Γουστάρεις μια «μουσική βολτούλα»?? (#4)

  • petkef

    petkef

    Registered

    Να σου πω την αλήθεια καθώς έβλεπα τις φωτογραφίες που ανέβασες,οι οποίες είναι τέλειες,όταν έφτασα στο ηχείο τρόμαξα!!!
    Απ ότι γνωρίζω είναι ρουφήχτρα.Αν δουλεύει σωστά όμως το γνωρίζεις εσύ καλλίτερα.Φαίνεται πάντως το μεράκι σου για το άθλημα και δεν νομίζω να κάνεις λάθος.

    37  2 Dec 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Καλημερα και καλη εβδομαδα φιλε μου Σταματη, και σε ολη την παρεα,Σταματη μου να εισαι γερος και να χαιρεσαι το συστημα σου που με τοσο κοπο εφτιαξες, καθε επιθυμια σου ευχη.
    Τι δωρο θες να σου φερει ο Αι Βασιλης?

    38  2 Dec 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Αντουάν καλησπέρα!
    Σ' ευχαριστώ πολύ καλέ μου φίλε!

    Το καλυτερότερο δώρο που θέλω από τον Αη Βασίλη είναι να διατηρήσει και φέτος την ηρεμία μας στο σπίτι και την υγεία της οικογένειάς μου.

    39  2 Dec 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    petkef wrote:
    Να σου πω την αλήθεια καθώς έβλεπα τις φωτογραφίες που ανέβασες,οι οποίες είναι τέλειες,όταν έφτασα στο ηχείο τρόμαξα!!!
    Απ ότι γνωρίζω είναι ρουφήχτρα.Αν δουλεύει σωστά όμως το γνωρίζεις εσύ καλλίτερα.Φαίνεται πάντως το μεράκι σου για το άθλημα και δεν νομίζω να κάνεις λάθος.

    Τα πράγματα έχουν ως εξής.

    Ένα ηχείο για να δουλέψει σωστά και να "οδηγείται", χρειάζεται amperes από πίσω του.
    Τα watt είναι επιθυμητά αλλά όχι πάντα απαραίτητα,εκτός αν έρθεις στα ντουζένια αλλά για πόσην ώρα?

    Κυριότερο για μένα και για τον τρόπο που ακούω είναι το εξής βασικό: Να παίζει το σύστημα σε πολύ χαμηλές εντάσεις, έχοντας όγκο σώμα και διαύγεια που μπορείς να πάρεις στις υψηλές, χωρίς να σηκώνω τον κόσμο στο ποδάρι και να γουστάρω μόνο για πάρτη μου.

    Το βέβαιο είναι ότι όταν ..."μουσικώνομαι", το κάνω αργά το βράδυ (από τις 10 μέχρι τις 2), οπότε καταλαβαίνεις..
    Το σύστημα παίζει εκπληκτικά σε πολύ χαμηλές εντάσεις με όλα τα σώματα και την ανάλυση που επιθυμεί ο ακροατής.
    Είναι πράγματι εντυπωσιακό να νιώθεις τις χαμηλές συχνότητες αλλά και το σώμα της φωνής ολόκληρο, όταν ακούς σε τέτοια χαμηλή ένταση!

    Αλλά όταν ζητηθεί από τον ενισχυτή να "δώσει γκάζια" και χωρίς κόπωση να κρατήσει το σήμα σωστό δίχως να "φωνάξει" να ξύσει ή να τελειώσει (μέχρι βέβαια το ανώτατο όριο της ισχύς του), εκεί τα πράγματα δείχνουν ακόμα ...πιο άγρια!

    Θα διαπιστώσεις πάνω από 108db στάθμες στη θέση ακρόασης.
    Για χώρο 30 τετραγωνικών νομίζω είναι αρκετά εεε? Τι λες?

    Το βιντεάκι δείχνει τις στάθμες και το μικρόφωνο του κινητού μπουκώνει από τις κλωτσιές...

    ONKYO M-5000R & P-3000R connected with B&W 802 S3 MATRIX. SPL sound pressure

    40  2 Dec 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Σωστός!!!

    41  3 Dec 2013  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Xίλια μπράβο για την τρομερή παρουσίαση!

    Έχεις τον απεριόριστο θαυμασμό και σεβασμό μου με τις επιλογές σου, ενώ δεν το κρύβω έχεις κεντρίσει και το ενδιαφέρον μου με τον χαρακτήρα σου.

