συναρμολογηση συστηματος.βοηθεια

  • PARASKEVAS

    PARASKEVAS

    Registered

    καλλημερα σας κατα αρχας ,ασχολουμαι με τον ηχο καμια 15αρια χρονια και ολο αυτο το διαστημα εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα μηχανηματα ,δημιουργοντας αρκετα συχνα διαφορα συστηματτα με καλο εως μετριο αποτελεσμα ,ως και υπερβολη.Μετα απο αυτην την περιπλανηση αλλα και αλλαγες στην ζωη\μετακομηση\εχω ενα αριθμο μηχανηματων που καθονται.Θελω λοιπον να φτιαξω ενα σηστημα και τα υπολοιπα να τα δωσω.Τα μηχανηματα που εχω αυτη τη στιγμη ειναι τα παρακατω .
    προενησχητες .

    bryston bp 25 mc phono
    conconance cyber 222
    nad s 170 i

    power amps
    crimson 640 e3 mono 170w
    sun audio sv-kt 88 single end 8wx2
    adcom 7805 5x300w

    cd
    moon cd 5,3 rs
    marantz dv9600
    denon bt 2500
    pioneer dvr 940 h

    ηχεια
    kef 207 ref 1
    martin logan clarity
    audio technologies \ribon visaton ,fullrange visaton
    mk s 150 x 5,sub mk mx125m2

    παρακαλω μαγειρεψτε ,προτασεις για να δω τι αλλο χρειαζεται επιβαλονται.ετσι θα διωξω οτι δεν μου κανει .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    1  16 Oct 2012  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Καλως τον Παρασκευα
    Σε θυμαμαι, τα ειπαμε στην εκθεση
    ελπιζω να μεινεις ευχαριστημενος απο την παρεα μας

    Συντομα θα εχω μια γνωμη για τα παραπανω

    2  16 Oct 2012  
  • PARASKEVAS

    PARASKEVAS

    Registered

    jadis_boy wrote:
    Καλως τον Παρασκευα
    Σε θυμαμαι, τα ειπαμε στην εκθεση
    ελπιζω να μεινεις ευχαριστημενος απο την παρεα μας
    Συντομα θα εχω μια γνωμη για τα παραπανω
    Καλησπέρα ,ευχαριστω πολύ ,θα περιμένω.να ενημέρωσω ότι ακούω σχεδόν όλα τα είδη καλής μουσικής από ραχμανηνοφ μέχρι μονικα και χαρουλη
    3  16 Oct 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καλώς ήρθες Παρασκευα!

    4  16 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Καλώς ήρθες! Είμαι σίγουρος ότι εδώ θα βρείς πολλές απαντήσεις.

    5  17 Oct 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες όπως τι μουσική ακούς, ποσά τετραγωνικά είναι χώρος που θα βάλεις το σύστημα, ποσα χρήματα ακόμα μπορείς να διαθέσεις κτλ!

    6  17 Oct 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Παρασκευά, καλώς ώρισες στην παρέα μας...
    Χαιρόμαστε που σε βλέπουμε κι ευχόμαστε να τα λέμε συχνά (δύσκολο το βλέπω μετά τα δικά μου recommendations που ακολουθούν )

    και ας μπούμε στο 'ζουμί' για τη συναρμολόγηση, μιας κι εσύ το ζήτησες... (με ρεαλισμό και χιούμορ...)

    λοιπόν.. ξεκινάμε ως εξής...

