Audionote fan

  • Audionote1

    Audionote1

    Registered

    Καλησπέρα ακολουθώντας τη συμβουλή του Νίκου,είπα να ανοίξω ενα δικό μου θέμα με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ φίλων της Audionote και γενικότερα οπαδών της λάμπας.
    Στο link ειναι η φωτο του συστηματός μου.
    Οσοι πιστοί προσέλθετε.

    1  27 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλωσήρθες... υπέροχο σύστημα...

    για δώσε αναλυτικότερη περιγραφή...

    για το σύστημα(υποχρεωτικώς) και για τυο άτομό σου(προαιρετικώς)

    2  27 Mar 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πολύ όμορφο σύστημα... Μπράβο φίλε μου

    Ρε τόσα χρόνια σε αυτό το σπορ ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να ακούσω αυτά τα Duevel... αν δεν κάνω λάθος αυτά είναι τα ηχεία.

    Πάντα τα χάζευα για την αλλόκοτη εμφάνιση τους...

    3  27 Mar 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πολύ όμορφο σύστημα! Τα ηχεία σου έχει τύχει να τα ακούσω πολλές φορές με λαμπάτα ενισχυτικά και έχουν τρομερό εστιασμο, διαφάνεια αλλά και τρισδιάστατη μουσική σκηνή με πλούσια παράθεση λεπτομερειών στην ακουστική εικόνα. Επίσης έχει πιο ολοκληρωμένο χαρακτήρα σε σχέση με τα μικρότερα μοντέλα της CD Duevel. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τον συνδυασμό σου με Audio Note. Έχω ακούσει τον Μeishu με avantgarde και το άκουσμα ήταν πραγματικά υπέροχο!

    Πάντως από ότι βλέπω έχεις και μεγάλη δισκοθήκη! Μπράβο! Είσαι μουσικόφιλος και ο χώρος σου αλλά και το σύστημά σου δείχνουν ότι έχεις μεράκι!

    Να τα χαίρεσαι πάντοτε! Καλοάκουστα!

    4  27 Mar 2013  
  • Audionote1

    Audionote1

    Registered

    Αρχικά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα καλά σχόλια.
    Ειμαι 47 ετών ΙΔ.Υπάλληλος (ναι ευτυχώς δουλεύω...ακόμη :-) ) παντρεμένος με δυο παιδιά αγόρι 16 και κορίτσι 13 ετών.
    Με το "άθλημα" ασχολούμαι τα τελευταία 15 χρόνια και με πολύ κόπο και περνώντας απο τα χέρια μου διάφορα μηχανήματα, κατέληξα... στο set up της φωτο.
    Επειδή φαντάζομαι το σύστημα ενδιαφέρει περισσότερο, δείτε παρακάτω την περιγραφή του:
    Ηχεία: Duevel Jupiter
    Προενισχυτής: Audionote M3
    Ενισχυτές: Audionote P4 (300B parallel single ended)
    CDP: AMR CD777
    Turntable: AVID Sequel Volvere
    Βραχίονας: SME V
    Κεφαλή : Bluenote Baltinotti
    Phono: Korato 10th anniversary
    Phono cable : Cardas golden reference
    Tuner: Vincent STU-2
    Voltage regulator/Power conditioner : Exact Power EP15A &SP15A
    Cables: Custom made
    Rack: Audio magic
    Audio insulators: Taoc

    Σχετικά με τα ηχεία θα ήθελα απλά να αναφέρω οτι αποπειράθηκα αρκετές φορές να τα αντικαταστατήσω με "καλύτερα" αλλά πάντα επέστρεφα στα Jupiter.
    Είναι οτι πιο live, οτι πιο ουδέτερο και αχρωματιστο ηχείο έχω ακούσει και ειλικρινά έχω ακούσει αρκετά.
    Το σύστημα ακούγεται ικανοποιητικά για τα γούστα μου γιατί όπως ξέρουμε,σχεδόν όλοι μας ακούμε διαφορετικά...

    5  27 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    βρε συ.. πλάκα κάνουμε... δεν θέμε να σε ανακρίνουμε...

    επί του θέματος...

