Ακρόαση στον Λουκά Στεφανίδη Θεσσαλονίκη...

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Την Κυριακή(χθες) 21_04_2013 μετά από πρόσκληση του Λουκά Στεφανίδη επισκεφθήκαμε τον χώρο του κατ' αρχάς μια παρέα από 4 μέλη του ACA (ο πρόεδρος Γιώργος Χαιροπ, ο Βασίλης Τσαντ. ο Άλεξ Δαλκ. και ο γράφων Μάνος Μπιτς..) παρέα που λίγο αργότερα μεγάλωσε με την έλευση του Γιάννη Κοτς και του Βλάση Κορίθιου...

    Η ακρόαση έγινε μέσα σε χαλαρή και φιλική ατμόσφαιρα με επιλογές του οικοδεσπότη αλλά και δικές μας...

    Δεν θα αναφερθώ ακόμα αναλυτικά για το άκουσμα αυτό, απλά θα πω ότι αποτέλεσε για όλους που συμμετείχαμε μια εξαιρετικά υψηλού επιπέδου μουσική και ηχητική εμπειρία... λεπτομέρειες, φωτογραφικό υλικό, εντυπώσεις καθώς και αναλυτικά το πρόγραμμα ακρόασης θα ανέβουν σύντομα...

    1  22 Apr 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Μια απο τις μεγαλυτερες και ανεπαντεχτες μουσικες και ακουστικες εκπληξεις της ζωης μου εζησα στο σπιτι του Λουκα Σ. την Κυριακη το πρωι.
    Μπαινοντας στον τεραστιο χωρο του (100 τ.μ ) αισθανεσαι ΔΕΟΣ. Στη μια πλευρα του δωματιου το ηχητικο συγκροτημα με τους 250 W OTL Atmashere. Σε μια αλλη πλευρα του δωματιου ενα πιανο, σε ΟΛΗ την απεναντι μια υπεροχη ξυλινη δισκοθηκη και απεναντι απο το ηχοσυστημα στην τεταρτη πλευρα οι μπουγατσες και ο καφες...
    Η πρωτη στιγμιαια ακουστικη εντυπωση δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα. Οσο προσαρμοζομουνα ομως ακουγα εναν ισορροπημενο, ουδετερο και φυσικο ηχο, με υπεροχες χροιες, χωρις κανενα προβλημα, τιποτα δεν ενοχλουσε. Τα οργανα παρα τα τεραστια ηχεια ειχαν τις σωστες διαστασεις και η σκηνη ηταν οσο και οπως πρεπει. Ομολογω οτι ειναι απο τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΟΡΕΣ που οσο περνουσε η ωρα ενθουσιαζομουνα ολο και πιο πολυ. Απο οποιαδηποτε θεση ακουγες υπεροχα ακομα και πισω η ακριβως μπροστα απο τα ηχεια. Οι δισκοι διαδεχονταν ο ενας τον αλλο και η αισθηση οτι το συστημα απεδιδε καταπληκτικα ολοενα και μεγαλωνε. Ακουσαμε Paul Motian και τον Ιονισμο του Varese οπως ποτε αλλοτε. Η ατμοσφαιρα της ηχογραφησης μεταφεροταν αυτουσια στο δωματιο και ο ενας δισκος διαδεχονταν τον αλλον και εμεις ολο και πιο πολυ μεταξυ μας συμφωνουσαμε οτι αυτο που ζουμε ειναι Μοναδικη Μουσικη Εμπειρια.
    Το κυριοτερο ειναι οτι ακουγαμε σταθμες μετρημενες στα 78 db μ.ο. Δεν χρειασθηκε να αυξηθει η ηχητικη ενταση γιατι δεν ελειπε τιποτα!!!

    2  22 Apr 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Καποια στιγμη αναρωτηθηκαμε μηπως υπαρχει καποια φοβερη επιλεκτικοτητα στις ΠΑΛΙΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ. Ζητησαμε τοτε να ακουσουμε συγχρονες μηπως και βρουμε αδυναμιες, αλλα το αποτελεσμα ηταν το ιδιο καταπληκτικο!!!
    Μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι στην κλασσικη και την τζαζ, με λιγα η πολλα οργανα και σε φυσιολογικες εντασεις η ποιοτητα ειναι ανυπερβλητη.
    Θα μου πειτε δεν υπαρχει κανενα μειονεκτημα;
    Η απαντηση ειναι οτι στη ροκ δεν εμεινα απολυτα ευχαριστημενος, ισως γιατι δεν ακουσαμε σε ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΑΣΗ.
    Καταληγοντας ολοι συμφωνησαμε οτι τελικα υπαρχουν πολλοι δρομοι που οδηγουν στην ηχητικη Νιρβανα. Ενας απο αυτους εχει προταθει απο τον Λουκα με το υπεροχο ΣΥΣΤΗΜΑ του...

    3  22 Apr 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μιας και άνοιξε νέο θέμα για το Λουκά, αντιγράφω εδώ τα σχόλια μου απο τη συνάντηση.
    Επίσκεψη στο χώρο του Λουκά του Στεφανίδη. Όταν πήγα ήμουν διστακτικός. Ένα τεράστιο ηχείο μεμβράνης οδηγούμενο απο κάποιες λάμπες και πικάπ δέν είναι ένας συνδυασμός που δείχνει τεχνικά και τεχνολογικά άρτιος.
    Όμως....
    Το πρώτο που με ενθουσίασε ήταν οι μουσικές επιλογές. Όμορφη μουσική, πρωτότυπη και τέλος μή εμπορική. Θεωρώ οτι σε ελάχιστα σπίτια είχα την δυνατότητα να ακούσω τόσο ωραία μουσική. Έχω πλέον κουραστεί να πηγαίνω να ακούσω και να μου βάζει ο ιδιοκτήτης την “playlist του Χαιεντά”. Έχω επίσης κουραστεί να ακούω γνωστές ροκιές τύπου pink floyd, πόπ αηδίες και τέλος διάσημες τζαζιές με κύμβαλα και πιατίνια. Όχι οτι δέν είναι καλοί οι pink floyd. Αλλα χορτάσαμε αυτή την επανάληψη του playlist. Η μουσική έχει ιστορία 500 χρόνια και. Επίσης μουσική δεν είναι αποκλειστικά ότι έχει περάσει απο το Rolling Stone magazine και απο το MTV. Υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος εκεί έξω που πραγματικά τολμώ να πώ οτι ελάχιστοι έχουν καταφέρει να τον προσεγγίσουν.

