μουσικα ηχεια (#4)

  • scoup

    scoup

    Registered

    παιδια εχεις κανεις εμπειρια απο τα electra της audio spectrum κ σε τι τιμη παιζουν διοτι τοσο κ για τα aeolos δεν βρισκω τιμη,δοκιμη(μονο στο hf magaz βρηκα) ή καποιο μαγαζι να τα εχει??

    37  5 Nov 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    καλησπερα...παιδια ακυρη η ερωτηση διοτι εμαθα σημερα τιμη για τα aelos.Πολλυ μακρια απο τα δεδομενα μου.Αρα ξανα τα ματια στην athena κ βλεπουμε

    38  6 Nov 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    καλησπερα στην φιλοξενη παρεα του aca !!!φιλοσοφικη ερωτηση,
    τελικα κριτηριο για την αγορα ενος ηχειου ειναι το ακουστικο ή το χρηματικο???Εννοω οτι στα πλαισια ευρενας αγορας κ με buget αυστηρα στα 1500(οριακα) για να συνοδευω εναν ενισχυτη ο οποιος μου προεκυψε μεγαλυτερης κλασσης απο τα ηχεια που δυναμαι να αγορασω αναρωτηθηκα το παραπανω με αφορμη την πιεση απο διαφορους πωλητες οτι αν δεν βαλω ηχειο πανω απο 2000 δεν θα ακουω τιποτα!!!Λογικο ειναι πχ ενα atc sm 40 να παιζει καλυτερα απο το athena των 1000 ευρω αλλα αν δεν μπορω να το αγορασω τοσο ασχημο αποτελεσμα ειναι να παντρεψεις ενα ηχειο μικροτερης κλασσης με ενα ενισχυτη ανωτερης???Διοτι εγω προσωπικα hiend ονομαζω το αποτελεσμα(ακουστικα) κ οχι ποσο λεει το τιμολογιο αγορας αυστηρα. καλο σκ

    39  9 Nov 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τα Athena είναι αναίσθητα.. δεν ξέρω αν τα οδηγήσει ο ενισχυτής σου..

    **δες λίγο και τα πμ σου..

    40  9 Nov 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    το ηχειο ηταν σαν παραδειγμα...η λογικη ειναι ερωτηση

    41  9 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    scoup wrote:
    καλησπερα στην φιλοξενη παρεα του aca ερωτηση,
    τελικα κριτηριο για την αγορα ενος ηχειου ειναι το ακουστικο ή το χρηματικο???Εννοω οτι στα πλαισια ευρενας αγορας κ με buget αυστηρα στα 1500(οριακα) για να συνοδευω εναν ενισχυτη ο οποιος μου προεκυψε μεγαλυτερης κλασσης απο τα ηχεια που δυναμαι να αγορασω αναρωτηθηκα το παραπανω με αφορμη την πιεση απο διαφορους πωλητες οτι αν δεν βαλω ηχειο πανω απο 2000 δεν θα ακουω τιποτα!Λογικο ειναι πχ ενα atc sm 40 να παιζει καλυτερα απο το athena των 1000 ευρω αλλα αν δεν μπορω να το αγορασω τοσο ασχημο αποτελεσμα ειναι να παντρεψεις ενα ηχειο μικροτερης κλασσης με ενα ενισχυτη ανωτερης???Διοτι εγω προσωπικα hiend ονομαζω το αποτελεσμα(ακουστικα) κ οχι ποσο λεει το τιμολογιο αγορας αυστηρα. καλο σκ

    Άσχημο δεν είναι να συνδυάσεις έναν καλό ενισχυτή με ένα κατώτερο ηχείο.... Βέβαια θα μου πεις πως ορίζεται το κατώτερο ηχείο. Αυτό είναι μια άλλη ιστορία που δεν πιστεύω ότι είναι επί του παρόντος. Όμως αν διαθέτεις ένα μηχάνημα με πολλές δυνατότητες και το περιορίζεις με κάποιο συνοδό που δεν είναι αντίστοιχης ποιότητας απλά δεν θα πάρεις το μέγιστο της ικανοποίησης που μπορεί να προσφέρει το σύστημά σου. Κάτι που μπορείς να διορθώσεις στο μέλλον με κάποια αναβάθμιση όταν οικονομικά θα είσαι καλύτερα.

    42  9 Nov 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πάντως ηχείο βάσης, καινούργιο, να παίζει με κάποια καλά χαρακτηριστικά, με 1500 € χμμμμ... δεν βλέπω να έχει και πολλές επιλογές ο Γιώργος...

    43  9 Nov 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    καλησπερα πανο...μιλαμε για τον 9100 plinius,ετσι το σκεφτηκα στην αρχη διοτι εκτος του χωρου το οικον ειναι σγμαντικη παραμετρος αλλα αλλο το ακουω (εις γνωση) το 70 % κ αλλο το καθολου.
    Μανο σε αυτα τα οικονομικα θα σκεφτομουν κ κολονα αλλα φυσικα κ μεταχειρησμενο σε καλη κατασταση οταν ερθει η ωρα θα με εβαζε σε πειρασμο

    44  9 Nov 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    δαπέδου ήθελα να πω.. έκανα λάθος...

    45  9 Nov 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    δεν πειραζει...καλο ηχειο να ειναι κ οπως ειναι!!!

    46  9 Nov 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    φιλε μιας κ εγινε το σαρδαμ γενατε η ερωτηση.Μηπως ενα βασης να επαιζε καλυτερα στο χωρο μου(28 τμ) μια κ δεν ειμαι κ φιλος των μεγαλων εντασεων.Ισως τα opera mini ή atc 11???

    Manos_Bits wrote:
    πάντως ηχείο βάσης, καινούργιο, να παίζει με κάποια καλά χαρακτηριστικά, με 1500 € χμμμμ... δεν βλέπω να έχει και πολλές επιλογές ο Γιώργος...
    47  10 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    H λύση του μεταχειρισμένου είναι μια εξαιρετική εναλλακτική αν υπολογίσεις ότι με 1500 μπορείς να βρεις ένα μτχ ηχείο που καινούριο θα είχε περί τα 2500 και αν σταθείς τυχερός και τα 3.000. Οπότε κάνε μια γύρα στην αγορά και μην βιαστείς. Ο plinius είναι εξαιρετικό μηχάνημα και καλό θα είναι να τον αξιοποιήσεις με ένα καλό ηχείο.

    48  10 Nov 2013  
 
page 4/5 rows 12/51 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 84ms (19 queries, 51ms)