"untitle" Άστρος

  • epavlispavlakis

    epavlispavlakis

    Registered

    Λίγο καιρό πριν φύγω από το συγκεκριμένο σπίτι (φεύγω από Άστρος και πάω επιτέλους Θεσ/νίκη) ας παρουσιάσω και εγώ το σύστημά μου, παρακαλώ την επιείκειά σας και ταπεινά την γνώμη σας.

    **Χώρος:**
    Μια τυπική κακή ελληνική σαλονοκουζίνα που ο μηχανικός δεν είχε καθόλου όρεξη όταν έκανε copy-paste τα σχέδια από κάποια προηγούμενη του δουλειά των 20 περίπου τ.μ.
    Απόσταση μεταξύ (2) ηχείων και ακροατή 2.8μ. περίπου.
    -αυτό δεν μας πειράζει διότι σε λίγο καιρό αλλάζουμε σπίτι-

    **Ηχεία:**
    Klipsch Heresy 3.
    Ηχεία κόρνας, που ανταποκρίνονται πολύ όμορφα σε γωνίες και κάτω (προτίμησα ξύλινο κουτί με άμμο και στο ύψος ακρόασης), DIY cross από τον Jerner Jagusch και εσωτερική "αναδόμηση" από τον προηγούμενο ιδιοκτητη τους.
    Το λατρεύω αυτό το ηχείο, ακούω ώρες χωρίς υπερανάλυση, χωρίς να ψάχνω το sweet point, χωρίς να αναλύω τις συχνότητες, αυτές είναι δουλειές άλλων επιστημόνων.
    -ήρθε και έμεινε, δεν φεύγει-

    **Τελικός/προ-τελικός:**
    Conrad Johnson MV60SE / Conrad Johnson pre Classic.
    Το πώς βρέθηκα με αυτά τα θηρία στα χέρια μου μέσα σε ένα απόγευμα ούτε έγω ξέρω.
    Δυνατά, σταθερά σαν Cadillac που τρέχει εθνική οδό (πλέον ιδιωτική οδό) και δεν έχει κανένα ζόρι να πατήσει γκάζι, απλά πηγαίνει εκεί που πρέπει και όπως πρέπει.
    Και τί δεν θα έδινα να έχει ο pre phono stage, θα το δούμε στο άμεσο μέλλον αυτό...
    -σε άλλο topic όπως αναφέρω σκέφτομαι να "πάω" προς ολιγόβατους ολοκληρωμένους, ίδωμεν-

    **DAC:**
    yba wd202:
    Απλά εμπιστοσύση, usb, optical, coaxial, τί άλλο να θελήσει το μυαλό μου? καλός ήχος.

    **Turntable:**
    Sony PS X65 με Shure m97xe.
    Επίσης αυτό το πικάπ πριν κάποιο καιρό έφτασε στα χέρια μου και παίζει καλά. Σίγουρα θα ήθελα ένα VPI αλλά εν καιρό. Αν προκύψει κάποια ανταλλαγή+χρήματα(όταν τα έχουμε) βλέπουμε.

    + MacBookPro.

    Καλώδια ηχείων ΟΤΕ 40 κλώνοι η ρεύματος 2mm διάμετρο ή πολύκλωνα εμπορίου. Όταν θέλω να παίξω αλλάζω καλώδια και ο σκύλος με κοιτάει και λέει "πάλλλιιιιιιι???????".
    μεταξύ των συσκευών neutrik βύσματα με diy καλώδια, πολύμπριζο ένα πανέμορφο άσπρο!!!
    Στο νέο σπίτι θα έχουμε και πολύμπριζο, και δική του γραμμή, και rack...

    Τα όμορφα καλοκαιρινά μεσημέρια για να μην ζορίζω τον τελικό ένας όμορφος trends παίζει ώς τελικός και όλοι χαμογελάνε.

    Μουσική ακούω πολύ, σχεδόν πάντα όταν δεν κοιμάμε (απεχθάνομαι την TV) και καμιά φορά γράφω αυτά που θέλω να ακούσω. Τεχνικές γνώσεις για το εσωτερικό των μηχανημάτων δεν έχω όμως για αυτό που τόσο όμορφα βγάζουν το έχω σπουδάσει και είμαι ερωτευμένος μαζί του. ΗΧΟΣ.

    ευχαριστώ για την ανάγνωση και γνώμες/προτάσεις είναι καλοδεχούμενες.
    παύλος
    epavlispavlakis.com

    Λοιπόν πολύ σας κούρασα, φώτος...

