύω είναι...
    Τα kef reference της έκθεσης.Πραγματικά η μουσική εκεί αποτελούσε εμπειρία.
    Ένα μέλος του aca που είχε tla και κάτι γομάρια ηχεία.Δέν θυμάμαι το όνομα του.είχε και δωμάτιο με ηχομόνωση.Ένταση με απίστευτο έλεγχο,καθόλου μπουμάρισμα και απαραμόρφωτο.

    Γενικά το 80% των συστημάτων του aca που έχω ακούσει παίζουν μοναδικά.Απλά ξεχωρίζω αυτά τα δύο επειδή ακουμπήσαν τις ιδιαιτερότητες μου.

    6  5 Mar 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    kotsidisjohn wrote:
    Ενα απιστευτο συστημα που μου χει μεινει ειναι ενα εκθεσιακο με Avantgarde κορνες, TLA ενισχυτικα...Απιθανο!
    Επισης τα Κlipschorns με κατι λαμπατους ...Και του Λουκα Στεφανιδη, τα μεγαλα Soundlab με τους τελικους της Atmasphere και το φοβερο πλατω.

    Κι εμένα μού 'χει μείνει αυτό το σύστημα σε μια μεγάλη αίθουσα ξενοδοχείου θυμάμαι με Avantgarde κορνες TLA ενισχυτικα και πικάπ transrotor tourbillion...
    Αν και όχι monitor, εκπληκτικός ήχος...
    Επίσης και αυτό που δημοσίευσε ο Lemerchand στο Imperial με τα Soulution και τα Sonus Faber εξαιρετικό...

    7  5 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    εγώ έχω καταλήξει ότι καλύτερο σύστημα υπάρχει και είναι αυτό που σου "ξυπνάει" το αρχέγονο συναίσθημα (ένστικτο) της live παρουσίας. δυστυχώς όμως αυτό δεν μετριέται κάπως!

    8  5 Mar 2010  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    Mikekan wrote:
    εγώ έχω καταλήξει ότι καλύτερο σύστημα υπάρχει και είναι αυτό που σου "ξυπνάει" το αρχέγονο συναίσθημα (ένστικτο) της live παρουσίας. δυστυχώς όμως αυτό δεν μετριέται κάπως!

    μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

    9  5 Mar 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Mikekan wrote:
    εγώ έχω καταλήξει ότι καλύτερο σύστημα υπάρχει και είναι αυτό που σου "ξυπνάει" το αρχέγονο συναίσθημα (ένστικτο) της live παρουσίας. δυστυχώς όμως αυτό δεν μετριέται κάπως!

    Mike αυτό που έλεγα στο avsite είναι οτι ο ήχος αποτελεί μία μάχη ψευδαισθήσεων.Επομένως είναι αρκετά δύσκολο εώς αδύνατο να μετρηθεί η ποιότητα ενός ηχητικού συστήματος.

    10  5 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    geopolitis wrote:
    μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

    Όχι...

    11  5 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Mike αυτό που έλεγα στο avsite είναι οτι ο ήχος αποτελεί μία μάχη ψευδαισθήσεων.Επομένως είναι αρκετά δύσκολο εώς αδύνατο να μετρηθεί η ποιότητα ενός ηχητικού συστήματος.

    Και συμφωνώ απολύτως, αλλά το ένστικτο δεν ξεγελιέται σχεδόν ποτέ.

    12  5 Mar 2010  
 
page 1/3 rows 12/27 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 64ms (19 queries, 22ms)