Ένα Artvoice σύστημα με Visaton 890 MK III! (#4)

  • Artvoice

    Artvoice

    Registered

    kotsidisjohn wrote:
    Θεος ο Χαρης!
    Κορυφη!

    Γιάννη τα παιδιά μου λόγω προσωπικής τρέλας, παίρνουν το γονίδιο του καλλιτέχνη.
    Ο μικρός είναι μεγάλο νούμερο!!

    Ελπίζω να ακολουθήσει και η μπέμπα το ίδιο σκαρί!

    37  27 May 2014  
  • Artvoice

    Artvoice

    Registered

    takis6c33 wrote:
    εμ...... ετσι ειναι!
    και να ξερεις οτι η κτ-90 που εχεις δεν ειναι και οτι καλυτερο.
    Μονο η ΕΙ κτ 90 τα σπαει!

    Τάκη θα είχα πάρει την ΚΤ-120 αλλά δεν μπορούσα να περιμένω μιά εβδομάδα να φτάσει.

    38  27 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    υπομονη θα φερω εγω.

    39  27 May 2014  
  • kostas_papas

    kostas_papas

    Registered

    Καλως τον Δημητρη !!!

    Το νεο σου look στο συστημα δειχνει πολυ καλυτερο απο καθε προηγουμενο.
    Οι τελικοι ειναι πολυ καλη επιλογη για το ηχειο σου και βεβαια ο κορυφαιος KRC-3 (πολυ γνωριμος μου) ειναι ενα εξαιρετικο ταιρι. Δεν θα σκληρυνει ποτε και δεν θα πει οχι πουθενα με την τεραστια οδηγητικη του ικανοτητα.

    Με την ευκαιρια, θα ηθελα να "απολογηθω" που δεν ηρθα σημερα να σου φτιαξω τα καλωδια του βραχιονα, αλλα την δουλεια δυστηχως δεν μπορω να την κουμανταρω χρονικα.

    Με το καλο το νεο μελος και ολα θα γινουν !!!

    40  27 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Artvoice wrote:
    Αυτό είναι το φτωχό μου συστηματάκι τον τελευταίο μήνα!!
    Επειδή εντος δύο ημερών αναμένονται γεννητούρια, είναι δύσκολο για το επόμενο διάστημα να φιλοξενήσω φίλους για να το ακούσουν.
    Μόλις όμως η μπέμπα πάρει τα πάνω της, είστε ευπρόσδεκτοι να το ακούσετε!

    Με το καλο να ερθει και η πιτσιρικα σου! Ολα τ αλλα ειναι δευτερα.

    41  27 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Artvoice wrote:
    Και κεφαλή την αγαπημένη μου STANTON 881S

    Να ξέρεις οι STANTON θέλουν κάργα σε pf φόρτωμα.... λόγω της σιμπάτα (Stereodrom) καταγωγής... η

    42  28 May 2014  
  • Artvoice

    Artvoice

    Registered

    Για κάνε το λίγο πιό λιανά να το καταλάβω..

    43  28 May 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Artvoice wrote:
    Αυτό είναι το φτωχό μου συστηματάκι τον τελευταίο μήνα!!
    Επειδή εντος δύο ημερών αναμένονται γεννητούρια, είναι δύσκολο για το επόμενο διάστημα να φιλοξενήσω φίλους για να το ακούσουν.
    Μόλις όμως η μπέμπα πάρει τα πάνω της, είστε ευπρόσδεκτοι να το ακούσετε!

    Να σας ζήσει!

    44  28 May 2014  
  • Artvoice

    Artvoice

    Registered

    Σε ευχαριστώ πολύ!

    45  28 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Δημητρό εύχομαι στο μεγάλο κορίτσι σου καλή λευτεριά και με το καλό να σας έρθει η νέα κοριτσάρα σας!

    Τη Stanton σου καλό θα ήταν να την ακούσεις με το phono του Τάκη το οποίο έχει ... "auto bias controler" !!!!

    Sorry που σε καψούρεψα, αλλά σου δίνω "χρόνο" να ονειρευτείς πως ένα κορυφαίο phono, μπορεί αυτόματα να προσαρμoστεί με απόλυτο τρόπο πάνω στα χαρακτηριστικά οποιασδήποτε ΜΜ!

    46  28 May 2014  
  • kostas_papas

    kostas_papas

    Registered

    Artvoice wrote:
    Για κάνε το λίγο πιό λιανά να το καταλάβω..

    Αυτο με τα pf ειναι σωστο, αλλα η αναγκαιοτητα τους (που ακουγεται) αφορα κυριως παλαιας τεχνολογιας phono (vintage) που στην εισοδο τους ειχαν (παντα) πυκνωτη διελευσης προς το σημα (η χωρητικοτητα εφαρμοζονταν παραλληλα προς την αντισταση φορτιου πριν τον πυκνωτη διελευσης).
    Στα συγχρονα phono direct coupling οπως το δικο σου, η του Τακη, θα ακουστει λιγοτερο μια αυξηση της χωρητικοτητας περαν της τυπικης (που ειναι αναγκαια για την δημιουργια του τυπικου φιλτρου).

    47  28 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Kωστα ειναι ποιο πολυπλοκο το θεμα. Αρκει καποιος να κατανοησει τις διαφορες που υπαρχουν μεταξυ mm και mc στον τροπο λειτουργειας τους. Οι πρωτες ειναι γεννητριες τασης, ενω οι δευτερες ρευματος!Σε αυτο το σημειο υπερεχουν οι mc.
    Στις περισσοτερες mm οταν προσθετουμε χωρητικοτητα διμιουργουμε ενα [φουσκωμα] στην καμπυλη αποκρισης μεταξυ 2-10 khz. Αυτο μας ξεγελαει και νομιζουμε οτι ακουμε μεγαλο ευρος. Το θεμα ομως ειναι να δουμε γιατι χανουν την αποκριση τους στις υψηλες
    Οσοι εχουν phono που μπορουν να ρυθμισουν την αντισταση εισοδου, αλλα και χωρητικοτητα ας κανουν το εξης.
    Να ρυθμισουν την αντισταση εισοδου στα 100κ plus και να αρχισουν να παιζουν με την χωρητικοτητα . Θα δειτε οτι οσο αυξανει η αντισταση προς το απειρο η χωρητικοτητα δεν επιδρα . Η καλυτερα επιδρα λιγοτερο!! Γιατι;;;;;

    48  28 May 2014  
 
page 4/6 rows 12/71 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 81ms (19 queries, 46ms)