μουσικα ηχεια

  • scoup

    scoup

    Registered

    καλησπερα σε ολους τους φιλους κ τις φιλες!!!θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε μια αλλαγη που σκεφτομαι να κανω στο ηχοσυστημα μου το οποιο αποτελειτε απο τον ολοκληρομενο audiolab 8200a με το ιδιο cd 8200 audiolab κ ακουγονται μεσα απο τα monitor audio rx6.θα ηθελα να αντικαταστησω τα ηχεια μου με τα audionote az2 διοτι ψαχνω κατι πιο “μουσικο”. ευχαριστω κ καλος σας βρηκα

    1  28 Oct 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλώς ήρθες φίλε scoup, καλή διαμονή στο φόρο μας...

    κάποια στιγμή μπορείς να ανεβάσεις μερικές φοτος από το σύστημα και τον χώρο σου...

    το ηχείο είναι μεγάλη υπόθεση και θέλει πολύ ψάξιμο.. την μουσικότητα δεν θα στη δώσει το ηχείο από μόνο του αλλά όλη η αλυσίδα των μηχανημάτων..

    καλό ψάξιμο, θα τα λέμε από δω.. καλωσήρθες και πάλι..

    Μάνος...

    2  28 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    καλησπερα κ ευχαριστω για την φιλοξενια αλλα κ το reply.θα ανεβασω φωτο απο το hi fi μου.Εχεις ακουσει τα εισαγωγικα ηχεια της audio note???

    3  28 Oct 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ναι, σε περιβάλλον έκθεσης.. η ταπεινή μου γνώμη είναι πως αν και φθηνά, δεν συνάδουν με την 'φιλοσοφία' των ενισχυτικών σου...

    κοινώς, θένε τη λάμπα τους...

    4  28 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    ευχαριστω για την εμπειρια.Για να ειμαι ειληκρινης ςχω ακουσει τον otto απο την εν λογο εταιρια κ ερωτευτικα την λαμπα αλλα δεν μπορω να φτασω το buget..αν κανω την αλλαγη θα κοιταξω πρωτα για λαμπες καπου στα 1000 ευρω αν βρω κατι μιας κ ειμαι νεος στο παιχνιδι των λαμπων

    5  28 Oct 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    σκέφτεσαι πολύ σωστά...

    6  28 Oct 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Kαλώς ήρθες!

    Σε τι επίπεδο χρημάτων θες να κινηθείς?

    7  29 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    καλησπερα mikekan...η σημαντικοτερη παραμετρος χαχαχα...αν εβρισκα να δωσω τα υπαρχοντα ηχεια κ ενισχυτη(audiolab 8200a,monitor audio rx6)στα 1500 με 1600 ευρω θα μπορουσα να φτασω τα 2000 οριακα για ολοκληρομενο κ ηχεια(θα κοιτουσα φυσικα κ εκτος λαμπας).θα βοηθουσε αν ελεγα κ διαστασεις χωρου ακροασης κ ειδη μουσικης???

    8  29 Oct 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ναι θα βοηθούσε πολύ!

    9  29 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    τα ηχεια παιζουν σε σαλονι περιπου 40 τμ ενω τα ιδια ειναι σε αποσταση 70 ποντων απο πλαινους τοιχους κ 45 απο τους πισω ενω ματαξυτους απεχουν περιπου 2.4 μετρα με ελαφρο toe in.Η θεση ακροαση κ αυτη ειναι στα 2.4 μετρα ενω το πατωμα ειναι μαρμαρο οπου συντομα θα μπει χαλι.Το σχημα του σαλονιου ειναι παραλληλογραμο κ αναμεσα στα ηχεια κ την θεση ακροασης δεν μεσολαβει επιπλο η καποιο εμποδιο.Τωρα απο μουσικη ακουω κλασσικο ροκ(floyd,uria heep),jazz k funk εεπηρεασμενος απο την ενασχοληση μου με το ηλ μπασο.οποια αλλη πληροφορια βοηθαει ακουω...παιδια ευχαριστω για τα reply!!!

    10  29 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    το σαλονι ειναι 30 τμ εκανα λαθος

    11  29 Oct 2013  
  • scoup

    scoup

    Registered

    να κανω μια συμπήρωματικη ερωτη....ενας λαμπατος 35 βατ θα μπορουσε να οδηγησει τα 6ohm κ τα 90 db των ηχειων μου(monitor audio rx6)

    12  29 Oct 2013  
 
page 1/5 rows 12/51 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 43ms (19 queries, 17ms)