    • πας και αγοράζεις 2 ζευγάρια περιστέρια...
    • με τα 4 ηχεία ribbon που διαθέτεις φτάχνεις 2 κλουβιά και βάζεις μέσα τα περιστέρια, μεταφέροντάς τα ταυτόχρονα στην ταράτσα...
    • φωνάζεις έναν φίλο σου που διαδέτει φορτηγάκι η 'ντατσό' και φορτώνεις όλα τα εναπομείναντα, εκτός από τα διαμάντια που διαθέτεις, τα KEF REF 207...
    • λες στο φίλο σου να περάσει και από τον Μικε να φορτώσει και τα δικά του ηχεία και εν συνεχεία να τα πάει όλα στη χωματερή...
    • πας και αγοράζεις ένα καλό πικάπ(όταν λέμε καλό ΟΧΙ ΜΚΙΙ και ΟΧΙ πάνω από 4000 μαζί με την κεφαλή και το phono) και έναν δυνατό λαμπάτο με 845 η 211...
    • πάς στο Μοναστηράκι και αγοράζεις ένα ζευγάρι μπότες και στα κρυφά (μη σε δει κανένας ψηφιοφρίκουλας όπως ο Άλεξ η ο Μικε) μπαίνεις στην υπόγα του Ζαχαρία και φορτώνεις βινύλια...
    • πας σπίτι, βγάζεις τις μπότες, βάζεις στο πικάπ τους μαύρους δίσκους... εεε την συνέχεια την ξέρεις, μη στα πω και όλα εγώ...

    φιλικά και με πολές δόσεις χιούμορ...

    Μάνος...

    7  17 Oct 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Κοίτα μεταξύ μας, αν ξεκινήσουμε απο το βασικότερο συστατικό δηλαδή το ηχείο, παρατηρώ οτι έχεις διαφορετικές φιλοσοφίες. Αυτό σημαίνει οτι ουσιαστικά πρέπει να επιλέξεις και τί σου αρέσει.
    Εγώ ας πούμε ψηφίζω kef.Αλλα εγώ είμαι εγώ. Εσύ μπορεί να θές μεμβράνες...

    8  17 Oct 2012  
  • PARASKEVAS

    PARASKEVAS

    Registered

    λοιπον αγορασα τα περιστερια και παω για το κλουβι,αλλα παλι αναποδα το εκανα ,επρεπε να φτιξω πρωτα το κλουβι.δεν βαριεσαι τα ελευθερωνω .λοιπον σοβαρα τωρα ,τα kef θελω να κρατησω και εγω και ασ μην ειναι ο χωρος πολυ μεγαλος\20 τετραγ\προς το παρον,βεβαια ειναι χωρος μονο για τη μουσικη.Ακουω απο jazz ,rock μεχρι κλασικη αναλογα με τη διαθεση τον καιρο η την ωρα.τωρα με τα χρηματα που θα συγκεντρωσω απο αυτα που δεν θα κρατησω συν οτι χρειαστει βλεπουμε.Δεν υπαρχει χωρος για αλλες λανθασμενες επιλογες ,τα ντουλαπια ειναι γεματα.αυτα που εχω γραψει οτι εχω δεν περιλαμβανουν τα της εικονας \προβολεις ,οθονες και γκαντζετακια'[fatman] \

    9  18 Oct 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    σπρώχτα και κράτα ένα σύστημα ν' ακούς μουσική... πραγματικά τα KEF με λάμπες είναι μαγεία... απλά δεν θ' ακούς σε τρομερές εντάσεις... εκτός αν έχεις την άνεση να πας σε τίποτα λάμπες τερατάκια...

    10  18 Oct 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα στη περίπτωση σου... διότι ναι μεν τα KEF είναι ηχειάρες αλλά έχω ακούσει και τα Martin Logan clarity να κελαηδάνε με απίστευτη σκηνική παρουσία που δεν ήθελα να το πιστέψω...

    Για το θέμα του πικάπ συμφωνώ με τον Μάνο αν και το νούμερο που λέει μου ακούγεται πολύ ψηλό... και με τα μισά κάνεις δουλειά και καλή θα έλεγα...

    11  18 Oct 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Με αυτές τις επιλογές εγώ θα έκανα τον εξής συνδυασμό:
    ηχείο Kef
    απο τις πηγές θα κρατούσα το marantz αλλά θα έστεινα και ένα πικάπ με τα κριτήρια του Μάνου
    πρό consonance
    τελικός:κανέναν απο αυτούς,για το ηχείο αυτό(άσχετα με τον προ αν και αυτός είναι καλός)θα τα συνδύαζα με κάποιον class d (όχι οποιονδήποτε...mono 180w).

    12  18 Oct 2012  
 
page 1/3 rows 12/30 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 73ms (19 queries, 42ms)