    τα συγκεκριμένα ηχεία τα έστηναν συνεχώς τα παιδιά της Orpheus στις εκθέσεις και στα μαγαζιά με εξαιρετικό ηχητικό αποτελέσμα... έχω ξαναγράψει, δεν θυμάμαι κάποια φορά τα Jupiter να μην έπαιζαν πολύ καλά... ειδικότητά τους οι Pink Floyd και Eric Clapton !!

    6  27 Mar 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    πολυ ομορφο συστημα, καταπληκτικα ενισχυτικα κ ηχεια!

    Μπραβο ! καλως μας ηρθες!

    7  27 Mar 2013  
  • Audionote1

    Audionote1

    Registered

    Pano, Mano thanks!
    Sorry για την περίπου εξομολόγηση αλλά να γνωριστούμε και λιγάκι.(Εγώ Δημήτρης)
    Διαφωνώ με το οτι τα παιδιά απο τον Ορφέα έστειναν τα Jupiter με καλά ενυσχητικά άρα και με ανάλογα αποτελέσματα.Αν εξαιρέσεις παλιότερες εκθέσεις που τα εν λόγω ηχεία παίζανε με λιγοβαττα Klimo ή KR κ.α, τα τελευταία χρόνια νομίζω πως δεν συνδυάστηκαν σωστά ή παίζαν με αστρωτα συνοδά.
    Τέλος πάντων γενικά ειναι εύκολα στην οδήγηση, λατρεύουν την λαμπα και πραγματικά αποδίδουν καλά σε όλα τα είδη της μουσικής.
    By the way καλά τα συστηματα αλλά κανένα δισκακι ακούμε?
    Προσωπικά λατρευω τη Jazz και όσο μεγαλώνω πιάνω τον εαυτό μου όλο και περισσότερο να φλερτάρει με τη κλασική μουσική.
    Πολλά βινυλια, audiophile και μη, original αλλά και καλά αντίγραφα μα και σιντακια αρκετά.
    Να άλλο ενα θέμα εκτός του Audionote fan για το οποίο μπορούμε να αλλάξουμε απόψεις.

    8  27 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    η τζαζ και η κλασσική είναι οι ανώτερες και υπέρτατες μορφές της μουσικής έκφρασης... είναι φυσιολογικό λοιπόν για έναν ακροατή όσο ωριμάζει, να στρέφεται όλο και περισσότερο σ' αυτές... το ίδιο συμβαίνει με όλους μας...

    9  27 Mar 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Audionote τα συγχαρητήρια και από εμένα για το σύστημα σου!Σίγουρα την παράσταση κλέβει το ηχείο. Είχα διαβάσει κάποτε και review και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση...

    10  27 Mar 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Προσωπικα τα Duevel ειναι απο τα αγαπημένα μου ηχεία! πιστεύω ότι αν είχα το χώρο, γιατι ειναι και λίγο ευαίσθητα στη τοποθέτηση, θα μπορούσα να ζήσω άνετα μαζι τους για πάντα!

    Και το CD player εξαιρετικό, γενικα ένα top σύστημα απο όλες τις απόψεις!

    Δημήτρη συγχαρητήρια για το σύστημα και το μεράκι σου! Ειμαι σίγουρος ότι πραγματικα απολαμβάνει μουσικη!

    11  27 Mar 2013  
  • Audionote1

    Audionote1

    Registered

    Ευχαριστώ Mikekan!
    Οντως το στήσιμο των ηχείων στο χώρο ειναι πολυ σημαντικό θέμα όμως τα συγκεκριμένα λόγω διασποράς του ήχου σε πολλές κατευθύνσεις ειναι ιδανικά θα έλεγα για δύσκολους χώρους.
    Δεν μπορώ κα κάθομαι στη γνωστή θέση ακρόασης ώστε να ακούω το καλύτερο αποτέλεσμα καρφωμενος με γεωμετρική ακρίβεια απέναντι στα ηχεία.
    Τα συγκεκριμένα γεμίζουν όμορφα τον χώρο, πραγματικά εξαφανίζονται και ουσιαστικά λύνουν το δύσκολο χωροταξικό πρόβλημα των ηχείων.

    12  27 Mar 2013  
 
page 1/2 rows 12/22 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 145ms (19 queries, 92ms)