"Ο Υπερενισχυτής"

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πριν από μερικές ημέρες έλαβα μία φωτογραφία από τον "βετεράνο" του συλλόγου μας Γιάννη Βλάχο, γνωστού DIY freak, που έχει κατασκευάσει σχεδόν όλο το σύστημα που ακούει μόνος του.

    Αυτή η φωτογραφία όμως έδειχνε κάτι διαφορετικό... κάτι που ο κατασκευαστής του το ονόμαζε "Ο Υπερενισχυτής"

    Είναι πράγματι εντυπωσιακός με πολλές λάμπες και το έντονο μπλε φως από τις ανορθώτριες υδραργύρου να φαντάζει περίεργα...

    Η κατασκευή λιτή όπως όλα τα μηχανήματα του Γιάννη αλλά τα "έντερα" που φαίνονται κάτι μαγειρεύουν...

    Σας παραθέτω και ένα σχόλιο από τον κατασκευαστή του...

    Αυτός είναι ο καινούριος μου υπερενισχυτής (παρόμοιος δεν έχει κατασκευασθεί πουθενά στον κόσμο).

    Έχει 10 χωριστά τροφοδοτικά λαμπάτα ακόμα και στα νήματα
    Αποδίδει τον ζητούμενο ήχο (γίνεται να αποδοθεί) όπως είχα γράψει στο σχόλιο μου για τον Πάνο.

    Τον κατατάσσω σε τάξη Α στο είδος του (γιατί δεν υπάρχει άλλος όμοιος)

    Μετά λόγου γνώσεως σας ερωτώ εάν μπορούν να κατασκευασθούν ανώτερης τάξης από αυτόν ενισχυτές;
    Σας απαντώ ΝΑΙ.

    Φίλοι του ACA σας λέω επίσης ότι αν θέλετε να ακούτε με πολύ ευχαρίστηση μουσική πολλές ώρες, χωρίς να ψαχνόσαστε, παρόμοιες SE υλοποιήσεις είναι μονόδρομος

    Γ.Β

    1  16 Nov 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Θαυμάζω τον Γιάννη για το πάθος του!!!

    2  17 Nov 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Super! Θα ηθελα βεβαια να μαθω περισοτερα, πχ υλικα, περιγραφη, δυναμη, κοστος κλπ!
    Αναμενω!

    (κι ο Νικος ο Κωσταδημας δεν ειχε κανει κατι τετοιο? και οπτικα τουλαχιστον πολυ πιο ομορφο?)

    3  17 Nov 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Κ. Γιαννη οτι και να πω ειναι λιγο! Τα συγχαρητηρια μου !
    Δεν μπορεσα με τιποτα να τιμησω την προσκληση σου μεσα στο Σ.Κ που μας περασε . Καταλαβαινεις οτι με 3 παιδια αλλο προγραμμα βγαζω και αλλο ακολουθω!
    Με την πρωτη ευκαιρια θα ερθω να θαυμασω και απο κοντα την υπερκατασκευη.

    υ.γ μου ειναι ευκολοτερο καθημερινες πρωι.

    4  17 Nov 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Συγχαρητήρια στον Γιάννη Βλάχο για την επιμονή και υπομονή του να προχωρήσει σε μια τέτοια κατασκευή.. περιμένω κι εγώ κάλεσμα για ακρόαση..

    5  17 Nov 2014  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Συγχαρητήρια Γιάννη που δεν εγκατέλειψες ποτέ την προσπάθεια και υλοποίησες αυτόν τον απόλυτο (;) υπερενισχυτή, για να προσεγγίσεις όσο πιο κοντά γίνεται τον ζωντανό αλλά άπιαστο "ακόμα" ήχο.
    Ελπίζουμε να μας κάνεις κάποια στιγμή μια επίσημη παρουσίαση.

    6  17 Nov 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Γιάννη συγχαρητήρια και από εμένα. Πραγματικά θέλω κάποια στιγμή να ακούσω αυτήν τη δημιουργία. Ο κάθε άνθρωπος ψάχνει την δική του ουτοπία. Εσύ την έφτιαξες.

    7  17 Nov 2014  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 89ms (18 queries, 57ms)