Μπελας αλλα pioneer...

  • tbone

    tbone

    Registered

    Καλησπερα.
    Προσφατα επεσε στα χερια μου ενα πικαπ του 78
    Ειναι το pl630 της pioneer.
    Εχει 2 βδομαδες που ψαχνω να βρω ενα phono stage και μια κεφαλοβελονα να το ταιριαξω και εχω χαθει.
    Φαινεται οτι την εποχη του ηταν αξιολογο κοματι.
    Το πικαπ δουλευει μια χαρα, το εκανα βιδες, το καθαρισα,του αλλαξα και εναν ιμαντα στον βραχιονα και το ξανα συναρμολογησα.
    Μηπως υπαρχει κανεις να μου προτεινει κατι;

    Ευχαριστω εκ των προτέρων

    1  2 Aug 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Καλημέρα φίλε!!!

    Για κεφαλή καλό είναι να πας σε κάποιο κατάστημα όπου θα υπάρχει και κάποιος ειδικός για να σε βοηθήσει, να βάλει την κεφαλή και να ρυθμίσει και τον βραχίονα σωστά.

    Όσο για phono stage για αρχή καλό θα ήταν να κοιτούσες κανένα project που είναι φτηνά και καλά.

    2  3 Aug 2013  
  • tbone

    tbone

    Registered

    Καλημερα.
    Εδω αρχιζουν τα προβληματα
    Δυστυχως εδω που ειμαι δεν εχει ειδικους,οποτε η αγορα θα πρεπει να γινει απ το διαδικτυο.
    Δεν εχω δυνατοτητα ουτε για ακροαση προενισχυτη, οποτε κι αυτο απ το διαδικτυο. Κι εδω ειμαι που χανομαι.
    Οποτε, θα πρεπει να βρω, μια κεφαλοβελονα συμβατη με προενισχυτη, στα μετρα του πικαπ που βρηκα.
    Θεωρεις οτι αξιζει να συνεχισω να ξοδευω χρονο και χρημα για το συγκεκριμένο μηχανημα;
    Τα project εχουν μεγαλη γκαμα σε phono stage και με ανισηχει,τα ειχα ξεγραψει απ την αρχη αν και η τιμες οπως ειπες ειναι πολυ προσιτες.
    Αρα, entry level μεν, δυνατοτητα για αναβαθμιση δε, καθως αρχιζω να ξανα μπαινω στα βινυλια.
    Οσο για κεφαλοβελονα δεν υποψιαζομαι καν τι θα του ταιριαζε.
    Ηρθε με μια shure, που δεν νομιζω να την ξανα βρω ιδια καινουρια.
    Ελπιζω να σας κατατοπισα λιγο παρα πανω για την περιπτωση
    Ευχαριστω θερμα

    3  3 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Κοίτα φίλε μου... ο βραχίονας του PL630 έτσι και αλλιώς μπορεί να οδηγήσει μόνο κεφαλές ΜΜ οπότε πρέπει να διαλέξεις μία από αυτή τη τεχνολογία... μία Shure σαν την Shure M97XE ή την Shure M35X δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα διότι είναι πράγματι πολύ καλές κεφαλές αλλά και σχετικά οικονομικές... Επίσης εξαιρετικές για την τιμή τους είναι οι Audio-Technica 120E και Audio-Technica 95E αν όμως θέλεις να ξοδευτής πραγματικά (περίπου 100 δολάρια) τότε προχώρα σε μία Ortofon 2M Red... πολύ σπουδαία κεφαλή μέχρι τα 500€ κατά την γνώμη μου.

    Τώρα για το Phono stage θα συμφωνήσω με τον φίλο μου τον Πέτρο ότι τα Project είναι φτηνά και καλά...

    4  4 Aug 2013  
  • tbone

    tbone

    Registered

    Πολυ καλα μεχρι εδω, την 120Ε την εχω ηδη στο ΜΚΙΙ και ειμαι
    οk.Ας πουμε οτι παω για την 2M Red τωρα, ετσι για να χουμε ενα μπουσουλα, με πιο phono stage της project θα ταιριαζε;
    εκεινο το μαυρο κουτι με τα κοκκινα γραμματα διπλα στο πικ απ και πανω στο ρακ δεν το βαζω, να με πληρωνουν...
    Εκεινος ο phono box SEII αξιζει η τζαμπα θα τα πεταξω τα χρηματα;
    Στην κατηγορια των 200 ευρω μπορω να βρω κατι πιο σωστο; Ενα πιο φτηνο μηχανημα θα μου εκανε τη ιδια δουλεια;

    Ξανα ευχαριστω και τον φιλο Τoptubes

    5  4 Aug 2013  
  • tbone

    tbone

    Registered

    και κατι ακομα..
    μηπως αυτο θα ηταν σωστοτερο;

    link

    6  5 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Το Creek που μας δείχνεις είναι πολύ καλό και θα ταιριάξει με την Ortofon μια χαρά...

    7  5 Aug 2013  
  • tbone

    tbone

    Registered

    το τσακωσα, για να δουμε...

    8  8 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Τι αγόρασες το phono ή την κεφαλή;;

    9  9 Aug 2013  
  • tbone

    tbone

    Registered

    αγορασα το phono
    θα το ακουσω πρωτα με την AT120e και μετα κοιταω και για την κοκκινη την ortofon.
    εχουν και τα 2 πολυ καλα reviews.

    10  9 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Δεν σου μιλάω για τα reviews τα έχω ακούσει και τα δύο... όχι βέβαια σε συνδυασμό αλλά χωριστά... κατάλαβα ιδιαίτερα με την κεφαλή ότι μιλάμε για πολύ καλό προϊόν και σε πολύ συμφέρουσα τιμή.

    11  9 Aug 2013  
  • tbone

    tbone

    Registered

    υπαρχει και η goldring 2100 στην ιδια τιμη..
    την εχεις ακουσει;

    12  15 Aug 2013  
 
page 1/2 rows 12/14 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 55ms (19 queries, 22ms)