μουσικα ηχεια (#2)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    scoup wrote:
    να κανω μια συμπήρωματικη ερωτη....ενας λαμπατος 35 βατ θα μπορουσε να οδηγησει τα 6ohm κ τα 90 db των ηχειων μου(monitor audio rx6)

    με τα χαρακτηριστικά των ηχείων απ' ότι διαβάζω εδώ και τον χώρο σου η απάντηση είναι ναί.. απόλυτα ναι...

    τα ηχεία φαίνονται να είναι ομαλό φορτίο και έχουν ικανό όγκο καμπίνας... ο κατασκευαστής συνιστά ενισχυτή από 40 - 125 watts... 35 watts λυχνία νομίζω θα είναι μια χαρά...

    (ποια λυχνία έχεις στο νου για τα 35 watts??)

    13  29 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    καλησπερα σε ολους τους φιλους...μιλαω για τον aelaos απο τσακιριδη 4 x EL 34, 4 x 12AT7....μιας κ πηρα φορα με τις ερωτησεις κ σας ζαλιζω θα ηθελα να ρωτησω το εξης!!!βρηκα τον εν λογο ενισχυτη σε καταστημα σχεδον 300 ευρω φθηνοτερα απο τα κεντρικα του κατασκευαστη.κατι να μου βρωμαει η οχι???να υποθεσω οτι ειναι προηγουμενης χρονιας????

    14  29 Oct 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Ο ενισχυτης σου ειναι εξαιρετικος, πολυ καλυτερος απο τα λαμπιονα που κοιτας.
    Και τα ηχεια ειναι αριστα στην κατηγορια τους.
    Οτι κοιτας μεχρι τωρα ειναι σαφης υποβαθμιση.
    Ξεκαθαρισε τι ειναι αυτο που δεν σου αρεσει.

    15  29 Oct 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Θα συμφωνήσω με το Νίκο. Δεν έχεις λόγο να στραφείς προς τη συγκεκριμένη λάμπα. Τι ακριβώς σε ενοχλεί?

    16  29 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    ευχαριστω παιδια που μοιραζεστε την εμπειρια σας.αυτο που κυριως με “ενοχλει”καποιες φορες ειναι σε μουσικες που παιζουν πολλα οργανα καπου χανετε(οχι κλασσικα,διοτι δεν εχω ακουσει)ειδηκα πχ σε γρηγορες τρομπετες ενω θα ηθελα κατι που να παρουσιαζει πιο ζωντανη την μουσικη κ οχι να μου δινει απλα την αισθηση της αναπαραγωγης.Ελπιζω να μην σας μπερδεψα...χαχαχα

    17  29 Oct 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    φίλε Scoup, καλωσήρθες στην ομορφιά και στην παράννοια του hi-end... εδώ θ' ακούσουν πολλά τ' αυτιά σου και θα δουν πολλά τα μάτια σου και δεν εννοώ μουσικές αλλά γνώμες.. διαφορετικές γνώμες από διαφορετικές 'σχολές' ψηφιακών, αναλογικών, τρανζιστοράτων και λαμπάκηδων...

    μετά λοιπόν από τις σύμφωνες γνώμες των φίλων Νίκου και Μιχάλη, η δική μου γνώμη για τον ενισχυτή σου είναι παντελώς αντίθετη, μιας και κατείχα το συγκεκριμένο μηχάνημα σε παλαιότερη version, (το κράτησα για ένα μήνα)... πιστεύω λοιπόν πως το συγκεκριμένο Κινέζικο μηχανάκι δεν είναι αυτό που θα σε οδηγήσει καθ' οιονδήποτε τρόπο στο μουσικό νιρβάνα, ούτε καν στην αξιοποίηση των ηχείων σου, τόσο αυτών που κατέχεις όσο και αυτών που σκέφτεσαι ν' αγοράσεις...

    τώρα για την συγκεκριμένη λάμπα, δεν θα συμφωνήσω πλήρως, απλά θα σου πω πως θα σου δώσει ήχο στρατόσφαιρες καλύτερο και ποιοτικότερο από αυτόν που τώρα ακούς με τα τρανζίστορ...

    δεν μένει λοιπόν παρά να ζητήσεις από τον φίλο που τις πουλά να σου φέρει τους ενισχυτές σπίτι στο χώρο σου για να τους ακούσεις και να κρίνεις μόνος σου...

    18  29 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    φιλε mano_bits εσυ συμφωνα με το δικο σου αυτι τι πιστευεις οτι ταιριαζει στα monitor audio rx6 καλυτερα ωστε να τα αξιοποιει με ταβανι τα 1300 ευρω.Κλεινωντας θα προσθεσω οτι μου ακουγετε κ σχετικα αδυναμος ο audiolab που εχω

    19  29 Oct 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    φυσικά και είναι αδύναμος ο Audiolab, αν ρίξεις μια ματιά στο εσωτερικό του θα δεις και θα καταλάβεις γιατί... δεν θα πω όμως τίποτε άλλο για τον Audiolab, θα επανέλθω με πρόταση μέχρι το ταβάνι που ανέφερες.. Μάνος...

    20  29 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    απο οτι καταλαβα τηρουμενων των αναλογιων το θεμα εστιαζετε στην αδυναμια του ενισχυτη κ οχι των ηχειων οπου αν καταλαβα ολοι συμφωνουν για την ποιοτητα του ηχου τους για την κατηγορια παντα!!!

    21  29 Oct 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πολύ καλά κατάλαβες...

    22  29 Oct 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    φυσικά και είναι αδύναμος ο Audiolab, αν ρίξεις μια ματιά στο εσωτερικό του θα δεις και θα καταλάβεις γιατί... δεν θα πω όμως τίποτε άλλο για τον Audiolab, θα επανέλθω με πρόταση μέχρι το ταβάνι που ανέφερες.. Μάνος...

    που να δεις το εσωτερικο του αντιστοιχου naim,κανεις ποδηλατο μεσα,κι ομως οι κριτικες ειναι αριστες.

    23  30 Oct 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ποδήλατο;;;Που!!!

    24  30 Oct 2013  
 
page 2/5 rows 12/51 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 47ms (19 queries, 19ms)