    4  23 Apr 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πραγματικά λοιπόν προκαλώ σε όποιον επιθυμεί να ακούσει ένα τέτοιο σύστημα. Έχοντας ακούσει στη ζωή μου αρκετά συστήματα θεωρώ οτι σε αυτό το σύστημα άκουσα για πρώτη φορά έγχορδα όργανα με τόσο μεγάλη λεπτομέρεια. Ουδεμία σχέση με το κοντραμπάσο που έχουμε συνηθίσει οπου το χαμηλό του χάνεται μέσα σε μία βαβούρα. Το κοντραμπάσο ήταν .... κοντραμπάσο. Ούτε ριβιούερ είμαι ούτε θα αρχίσω να λέω βλακείες για υγρές μεσαίες. Το πιάνο με ουρά απο βινύλιο του 1958(!!!) ήταν μοναδικό. Δέν θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει ξανακούσει από μία τεχνητή πηγή τόσο καλό πιάνο. Άκουγες πραγματικά την ουρά του πιάνου να ανοίγει μπροστά σου λες και ήταν εκεί. Ανεπανάληπτη αίσθηση!
    Δέν λέω. Δέν είναι ένα σύστημα που θα ακούσεις μποτιές. Δέν είναι ένα σύστημα που θα ενθουσιάσει όποιον γουστάρει να ακούει δυνατά, να τρίζουν τα τζάμια και να κουνιούνται οι καρέκλες. Όμως το σύστημα αυτό αναπαράγει τέλεια ένα σύνολο οργάνων που σε άλλα πολύ δυνατά και ακριβά συστήματα χάνεται. Και αυτό ήταν για μένα μία μεγάλη έκπληξη!!!
    Όσο ζώ μαθαίνω...

    5  23 Apr 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Eυχαριστούμε για τις εντυπώσεις!Πρέπει όντως να είναι καταπληκτικό το σύστημα του Λουκά!

    Ο χώρος πόσα τετραγωνικά είναι?

    Λουκά κάνε μας μία σύντομη παρουσίαση αν θες, ώστε να υπάρχει μία συνέχεια στο νήμα.

    6  23 Apr 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Μιχάλη το αργότερο αύριο θα ανέβει 'αναλυτικό ρεπορτάζ' για το άκουσμα στον Λουκά όπου θα περιγράφονται όλες οι λεπτομέρειες για τον χώρο και το σύστημα... stay tuned...

    7  23 Apr 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    *

    8  23 Apr 2013  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Mikekan wrote:
    Eυχαριστούμε για τις εντυπώσεις!Πρέπει όντως να είναι καταπληκτικό το σύστημα του Λουκά!
    Ο χώρος πόσα τετραγωνικά είναι?
    Λουκά κάνε μας μία σύντομη παρουσίαση αν θες, ώστε να υπάρχει μία συνέχεια στο νήμα.

    Θεωρώ σωστό να μην παρέμβω προκειμένου να ακουστούν οι απόψεις και οι εντυπώσεις όσων παρεβρέθηκαν. Άλλωστε αυτό έχει μεγαλύτερη και ουσιωδέστερη σημασία.
    Φυσικά μπορώ εκ των υστέρων να απαντήσω σε τυχόν απορίες ή να συμπληρώσω κάποιες παραλήψεις που αφορούν το σύστημα. Ευχαριστώ. Λ.Σ.

    9  23 Apr 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    οκ Λουκά δεκτόν, απλά ας βάλει κάποιος μία λίστα των components που αποτελούν το σύστημα!

    ΟΚ Μάνο, thanks!

    10  23 Apr 2013  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Αυτό που μπορώ και οφείλω να πω και είναι προς τιμήν όλων όσων συμμετείχαν στην επίσκεψη-ακρόαση και ιδιαίτερα του aca, και το αναφέρω με κάθε ειλικρίνια είναι αυτό:
    Είχα την τύχη όλα αυτά τα χρόνια να με επισκεφτούν πολλοί και διάφοροι χομπίστες καθώς και να κάνουμε οργανωμένες ακροάσεις στο χώρο μου. Αυτό που έχω να πω [και τολμώ να πω, χωρίς να θέλω να είμαι άδικος, γιατί υπήρξαν όντως πολλές εξαιρέσεις στο παρελθόν] είναι ότι πρώτη φορά συνάντησα ανθρώπους που στο σύνολό τους ήταν εξαιρετικής ποιότητας και επιπέδου. Δεν ευχαριστήθηκα ποτέ τόσο κατά το παρελθόν μοιράζοντας τον χώρο μου με χομπίστες, όσο τώρα από τους φίλους του aca [και του avsite] και αυτό δεν είναι υπερβολή. Σας ευχαριστώ για την ιδιαίτερη χαρά που μου δώσατε και λυπάμε που σας είχα για τόσο λίγο. Λ.Σ.

    11  23 Apr 2013  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 47ms (18 queries, 18ms)