Μια μικρη ελληνική γωνιά στο Cardiff (#2)

  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Ευγε και απο εμενα!!! Μακαρι να μπορουσα να ακουσω αυτο το υπεροχο συστημα!!!

    13  22 Feb 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    vet wrote:
    1200 sacd rips!! Audirvana και γρήγορα...
    Και γιατι Medea? υποστηρίζει native dsd?
    Σούπερ σύστημα, να το χαίρεσαι...

    Νομίζω πως έχει δίκιο ο Vet...

    14  23 Feb 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Καλως ορισες.
    Πολυ ωραιο και ψαγμενο συστημα!
    Με το καλο να υποστηριξεις τη ΘΕΣΗ σου (διδακτορικη διατριβη)
    και μετα οταν εχεις χρονο να αρχισεις να παιρνεις θεση στα διαφορα θεματα του φορουμ
    Η γνωση πρεπει να διαχεεται σε ολους και καλο ειναι ο καθενας που κατεχει ενα γνωστικο αντικειμενο να συμβαλλει τεκμηριωμενα με τις γνωσεις του στις συζητησεις μας.
    Ειναι πολυ χρησιμο καθε θεμα, να προσεγγιζεται απο πολλες πλευρες, γιατι με τον τροπο αυτο υπαρχουν πολλες οπτικες γωνιες.
    Ετσι το φωτιζουμε καλυτερα και διεισδυουμε βαθυτερα...

    15  23 Feb 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    vet wrote:
    1200 sacd rips!! Audirvana και γρήγορα...
    Και γιατι Medea? υποστηρίζει native dsd?
    Σούπερ σύστημα, να το χαίρεσαι...

    Ευχαριστώ vet!

    Το MEDEA+ προς το παρών δεν υποστηρίζει native DSD. Ο Weiss όμως δουλεύει πάνω σ' αυτό και θα εκδώσει software update για το 202U και τις Medea+ με USB στο προσεχές μέλλον για να παιζουν DoP! ;)

    16  23 Feb 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Γενικά σας ευχαριστώ όλους για τα θερμά σας σχόλια! Πολύ χαίρομαι που έγινα μέλος σε αυτή την υπέροχη κοινότητα!

    17  23 Feb 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Πολύ ωραίο σύστημα,καλοάκουστο!

    18  23 Feb 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ωωωω, Καλώς ήρθες συνοδοιπόρε Tidalακια! Να χαίρεσαι τη συστηματάρα σου! Και ελπίζω να σε βλέπουμε συχνά εδω μέσα!

    19  23 Feb 2013  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    Το συστημα σου ειναι υπεροχο. Πριν απο 3 χρονια περιπου οραματιζομουν για τον εαυτο μου ενα setup με το Weiss Medea, τα ηχεια σου και τον προενισχυτη σου (απλα για τελικο προτιμουσα solid-state).

    Επειδη ειχα το Weiss Medea παλιοτερα και εχω ακουσει και την καινουργια εκδοση πανω στα Tidal Piano Cera, μη νομιζεις οτι δε θα δεις διαφορες με το DAC που αγορασες.

    Κατα τη γνωμη μου θα παθεις την πλακα σου. Αντε και ενα σετ καλωδια ανταξια των υπολοιπων συνοδων και καθαρισες για παντα....

    20  23 Feb 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πες μας λίγο, πως κατέληξες στα Tidal, σε μια περίοδο μάλιστα που ήταν παντελώς άγνωστο με μηδενικό brand name!

    21  24 Feb 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Μίκε αρχίσατε να κάνετε κόμμα μου φαίνεται εσείς οι Τινταλάκιδες εδώ μέσα και τώρα που βρήκες και σύμμαχο θα μας πρήξετε... πάντως από τι είναι το Τινταλ ελιά ή δρυς; Ρωτάω για να προετοιμάσω το τζάκι.

    22  24 Feb 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Χαχα, ο φίλος μας ειναι πρωτοπόρος ομως, αυτο ειναι το προηγούμενο μοντέλο του Tidal Piano, η πρωτη μεγάλη επιτυχία της Tidal! Για αυτο και θέλω να μας πει πως βρέθηκε στο δρόμο του αυτο το ηχείο!

    23  24 Feb 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    @Toptubes
    Εαν καταφέρεις πρώτα να τα σηκώσεις!!! Μέχρι να τα ρίξεις στο τζάκι θα σου έχει πέσει η μέση!!

    Την Tidal την πρωτογνώρισα από ένα review του John Potis στο 6Moons. Από εκεί ήρθα σε επαφή με τον CEO, τον Jorn Jankzak και μετά από ακρόαση παρήγγειλα ένα ζευγάρι pianos. Τότε ήταν που είχε πρώτοξεκινήσει να βάζει τα κεραμικά και αφ ενός λόγω τιμής, αφ ετέρου δοκιμασμένα και σίγουρα, διάλεξα το μοντέλο με τα SEAS Excel και το ScanSpeak 97000 Revelator. Ο ήχος που βγάζουν είναι λίγο διαφορετικός απο τα ποιο καινουργια μοντέλα, καθώς είναι λογικό να μην έχει την υπερανάλυση των κεραμικών, αλλα δεν παύει να είναι reference level. Ότι χάνει απο λεπτομέρεια πιστεύω το κερδίζει σε τονικότητα. Κρατιέται πολύ καλά με τα σημερινά μοντέλα και είναι αξιοσημείωτο, από μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με τον Jorn ότι ακόμα δέχεται παραγγελίες για μοντέλα με SEAS Excel.

    Νοιώθω πολύ περήφανος που η επιλογή μου αποδείχτηκε να έχει τόσο μεγάλη απήχηση και η Tidal είναι σήμερα τόσο γνωστή σαν εταιρία! Εάν ποτέ χρειαστεί να αγοράσω κάποιο άλλο ηχείο, το μόνο που θα επιλέξω είναι το Agoria. Το γνωρίζω ότι ακούγεται υπερβολικό αλλά όσοι έχουν αγοράσει Tidal είναι λίγο δύσκολο να μην μιλάνε σαν salesmen!

    24  24 Feb 2013  
 
page 2/11 rows 12/123 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 95ms (19 queries, 59ms)