ΘΕΣΗ SUB στο χώρο

  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Συνήθως δεν απασχολώ το φόρουμ με θετικές αυτοκριτικές για το σύστημά μου. 'Όμως δεν μπορώ να μη μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία που έζησα τις δύο προηγούμενες ημέρες.
    Όσοι έχουν ακούσει το σύστημά μου θα θυμούνται ότι για πρακτικούς χωροταξικούς λόγους, όπως είναι η παρεμπόδιση εξόδου προς το μπαλκόνι, ήταν πολύ δύσκολο να μετακινηθούν τα sub (2X15 έκαστο) προς τις γωνίες του σαλονιού (μπαλκόνι). Όμως επειδή οι δορυφόροι θα "απομακρύνονταν" για κάποιες αναγκαίες αλλαγές μετά την κατάργηση της κόρνας και την υιοθέτηση tweeter, θέλησα έστω και για λίγες ώρες να ακούσω το σύστημα με τα sub στις πίσω γωνίες.
    Το αποτέλεσμα ήταν μη αναμενόμενο στο βαθμό που συνέβη.
    Ο καλύτερος με πολύ μεγάλη διαφορά ήχος που έχω ακούσει στο σπίτι μου.
    Λες και καθάρισε το σύμπαν...
    Τα sub εξαφανίστηκαν.
    Η αίσθηση είναι ότι εικόνα μεγάλωσε πολύ, το ύψος κατά 0.5 μέτρο, παίζει σε όλο το πλάτος του δωματίου και το βάθος έγινε τεράστιο. Τα όργανα καρφώθηκαν στις θέσεις τους, απέκτησαν πολύ μεγαλύτερο σώμα, και οι αποστάσεις μεταξύ τους μεγάλωσαν. Το μπάσο βελτιώθηκε πολύ και συμπαρέσυρε όλο το ηχητικό φάσμα προς τα επάνω. Αν δεν το ζήσει κανείς δεν μπορεί να το πιστέψει.
    Η ακρίβεια και η φυσικότητα πήγαν σε άλλο επίπεδο, η τονική ισορροπία και οι χροιές επίσης. Πρώτη φορά στο σπίτι μου απόλαυσα τη μουσική κατ' αυτόν τον τρόπο...
    Συμπέρασμα. Μετά την επάνοδο των δορυφόρων τα sub θα μπουν οριστικά στις γωνίες. Λεπτομέρεια αποτελεί πλέον η έξοδος στο μπαλκόνι!!!

    1  24 Jan 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Πολυ καλη εξελιξη ,τελικα απο οτι αντιλαμβανομαι η θεση των σαμπ ειναι καταλυτικη για το συστημα σου?

    2  24 Jan 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Γιωργο μπραβο! Πολυ χαιρομαι, ειναι πολυ μεγαλη χαρα, το ξερουμε ολοι μας νομιζω, να ανακαλυπτεις, με απλες κινησεις, μεγαλες και ευχαριστες διαφορες. Ειδικα δε εαν ειναι και μη αναμενομενου βαθμου... εκει πετας! Σε καταλαβαινω απολυτα και χαιρομαι ιδιαιτερα για αυτο!
    Εχω παρει κ' εγω 2 υπογουφερ της REL τα G-1, αλλα δεν εχω τολμησει ακομη να τα βαλω! Ειναι ακομα στις κουτες τους, αλλα τωρα πηρα θαρρος κ' αφορμη, οποτε μολις τα καταφερω... θα δοκιμασω!

    3  24 Jan 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλά μ'έφτιαξες τώρα... επειδή έχω ακούσει πολλές φορές στο σπίτι σου θέλω πολύ να το ακούσω. Μόλις έλθουν πίσω οι δορυφόροι σφύρα κλέφτικα και έφτασα...

    Πάντως για να έχεις τόση χαρά κάτι πολύ σημαντικό πρέπει να έγινε...

    4  24 Jan 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Εκτος απο ενα μελος που γραφει στο φορουμ υπηρξαν αλλα 2 μελη που δεν γραφουν μεταξυ των οποιων και ο κατασκευαστης που δεν μπορουσαν να φανταστουν το αποτελεσμα....
    Στη δικη μου περιπτωση αποδεικνυεται οτι η κοντεινη στους δορυφορους αποσταση και απο τη μεσα πλευρα, ειχε σαν συνεπεια πολλες ανεπιθυμητες ανακλασεις που χαλαγαν τον ηχο. Οταν ηταν εξω απο τους δορυφορους το αποτελεσμα ηταν απλως διαφορετικο, οχι κατ' αναγκη καλυτερο, αλλα η θεση αυτη δημιουργουσε προβληματα!!!
    Νομιζω οτι σε σενα Αντωνη που τα ηχεια σου ειναι τοποθετημενα χωρις εμποδια και στις σωστες θεσεις δεν θα εχουν τοση μεγαλη διαφορα τα sub. Ρυθμισμενα σωστα ομως θα σου δωσουν αλλο δεσιμο, αισθηση και ογκο. Ομως αν κατι δεν μελετηθει σωστα, ισως να ρισκαρεις και το μεχρι τωρα υπεροχο οικοδομημα. Ο πειραματισμος βεβαια δεν βλαπτει οποτε αναμενουμε και το αποτελεσματα, που θα μας πεις βεβαια ...

    5  24 Jan 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Αστο το μπαλκονι χειμωνιατικα δεν..........

    6  24 Jan 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Οταν "βλεπει" την ορχηστρα μπροστα σου, τι να τα κανεις τα μπαλκονια...!

    7  24 Jan 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    antkots wrote:
    Πολυ καλη εξελιξη ,τελικα απο οτι αντιλαμβανομαι η θεση των σαμπ ειναι καταλυτικη για το συστημα σου?

    Ναι, ομως ειναι αδυνατο να περιγραψω το ποσο μεγαλη ειναι η αλλαγη.
    Για παραδειγμα αναφερω οτι και τα πιατινια απεκτησαν πολυ μεγαλυτερο αερα, σωμα και φυσικοτητα!

    8  24 Jan 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ο πρόεδρος έχει δίκιο,το είχα ακούσει πριν και μέτά την αλλαγή το σύστημά του και η διαφορά είναι πραγματικά τεράστια!!!

    9  25 Jan 2013  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Μπραβο Γιωργο !!!!
    Αντε να το ακουσουμε για να χαρουμε μαζι σου γιατι δεν στο κρύβω την τελευταία φορά κατι δεν
    πηγαινε καλα

    10  25 Jan 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Μπράβο George! Αυτά είναι!

    11  25 Jan 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    jadis_boy wrote:
    Μπραβο Γιωργο !!!!
    Αντε να το ακουσουμε για να χαρουμε μαζι σου γιατι δεν στο κρύβω την τελευταία φορά κατι δεν
    πηγαινε καλα

    Οι ανακλάσεις στα τοιχώματα των subs καθώς και η ΥΠΑΡΞΗ τους ανάμεσα στους δορυφόρους έπαιζαν τεράστιο ρόλο !!!
    Το κακό χαμηλό επηρέαζε ΟΛΑ τα υπόλοιπα.
    Προσοχή όταν λέμε ΟΛΑ εννοώ ΟΛΑ !!!

    12  25 Jan 2013  
 
page 1/4 rows 12/40 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 54ms (19 queries, 21ms)