Γουστάρεις μια «μουσική βολτούλα»??

  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Είμαι λάτρης της καλής μουσικής από μικρό παιδί.

    Είχα την τύχη να μεγαλώσω σε μια οικογένεια που πάντα κάπου σε κάποιο σημείο του σπιτιού ακουγόταν ένα τραγούδι ή μια μελωδία.

    Τα πρώτα μου ακούσματα από το δεύτερο πρόγραμμα - τις καλές μέρες του ραδιοφώνου – ήταν το λάκτισμα.

    Παράλληλα οι ιστορίες της «Θείας Λένας» με καθήλωναν 9.00 με 9.30 κάθε πρωί Σαββάτου! Το ραδιόφωνο ήταν το αγαπημένο μου γκατζετάκι καθώς δεν υπήρχε άλλος τρόπος αναπαραγωγής στο σπίτι...

    1  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Με τον καιρό οι μουσικές εμπειρίες μεγάλωναν, μαζί τους κι εγώ.
    Η επαφή μου με τις πρώτες Hi-End συσκευές και η γνωριμία μαζί τους, άρχισε από τη δουλειά του πατέρα μου.

    Κουμπάκια και φωτάκια ήταν όλα μπροστά μου.

    Μια θεόρατη συσκευή που έπιανε λίγο πολύ τρία μέτρα πλάτος και δυόμιση μέτρα ύψος!
    Ήταν η αρχή μιας νέας τάξης πραγμάτων, εντυπώσεων και θαυμασμού.

    Όταν ο πατέρας μου, μου σύστησε την εταιρία, ανακάλυψα ότι δεν ήταν αυτό που έβλεπα με τα παιδικά αθώα μου μάτια των 5 χρονών, αλλά έκρυβε πολλά πίσω της!

    Κι αυτή ήταν η JRC.

    Όχι αυτή..

    Αλλά ΑΥΤΗ!

    2  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Τα χρόνια πέρασαν, άλλαξαν πολλά. Πλέον μπορώ να πω ότι η τεχνολογία προχώρησε, βελτιώθηκε και έκανε τεράστια βήματα εξέλιξης.
    Υπάρχουν όμως πολλά που μπορούν να σου δώσουν συγκίνηση, πάθος και συναίσθημα?

    3  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Η μουσική είναι ένα από αυτά.
    Και τα μηχανήματα αναπαραγωγής της επίσης.

    Ο συνδυασμός τους, το σωστό ταίριασμα μεταξύ τους αλλά και η ενσωμάτωση σε σωστό χώρο είναι τα μυστικά που θα σε «ανεβάσουν», που θα σε φέρουν σε «επαφή» με την ιστορία του συνθέτη, του στιχουργού, του οργανοπαίχτη, του τραγουδιστή ή της ορχήστρας.

    Είναι όλα αλληλένδετα μεταξύ τους όπως ένας ασύρματος.

    Δεν μπορεί να δουλέψει τίποτε μόνο του για να σε φέρει στην πολυπόθητη «επαφή».
    Πρέπει να υπάρχει «συνέργεια» και απόλυτο δέσιμο.

    Τότε σίγουρα θα ξεχάσεις το «πως» και θα αρχίσεις να απολαμβάνεις το «τώρα»…

    4  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Το δικό μου «τώρα» είναι εδώ!

    Και το απολαμβάνω!

    Και γουστάρω!

    Και χαίρομαι που ακούω εγώ και η οικογένειά μου τις μουσικές που μας ηρεμούν, μας διασκεδάζουν, μας χαλαρώνουν, μας σηκώνουν πάνω στα τραπέζια για χορό, ή μας καθηλώνουν εκστασιασμένους μπροστά στο απόλυτο μουσικό ορχηστρικό ή συναυλιακό έργο...

    5  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Το «μέσο» της απόλαυσης το μοιράζομαι μαζί σας, έστω και οπτικά.

    Θα ήθελα πολύ να το μοιραστούμε και ηχητικά, αλλά λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων είναι δύσκολο.
    Παρ’ όλα αυτά όμως το «ταξίδι μου» στην αναζήτηση με έμαθε, πως τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο.

    Πάμε λοιπόν!

    6  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    ΠΗΓΕΣ:

    Analog section:

    Turntable JVC QL-Y55

    Ηλεκτρομαγνητικός βραχίονας, two arm pipes (one straight for low mass cartridges & one “S” for headshell plug and play), πλήρως αυτόματο Direct Drive, electronically controlled arm damping και με καλωδίωση Van den Hul D-502 Hybrid.

    Εδώ με τον low mass βραχίονα...

    Κι εδώ με τον "S"...

    Το επίσημο leaflet της JVC εξηγεί τα καθέκαστα..

    7  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Cartridges:

    Acutex STR-320 (Shibata stylus)

    Αγοράστηκε ολοκαίνουρια brand new και είναι ιδιαίτερα σπάνια. Εξαιρετικός ήχος κυρίως για pop & rock μουσική! Είναι η αγαπημένη μου κεφάλα!

    Shure V-15IV with Jico SAS (Shibata stylus)

    Αγοράστηκε μεταχειρισμένη αλλά σε κατάσταση σαν brand new και φοράει την εξαιρετική βελόνα της Jico – Super Analog Stylus (S.A.S).
    Μια κεφαλή που θα στα πει τα πράγματα όπως έχουν, χωρίς να ωραιοποιεί και να χαρίζεται!
    Δε συγχωρεί ασχήμιες αλλά σε αποζημιώνει με τη γραμμική της συμπεριφορά και τον ουδέτερο – χωρίς χρωματισμούς ήχο της!

    8  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    LENCO L-75.

    Βρέθηκε σε άθλια κατάσταση πεταμένο σε κάδο ανακύκλωσης!

    Σώθηκε αποκτώντας μια ελαφριά τενοντίτιδα στο αριστερό μου χέρι, λόγω της δύναμης που έβαλα για να το ανασύρω από την καταστροφή..

    Πλήρως ανακατασκευασμένο με γνήσια ανταλλακτικά, στήριξη Audio Technica και καλωδίωση Tributaries.

    Όλη η ιστορία του εδώ!

    9  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Cartridges for LENCO L-75:

    Sony XL-45 (Shibata stylus)

    Ήχος εξαιρετικός!
    Οι κόντρες με τον Ιάπωνα αντίπαλο είναι σκληρές και σε επίπεδο κεφαλών αλλά και σε πλατό…

    AZDEN YM-P20E

    Αγοράστηκε ολοκαίνουρια. Ο ήχος της μου θυμίζει πολύ την Shure M-91, που φόραγε το Lenco όταν βρέθηκε στον κάδο. Επιθετική με μεγάλη έξοδο, ιδανική για πάρτυ και για …τρέλες!

    10  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    AKAI GX-747 DBX.

    Το …οφθαλμοπορνευτικό αντικείμενο στο ρακ μου!
    Με τσιγκλάει να το χειριστώ για να με ταξιδέψει με τα μουσικά του ταξίδια καθημερινά!

    11  29 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    NAKAMICHI ZX-7

    Άλλος ένας ένοχος για «αναλογικά εγκλήματα»!
    Ένα μηχάνημα που δύσκολα θα σε κάνει να πιστέψεις, ότι παίζει μια κασέτα μέσα του!

    12  29 Nov 2013  
 
page 1/16 rows 12/184 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 60ms (19 queries, 22ms)