Σύστημα αιρετικό! Το σύστημά μου. (#2)

  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Μπράβο φίλε μου! Να χαίρεσαι το πανέμορφο σύστημά σου!

    13  6 Apr 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Το πιο σημαντικο για εμενα φιλε Πανο ειναι οτι εισαι "ερωτευμενος" με τα ηχεια και τον ενισχυτη σου. Υπαρχει πιο ωραιο πραγμα;
    Σου ευχομαι πολλες και καλες ακροασεις με το συστημα σου και κυριως να εισαι παντοτε ερωτευμενος με τον ηχο σου και οχι μονον.
    Στη δυσκολη εποχη που ζουμε γνωριζω μονο ενα ακομα μελος του ACA που ειναι ετσι

    14  6 Apr 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Παρων!

    Ερωτευμένος με τη Σταματἰνα πρώτα αλλα και με το σύστημα!

    Πναγιωτη καλές ακροάσεις φίλε μου! Ειναι εμφανές ότι έχεις πολυ μεράκι!

    15  6 Apr 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Δεν μπορουμε να πουμε τιποτα μεταξυ μας χωρις να το παρεις ειδηση...

    16  6 Apr 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Πολυ ομορφο Πανο , μπραβο, καλες ακροασεις ευχομαι, και παντα με λαμπες κ πικαπια.!

    και ομορφες φωτο!

    17  6 Apr 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Ωραίο το Σύστημά σου, φίλε Πάνο!
    Ωραίος χώρος και άψογα χρώματα!
    Να το χαίρεσαι και να έχεις πάντα όμορφα ακούσματα!

    @ Mike, εκτίθεσαι παιδάκι μου!

    18  6 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Καλημέρα σε όλους!

    Ευχαριστώ για τα καλά σχόλια!

    Όντως αγαπάω το σύστημά μου πολύ! Είναι κάτι που με κάνει και απολαμβάνω ακόμα περισσότερο την μουσική!

    Πάντως η αλλαγή των λυχνίων βοήθησε πραγματικά στο να βελτιωθεί ο ήχος. Σύντομα θα έχω και κάποιες NOS Telefunken 12ax7 και 12au7 που θα αντικαταστήσουν τις εργοστασιακές no name στο στάδιο της προενίσχυσης. Αλλαγή που θα είναι κρίσιμη καθώς οι προενισχύτριες λυχνίες ευθύνονται κατά βάση για το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Θέλω πραγματικά να φέρω τον ενισχυτή στα όρια της αξιοποίησής του σαν υλοποίηση. Οπότε stay tuned!

    19  6 Apr 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    παναγιωτη , καλοακουστο το συστημα !
    για λαμπες 12au7 αν μπορεις να βρεις Ei yugoslavia χτυπα τες , εμενα μου επαιξαν καλυτερα απο mullard,tele κτλ
    και δεν θα ειναι ακριβες

    20  6 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Γεια σου φίλε Αντώνη!

    Σε ευχαριστώ πολύ! Περιμένω την επόμενη Κυριακή 2 φίλους που θα μου φέρουν λυχνίες NOS για ακρόαση και δοκιμή για να πάρω μια ιδέα σχετικά με τις NOS. Όμως από μία ματιά που έριξα αυτές που μου προτείνεις είναι επίσης Telefunken... Τουλάχιστον έτσι διαβάζω στο ebay σε αγγελίες.

    Υπάρχει και η πιθανότητα κάποιος από τους 2 φίλους να φέρει και μία τετράδα 6CA7 General Electric NOS. Οπότε βλέπω να γίνεται χοντρό πανηγύρι και εμένα να χάνω τον ύπνο μου... Χαχαχα! Βλέπω να μπλέκω με τις λάμπες.

    Πάντως για άλλη μια φορά θα πω πως δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να έχω τέτοιες αλλαγές με αλλαγές στις λυχνίες. Πραγματικά σε κάποιες περιπτώσεις νομίζεις ότι ακούς άλλο μηχάνημα. Νομίζω όμως πως επιβάλλεται η αλλαγή στις προενισχυτικές λυχνίες. Βρήκα μία φωτογραφία με τις εργοστασιακές οι οποίες δεν δείχνουν να είναι ιδιαίτερα ποιοτικές. Μου κάνει μάλιστα εντύπωση η επιλογή αυτών των λυχνιών επειδή η συνολική εικόνα τις υλοποίησης του μηχανήματος αλλά και των υλικών είναι εξαιρετική για την κατηγορία του. Θα έπρεπε νομίζω να φοράει και αντίστοιχες λάμπες. Βέβαια θα άλλαζε και το κόστος. Τέλος πάντων, οι λάμπες σε κάθε περίπτωση έχουν να κάνουν με το προσωπικό γούστο και την αναζήτηση του κάθε ιδιοκτήτη οπότε από την μία ίσως και να μην είναι λάθος η τοποθέτηση απλών λυχνιών σε ένα μηχάνημα. Τι να πω...

    21  6 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Αυτές είναι οι εργοστασιακές λυχνίες του Luxman με το διακριτικό της εταιρίας. Οι δύο ακριανές είναι 12au7 και η μεσαία 12ax7

    22  6 Apr 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Χαιρομαι πολυ που απολαμβανεις την μουσικη απο το συστημα σου και πιο πολυ που το γουσταρεις! Σου ευχομαι ατελειωτες και απολαυστικες ακροασεις.
    Αυτο που παρατηρησα πρωτ' απ' ολα, ξερεις πιο ηταν? Τα ραφια και το επιπλο που εχεις βαλει τα μηχανακια! ... Επειδη εγω ειμαι μανιακος με τη στηριξη, εχω να κανω αυτη την παρατηρηση, για καλο παντα! Οποτε μπορεσεις βαλε κατι πιο σταθερο και θα με θυμηθεις! Το λεω αυτο γιατι βλεπω οτι ψαχνεσαι να το τιουναρεις καλλιτερα (π.χ. λαμπες), εγω θα ξεκινουσα βαζοντας ενα πιο σταθερο ρακ και μετα τα υπολοιπα...

    23  8 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Καλησπέρα φίλε Αντώνη!

    Έχεις πολύ δίκιο στο θέμα της στήριξης. Είναι πολύ σοβαρό και έχω πειραματιστεί πολλές φορές στο παρελθόν και έχω πάρει αποτελέσματα. Ειδικά με αξεσουάρ όπως τα Nordost Sort Kones Titanium. Μόνο στο πικάπ έχω βάλει ένα κομμάτι μάρμαρο από κάτω.

    Σίγουρα κάποια στιγμή θα κάνω κάτι για την στήριξη αλλά όχι ακόμα.

    Πρώτα θα κάνω ένα fine tunning στον luxman και μετά, επόμενη κίνηση είναι ένα Dac. Να κλείσω με το θέμ,α του συστήματος. Στα λεφτά που έχει ένα καλό ρακ παίρνω μια καλή ψηφιακή πηγή για να λύσω το θέμα της αναβάθμισης πηγής και αξιοποίησης της άυλης δισκοθήκης που έχω.

    Βέβαια όλα αυτά σε βάθος χρόνου γιατί τα οικονομικά είναι ζόρικα...

    Για ρακ πάντως σκέφτομαι να κάνω κάτι δικό μου και στιβαρό. Βέβαια υπάρχει και ο παράγοντας γυναίκα μιας και αν βάλω ρακ θα πρέπει να φύγει το έπιπλο αλλά δεν έχω θέμα. Μέχρι τώρα είναι ΠΟΛΥ συνεργάσιμη.

    24  8 Apr 2013  
 
page 2/18 rows 12/212 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 46ms)