    Έχω και εγώ μεγάλα B&W και ξέρω ακριβώς τι εννοείς με το θέμα τρης οδήγησης αφου το βιώνω κάθε μέρα.

    Αν ποτέ καταφέρεις να δεχτείς κόσμο στο σπίτι σου θα το θεωρούσα προνόμιο να με καλέσεις.

    Υ.Γ. Ζηλεύω το κασετόφωνο σου (το δικό μου αναλογικό "φετίχ")..

    Ευχαριστώ για την παρουσίαση, διαβάζοντας την ένιωσα σπάνια και πολύτιμα χομπιστικά συναισθήμτατα..

    42  3 Dec 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πολύ ωραία η παρουσίαση και το σύστημα!

    43  3 Dec 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    LUXILLA wrote:
    ...Αν ποτέ καταφέρεις να δεχτείς κόσμο στο σπίτι σου θα το θεωρούσα προνόμιο να με καλέσεις.

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
    Το σπίτι είναι ανοιχτό για σένα και για φίλους.

    Όποιο Που-Σου-Κου είσαι free (εκτός από το τωρινό), είσαι ευπρόσδεκτος και με μεγάλη μου χαρά θα σε περιμένω να "παίξουμε"

    44  3 Dec 2013  
  • Artvoice

    Artvoice

    Registered

    Σταμάτη μου τώρα που σε διαβάζω, μάλλον για αναβιωτής της εκπομπής της θείας Λένας κάνεις και όχι για πωλητής της LG...Δεν κάνεις καμμιά πρόταση στον Real fm μπας και σε πάρουν?
    Να χαίρεσαι το καταπληκτικό σύστημά σου που δεν είναι τέλειο με την αυστηρή έννοια του όρου, αλλά αποπνέει τέλειο συναίσθημα και αυτό είναι που μετράει!!
    Να είσαι καλά γεμάτος υγεία το 2014 και εσύ και η καταπληκτική οικογένειά σου και περιμένω με αγωνία να βρεθούμε για να παίξουμε μικροί και μεγάλοι, ο καθένας με τα παιχνιδάκια του...

    45  4 Dec 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Άντε λοιπόν μιας και διαβάσαμε πολλά πι-ντι-έφια, να κάνουμε επιτέλους και το αυτονόητο!

    Αυτό δηλαδή που λέει και ο τίτλος:
    Γουστάρεις μια «μουσική βολτούλα»??

    Εεε βέβαια!
    Με το τελευταίο απόκτημα και έπεται και συνέχεια...

    Technics SL-1000 MKII (MK2) with SP-10 MKII (MK2), obsidian plinth SH-10B3 & SME 3009 S2 Improved

    46  29 Jun 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Άντε και καλά ακούσματα... με το καλό και ο κανονικός βραχίονας... όχι ότι αυτός είναι κακός απλά ο ΕΡΑ είναι άλλη φάση πάνω σε αυτό το πλατό...

    47  30 Jun 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Όντως!

    Ο ΕPA είναι μοναδικός από άποψη "ολοκλήρωσης" για το συγκεκριμένο πλατώ, μιας και αυτό ήταν το ταίρι του.
    Το φετίχ μου για original κατάσταση των μηχανημάτων είναι δεδομένο.

    Πάντως όταν κανείς "αναζητά" ένα προϊόν και ιδιαίτερα vintage, θα πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά την τιμή της αγοράς του στην κατάσταση (λειτουργική και οπτική) που αντιστοιχεί, που μιας και μιλάμε για το συγκεκριμένο προϊόν κυμαίνεται από 700 - 800 γιούρια κομπλέ (βραχίονας, γνήσιο headshell, καλώδιο) σε άριστη κατάσταση και με τη γνήσια - ολοκληρωμένη συσκευασία του.

    Εξ' άλλου εξετάζω πως θα απογειωθεί περαιτέρω του τωρινού αποτελέσματος (το οποίο είναι πραγματικά μαγικό) και με κάτι διαφορετικό (ίσως και ακριβότερο) του γνωστού EPA...

    Ένα είναι βέβαιο:
    Δε βιάζομαι καθόλου.

    48  30 Jun 2014  
 
page 4/16 rows 12/184 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 112ms (19 queries, 63ms)