Μια μικρη ελληνική γωνιά στο Cardiff

  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Γεια σε όλους του φίλους!

    Ειπα κι εγω να παρουσιασω το συστημά μου! Λοιπον έχουμε και λεμε:
    Stello DA100 + Audiophilleo 2
    Tidal Piano with red bubinga wood and black chromed drivers
    Tidal proprietary speaker cable, same as the one pianos use internally
    Supratek Cabernet Dual with ex USSR Nuclear reactor 1578 (6SN7) tubes
    Supratek Malbecs with EAT KT-88 tubes
    Kimber Select 1036 interconnects
    Sennheiser 650 with Equinox cable
    MacMini, Amarra

    Την άλλη εβδομάδα περιμένω τον Weiss να μου στείλει μια Medea+ με asynchronous USB. Όταν φτάσει θα βάλω φωτος και σχολια!

    Για ποιο μελλοντικά, χρειάζομαι οπωσδήποτε ενα καλο cable management και mains conditioner!!

    1  22 Feb 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    τελειο!!! μπραβο κ καλως μας ηρθες!

    (κατσε να το παρει χαμπαρι ο Κανακακης!!)

    θελουμε κι αλλο υλικο!

    πες μας ετσι 2-3 λογακια παραπανω...

    2  22 Feb 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Ευχαριστώ για το όμορφο σχόλιο!

    Το σύστημα το χτίζω εδώ και 4 χρόνια. Ο προενισχυτής για τώρα ειναι ο Supratek Sauvignon, μέσα σε σασί απο Chardonay και με custom headphone pre stage. O cabernet dual φτιάχνεται και θα τον έχω κατα το τέλος του καλοκαιριού. ήταν το πρώτο κομμάτι που αγόρασα. Ο ήχος του είναι μαγευτικός, με εντυπωσιακή τονικότητα και 3D soundstage. Τα Τidal τα απέκτησα αμέσως μετά τον προενισχυτη και τα οδηγούσα με εναν Quad 606 για αρκετό καιρό. Ο ήχος τους είναι από τους ποιο οργανικούς που έχω ακούσει σε ηχείο και τόσο συμπαγής που νομίζεις οτι είναι crossover-less. Τελευταιους απεκτησα την περασμενη χρονιά τους Malbec. Εχουν variable negative feedback που μπορείς να το μηδενίσεις τελείως και έχουν και positive feedback. Συνδυάζοντας λιγο negative με λίγο positive feedback, βγάζουν ήχο καθαρό σαν να είναι απο SET αλλα ταυτόχρονα διατηρούν όλο το low end που σου δίνουν οι push-pull. Γενικά το σύστημα βγάζει απίστευτο ήχο και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι αλλαγές θα ακούσω την άλλη εβδομάδα όταν βάλω την MEDEA+ να παίζει μαζί!!

    Έχω και μια μικρή ιστορία για τους Supratek. Η εταιρία είναι στο Margaret River στην Αυστραλία.. Εάν και γνώριζα την εταιρία αρκετό καιρό τώρα, πριν γνωρίσω την κοπέλα μου (είμαστε μαζί 3 χρόνια) κάτι τελείως κουφό συνέβη τον προηγούμενο χρόνο. Ο δήμαρχος της περιοχής του Margaret μας κάλεσε να μας πει ότι η προ προ θεια της κοπέλας μου ήταν η Margaret, απο την οποία πήρε η περιοχή το όνομά της! Παίζει και να πάμε τον άλλο χρόνο να δούμε από κοντά πως είναι! Μπας και γνωρισω απο κοντά και τον Mick Maloney απο την Supratek!

    Και άλλη μια παλιότερη φώτο του προενισχυτή με ένα ζευγάρι απλές 6SN7

    3  22 Feb 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Γεια σου φίλε και απο εμένα!!!Το σύστημα σου είναι υπεράνω κριτικής!
    Μπήκες έτσι στο άσχετο εδώ ή γνωρίζεις κάποιον απο το κλάμπ?
    Το ρωτάω γιατί πολύ απλά τα γούστα σου είναι ίδια με έναν γνωστό θαμώνα που λογικά όταν εμφανιστεί απλά θα σου γράψει "διεύθυνση τηλέφωνο να βρεθούμε?".

    4  22 Feb 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Cardiff....Αγγλία...καλή φάση..δουλεύεις εκεί να φανταστώ...

    5  22 Feb 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Συγχαρητηρια,δυνατο συστημα!!

