Η Λερναία Ύδρα

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πριν μερικές ημέρες και μετά από συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη ενός από τα ποιο "μπάνικα" πικάπ του συλλόγου μας, τον επισκέφτηκα για τι άλλο από την ρύθμιση της λερναίας ύδρας...

    Το λέω έτσι αυτό το πικάπ καθώς έχει 4 βραχίονες και τις ανάλογες κεφαλές και έχει μία απόκοσμη όψη...

    1  17 Sep 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Το πικάπ είναι το TW Acustic Raven AC-3 και οι βραχίονες+κεφαλές έχουν ως εξής:

    1. Triplanar mk7 + Ortofon Α90
    2. Dynavector DV507 mkII + Clearaudio Titanium
    3. Schroeder Ref + Zyx 4d
    4. Morsch DP6 + Transfiguration Orpheus

    2  17 Sep 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Η απορία μου τόσα χρόνια αλλά και των περισσοτέρων από το ACA ήταν το πως αυτό το εξαιρετικό από απόψεως μηχανημάτων σύστημα δεν "έπαιζε" και τα αναμενόμενα...

    3  17 Sep 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Η απορία μου λύθηκε όταν άρχισα την ρύθμιση... εδώ θα πρέπει να πω ότι στα τόσα χρόνια που ρυθμίζω πικάπ πρώτη φορά είδα τέτοιο αχταρμά...

    Ειλικρινά το λέω δεν είναι δυνατόν να έχουν γίνει τόσο χοντρά λάθη ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους βραχίονες... αυτοί που τους ρύθμισαν (εκτός τον Dynavector που ήταν θέμα κεφαλής) θα πρέπει να κάνουν καμιά άλλη δουλειά και όχι να το παίζουν ειδήμονες και να χαλάνε τα πικάπ των άμοιρων ιδιοκτητών τους... άλλο πράγμα να εισάγεις-πουλάς βραχίονες και κεφαλές και άλλο να τα ρυθμίζεις... τέλος πάντων...

    4  17 Sep 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Μετά από πολλές ώρες επίπονης εργασίας και λέω επίπονης γιατί καθώς οι βραχίονες είναι τοποθετημένοι γύρο-γύρο είναι πολύ δύσκολα προσβάσιμοι, καταφέραμε να το φέρουμε σε λογαριασμό...

    Τελικά άξιζε τον κόπο (πάει η μέση μου) και την ώρα γιατί το σύστημα πραγματικά κελάηδησε...

    Δεν ήταν λοιπόν ούτε τα ηχεία ούτε τα ενισχυτικά που έτσι και αλλιώς είναι διάσημα και εξαιρετικά... η αρχή του συστήματος ήταν... η πηγή

    Ο ιδιοκτήτης πλέει σε πελάγη ευτυχίας και μου είπε χαρακτηριστικά ότι ρε φίλε μετά από τόσα χρόνια πρώτη φορά ακούω το σύστημά μου να παίζει έτσι...

    Καλά ακούσματα φίλε...

    Ρε το είχα πολύ άχτι αυτό το ζωντανό και τελικά το πάλεψα...

    5  17 Sep 2014  
  • RHAPSODY

    RHAPSODY

    ACA Member

    Μπράβο Κυριάκο !

    Καλές ακροάσεις Θεόφραστε.

    Βαγγέλης

    6  18 Sep 2014  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Ευτιχισμενα ακουσματα

    7  18 Sep 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    RHAPSODY wrote:
    Μπράβο Κυριάκο !
    Καλές ακροάσεις Θεόφραστε.
    Βαγγέλης

    Βαγγέλη, μήπως και το δικό σου Raven θέλει και αυτό τον Κυριάκο του?? αν και στο έστησε ο ίδιος ο κατασκευαστής, προσωπικά εμπιστεύομαι περισόοτερο τον Τοπ..

    8  18 Sep 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Πολλά like στον Κυριάκο, αλλά και στον ιδιοκτήτη που είχε την υπομονή να εμπιστευτεί (έστω και αργά), "τον κατάλληλο γιατρό"!

    Κυριάκο, respect!

    9  18 Sep 2014  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Ο Θεόφραστος θα φιλοξενήσει το meeting του Νοεμβρίου

    10  18 Sep 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους...

    δεν έκανα και κανένα κατόρθωμα... αυτό το κάνω εδώ και τριάντα χρόνια οπότε μου φαίνεται πολύ εύκολο... αλλά να πω την αλήθεια έτσι όπως ήταν οι βραχίονες τοποθετημένοι είναι δύσκολο να τους ρυθμίσεις και γενικά μου κόπηκε η μέση...

    11  18 Sep 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Δέν νομίζω οτι ξέρω πάνω απο 2 άτομα στην Ελλάδα που αποδεδειγμένα ξέρουν να ρυθμίζουν ολα τα πικάπ της αγοράς καλά.

    Μπράβο στον Κυριάκο!!Είναι πολύ τυχερός ο Θεόφραστος.

    12  18 Sep 2014  
 
page 1/2 rows 12/16 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 79ms (19 queries, 44ms)