Σύστημα αιρετικό! Το σύστημά μου.

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Θα ήθελα να παρουσιάσω κι εγώ λοιπόν το δικό μου σύστημα.

    Το αποκαλώ αιρετικό για τον λόγο ότι έχω συνδυάσει έναν λαμπάτο ενισχυτή με ένα πολύδρομο ηχείο.

    Ας περάσω όμως στην περιγραφή του και να αφήσω για το τέλος τα σχόλια.

    Πρόκειται λοιπόν για ένα απλό σύστημα το οποίο έχει καταλήξει σε αυτήν την σύσταση τον τελευταίο χρόνο, κάνοντας μια προσπάθεια να αλλάξω το παλιό μου σύστημα σε ένα πιο ποιοτικό δικάναλο. Έχω αλλάξει ηχεία και ενισχυτή και μου έχουν μείνει οι πηγές τις οποίες σκοπεύω στο προσεχές μέλλον να αναβαθμίσω προσθέτοντας, καλώς εχόντων των πραγμάτων, τίμιο dac.

    Σύσταση συστήματος:

    Ηχεία: Audio Physic Scorpio II
    3,5 δρόμων 7 μεγαφώνων, 4ohm, 91db, 29hz-40khz

    Ενισχυτής: Luxman SQ-38U
    Ultralinear Mullard Circuit, Class AB, Push Pull,4xEL34 Fixed bias, Tube Internal Phono Stage with Step Up Transformer
    11 λυχνίες συνολικά, 2x25watt 8ohm. Έχω αλλάξει τις EL34 λυχνίες με 6CA7 Electro Harmonix.

    CD Player: Marantz CD 6000 OSE Limited Edition

    Πικάπ: Nottingham Analogue Interspace

    Βραχίονας: Rega RB 300

    Κεφαλή: Clearaudio Aurum Alpha MK II Wood MM

    Καλωδίωση βραχίονα: Van Den Hul D102

    Καλώδια: IC Van Den Hul The Second, IC The Chord Cobra, Speker Cable Ultralink Excelsior Time Aligned, Power Cable Audio Agile

    Πολύπριζο: Audio Agile Line

    Ακολουθούν φωτογραφίες.

    1  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    2  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    3  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    4  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    5  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Στιγμιότυπα από την αλλαγή των EL34 με 6CA7.

    EL34

    6CA7 Fat Bottle

    6  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    7  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    8  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    9  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    10  5 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Το πρώτο σύστημα που αγόρασα ήταν δικάναλο αλλά στην πορεία λόγο νεαρού ηλικίας επηρεάστηκα από το ρεύμα της εποχής και το έκανα πολυκάναλο. Χρησιμοποιούσα ένα ζευγάρι Klipsch RF-7 για ακρόαση μουσικής που ενώ ήταν πολύ δυναμικά και γρήγορα με μεγάλο ήχο είχαν αρκετές τονικές ιδιαιτερότητες. Έτσι αποφάσισα κάποια στιγμή να τα αντικαταστήσω με ένα ισορροπημένο ζευγάρι ηχείων που να μπορεί να αναπαράγει όλο το φάσμα εννοώντας της χαμηλές οκτάβες.

    Έτσι κατέληξα στα Audio Physic Scorpio II με τα οποία έχω έρωτα! Επόμενη κίνηση ήταν η αλλαγή του πολυκάναλου συστήματος σε ένα αυστηρά δικάναλο σύστημα για ακρόαση μουσικής μόνο. Έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση για ενισχυτή. Όμως παρόλο που άκουσα πολλά μηχανήματα στέρεας κατάστασης μου έλειπε πάντα η μουσικότητα και η διαφάνεια στοιχεία που διέθετε το ηχείο τα οποία ενισχύονταν όταν συνδυαζόταν με καλές υλοποιήσεις ενισχυτών ήταν πολύ έντονα. Κάποια ημέρα λοιπόν πήρα σπίτι τον Luxman για δοκιμή και το ηχείο γέμισε μουσικότητα και διαφάνεια. Έτσι ερωτεύθηκα και τον Luxman ο οποίος πραγματικά ταίριαξε πολύ καλά με το ηχείο! Στην πορεία και πριν από λίγο καιρό άλλαξα και τις λυχνίες στο τελικό στάδιο με 6CA7 που φημίζονται για την ενέργεια αλλά και την δύναμη που διαθέτουν παραπάνω από τις απλές EL34. Πράγματι αυτό το tweak tunάρισε πραγματικά τον ήχο του Luxman αλλάζοντας σημαντικά την συμπεριφορά του και την συνέργια με το ηχείο προς το πολύ καλύτερο σε βαθμό που δεν το περίμενα!

    Επόμενη κίνηση μου είναι κάποια στιγμή να πάρω ένα Dac καθώς διαθέτω περίπου 1600 album σε άυλη μορφή (flac-wav). Πρόσφατα είχα την ευκαιρία να ακούσω δύο dac σε αντιπαράθεση, τα οποία ήτα τα Northstar Essensio 192/24 και Primare DAC 30 το οποίο έκανα και review για λογαριασμό του περιοδικού ΉΧΟΣ. Με το DAC 30 της Primare πραγματικά κατάλαβα πως πρέπει να προσθέσω ένα ποιοτικό μετατροπέα. Η βελτίωση σε ηχητικό επίπεδο, με την προσθήκη του Primare στο σύστημά μου, ήταν πραγματικά απρόσμενη για εμένα.

    Οπότε επόμενη κίνηση Dac και εύχομαι να είναι και σύντομα!

    Τέλος ο Luxman ήταν πραγματικά έκπληξη για εμένα αφού ποτέ μου δεν περίμενα ένας ενισχυτής των 25 watt (που μπορεί να είναι και παραπάνω λόγο των 6CA7) να έχεις τέτοιες ικανότητες.
    Όσο για διαφάνεια και μουσικότητα είναι αυτό που ήθελα!

    Εύχομαι να μην σας κούρασα και το φωτογραφικό υλικό να ήταν αρκετό!

    11  5 Apr 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    όμορφο και ενδιαφέρον σύστημα...

    12  5 Apr 2013  
 
page 1/18 rows 12/212 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 51ms (19 queries, 20ms)