    6  22 Feb 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    υπέροχο σύστημα, υπέροχες φοτο... ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας Zampelis...

    7  22 Feb 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Φιλαράκι καλώς ήλθες στη παρέα μας...

    Πολύ όμορφο το σύστημα σου... μπράβο!!!

    Μας δημιουργείς βέβαια κάποιο εσωτερικό πρόβλημα εδώ με κάποιο περίεργο Τινταλάκια...

    Μίκε έλα ρε κι' άλλος θαμώνας... πω πω θα μας φάει τα αυτιά πάλι με τα Τιντάλ και που τον είχα ψήσει να τα κάψουμε στο τζάκι...

    8  22 Feb 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Καιρος ειναι να παρει jbl ο Μιχαλης.....

    9  22 Feb 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Σας ευχαριστώ όλους φίλοι μου για τα όμορφα σας σχόλια!

    @AlexD
    Καιρό τώρα σας διαβάζω αλλά δεν έτυχε να ανοίξω λογαριασμό! Τελικά την πήρα την απόφαση! Στην Αγγλία είμαι τα τελευταία 9 χρόνια. Φέτος παίρνω το διδακτορικό μου και ταυτόχρονα δουλεύω σαν software engineer για iOS συσκευες στην Imagitech. Η τελευταία εφαρμογή που τους έχω φτιάξει είναι ενα πρόγραμμα εκμάθησης των θεωρητικών ερωτήσεων σε όσους θελουν να δώσουν εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης στην Αγγλία. Εδώ είναι ένα link στο iTunes store.
    L2Theory: link

    Επίσης άλλες εφαρμογές κάτω απο την επωνυμία της δικής μου εταιρίας (AriadneWare):

    LED Machines: link

    MailMe!: link

    Τώρα που θα τελειώσω το γράψιμο της θέσης μου σκέφτομαι να προγραμματίσω ένα εξελιγμένο remote για JRiverMediaCenter με touch gestures στον αέρα και speech recogniton. για χρήση σε media center TV. Αν και χρησιμοποιώ iTunes σε MacMini, κάπου έχω χαλαστεί με την τελευταίά έκδοση και σκέφτομαι το transition σε PC και JRiver. Δεν υποστηρίζει και SACD ISOS το iTunes και με 1200 SACD rips κάπου είναι περιοριστικό να το χρησιμοποιεί κανείς... Ίδωμεν!!!

    10  22 Feb 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Πολύ όμορφο και λιτό σύστημα!!!
    Μακάρι να μπορούσα να το ακούσω, μιας και και είμαι και εγώ φαν της Tidal!

    11  22 Feb 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Zampelis wrote:
    Σας ευχαριστώ όλους φίλοι μου για τα όμορφα σας σχόλια!
    @AlexD
    Καιρό τώρα σας διαβάζω αλλά δεν έτυχε να ανοίξω λογαριασμό! Τελικά την πήρα την απόφαση! Στην Αγγλία είμαι τα τελευταία 9 χρόνια. Φέτος παίρνω το διδακτορικό μου και ταυτόχρονα δουλεύω σαν software engineer για iOS συσκευες στην Imagitech. Η τελευταία εφαρμογή που τους έχω φτιάξει είναι ενα πρόγραμμα εκμάθησης των θεωρητικών ερωτήσεων σε όσους θελουν να δώσουν εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης στην Αγγλία. Εδώ είναι ένα link στο iTunes store.
    L2Theory: link
    Επίσης άλλες εφαρμογές κάτω απο την επωνυμία της δικής μου εταιρίας (AriadneWare):
    LED Machines: link
    MailMe!: link
    Τώρα που θα τελειώσω το γράψιμο της θέσης μου σκέφτομαι να προγραμματίσω ένα εξελιγμένο remote για JRiverMediaCenter με touch gestures στον αέρα και speech recogniton. για χρήση σε media center TV. Αν και χρησιμοποιώ iTunes σε MacMini, κάπου έχω χαλαστεί με την τελευταίά έκδοση και σκέφτομαι το transition σε PC και JRiver. Δεν υποστηρίζει και SACD ISOS το iTunes και με 1200 SACD rips κάπου είναι περιοριστικό να το χρησιμοποιεί κανείς... Ίδωμεν!!!

    1200 sacd rips!! Audirvana και γρήγορα...
    Και γιατι Medea? υποστηρίζει native dsd?
    Σούπερ σύστημα, να το χαίρεσαι...

    12  22 Feb 2013  
 
page 1/11 rows 12/123 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 59ms (19 queries, 24ms)