    και από εκείνο το παράθυρο επειδή λόγω ήλιου δεν βλέπετε τίποτα να μια φώτο της θέας...

    1  2 Jul 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    ομορφα πραγματα, μπραβο!

    2  2 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ωραία μηχανήματα, ωραίος χώρος, ωραίες φοτος... να σαι καλά να τα χαίρεσαι και να τ' απολαμβάνεις φίλε Παύλο...

    3  2 Jul 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ωραίος και κατασταλαγμένος.Να'σαι καλά να τα χαίρεσαι.
    Τα Heresy πρέπει να γαζώνουνε με τη μετατροπή.

    4  2 Jul 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Πολύ ωραίο site!!!

    5  2 Jul 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Μαγεία φίλε Παύλο. Να ακούς μουσική από τέτοιο σύστημα και να έχεις αυτή τη θέα! Να το χαίρεσαι καλέ μου φίλε!

    6  2 Jul 2013  
  • epavlispavlakis

    epavlispavlakis

    Registered

    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια,

    i) Τα Heresy φίλε πετράν όπως λες γαζώνουν, με την εσωτερική "αναδόμηση" έχει φύγει η γνωστή σε πολλούς "κουτίλα" τους, οι χαμηλές "έσφιξαν" και με τα νέα cross ο διαχωρισμός είναι αυτός που τελικά πρέπει να είναι. Αν ποτέ με το καλό πάμε για La Scala το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι αλλαγή των cross.

    ii) Σε ευχαριστώ για το site μου.

    iii) Ένα πράγμα μου έχει λείψει όμως βρε παιδιά, εδώ στις ερημιές δεν υπάρχει κανείς να κάτσουμε μαζί να ακούσουμε μουσική (εκτός της γυναίκας μου φυσικά + σκύλου), ΜΟΝΟ ολυμπιακός και ΔΝΤ, δεν μπορώ άλλο. Μου έχει λείψει η παρέα και η προσεχτική/συλλογική ακρόαση με φίλους, αλλά που θα μου πάει, από Σεπτέμβριο Σαλόνικα.

    iv) Δεν με ρώτησε κανείς όμως για το phono stage!!!!!! Ντράπηκα να σας πώ αλλά θα σας το πώ!!!! και ναι κυρίες και κύριοι Behringer των 30 euros!!! Ουφ το είπα!!!
    Σε άλλο topic ή μπορούμε και σε αυτό θα παρακαλέσω πολύ την βοήθειά σας στην αναζήτηση του.

    7  2 Jul 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Φίλε είσαι ένας τυχερός άνθρωπος...

    8  2 Jul 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Εχεις ηδη ψαχτει και εχεις εσωτερικη γαληνη!!!
    Ψαξου μονο με τη μουσικη που ηδη σου αρεσει και αναζητησε νεες μουσικες προτασεις που θα σου αρεσουν απο εδω και περα...
    Ειναι πιο ουσιαστικη αναζητηση...
    Το αλλο δεν τελειωνει ΠΟΤΕ....

    9  2 Jul 2013  
  • epavlispavlakis

    epavlispavlakis

    Registered

    σας αφιερώνω κάτι:
    "ευφευρέσεις και ανακαλύψεις"

    EPAVLIS PAVLAKIS_ efeureseis k anakalupseis.wmv

    10  3 Jul 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Πολύ ωραίο σύστημα Παύλο! Να το χαίρεσαι !

    Όσο για την audiophiliaκη μοναξιά σου, δεν είσαι ο μόνος! Στο κάτω κάτω χρησιμοποίησέ τη σαν πηγή έμπνευσης!

    Δεν παίζει ρόλο το μέρος. Προσωπικά το έχω εμπεδώσει... δεν είμαστε τίποτα άλλο παρά ένα μάτσο περιθωριακούς που όλοι όσοι βρίσκονται γύρω μας (εκτός του πολύ κοντινού κύκλου) δεν έχουν ιδέα με τι ασχολούμαστε ούτε και θέλουν να προσεγγίσουν το hobby μας γιατί φοβούνται μην κολλήσουν καμία αρρώστια...

    Αλλα μην κολλάς... Κάνε αυτό που σου αρέσει και πέρνα καλά...

    11  3 Jul 2013  
  • klamia71

    klamia71

    Registered

    ωραια τα klips!!

    12  13 Nov 2013  
 
page 1/3 rows 12/25 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 51ms (19 queries, 18ms)