To φρέσκο πράγμα! (#3)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ρίχτα Χρήστο ρίχτα χωρίς φόβο και πάθος... αυτά που μας λείπουν είναι οι επιστημονικές απόψεις από νέα παιδιά... από hi-end και παρόλες έχουμε μπουχτίσει...

    *** τελευταία μάλιστα σκέφτομαι ν' αγοράσω μια κορδέλα να δέσω τα σαγόνια μου για να τα κρατάει στη θέση τους, γιατί αν συνοριζόμουν τις απόψεις πλείστων εκ των χαϊεντάδων, θα τα μάζευα συνεχώς από το πάτωμα...

    25  5 Sep 2013  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Και κάπως έτσι ξεκιναμε.
    Βασικές υποθέσεις της συζήτησης η οποία θα εχει δικη της ανάρτηση..
    1. Ενα ηχητικό δείγμα μιξαρισμένο αναλογα για δισκο και cd redbook τεινω να θεωρώ πως το ψηφιακό θα ειναι πιο πιστό στην αναπαραγωγή
    2. Δεν χρειάζεται πάνω απο 44.1Khz, 16bit
    3. Χανεται πιστοτητα αν ξεπεράσουμε καποια ορια στις υψηλές δηγματοληψίες (96 κλπ.)

    Συνεχίζεται

    26  5 Sep 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Φίλε Χρήστο μου άρεσε πολύ η φωτογραφία με το pc. Είμαι μεγάλος fan του computer audio και έχω στήσει κι εγώ ένα pc με ssd και καλές ram για να μπορεί να υποστηρίξει ορθά audio χρήση.

    27  5 Sep 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    C_Kalavrytinos wrote:
    Χαίρετε!
    Παρακολουθώ και σας διαβάζω, αλλά παράλληλα μελετώ εδώ και 5 μηνες τα περί ψηφιακού βερσους αναλογικού και όλο λεω να ποστάρω τα ευρήματα αλλά σκεφτομαι τις πιθανες συζητήσεις και το ψιλοαποφευγω χεχε

    Κλασικό θέμα αν θες να βάλεις φωτιές!!!

    28  5 Sep 2013  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Ευχαριστώ Πανο. Η αληθεια είναι πως εχω επενδυσει πολυ περισσότερο χρονο από οσο θελω να παραδεχτω για να φτάξω το πισι.
    Σαν καμμενος στον τομέα θα προτεινω μερικά πραγματα μην γνωρίζοντας τι ξέρει ο καθενας.
    1. Λυνονται ολα τα θεματα θορυβου σηματος (π.χ. ground loops) με χρηση Toslink. Από εκει και περα ειναι μονο ο θορυβος που κανει ο δισκος/ανεμιστηρας που ισως ενοχλει αν ανεβαζει το room noise level
    2. Καλό ειναι να εχουμε καρτα ηχου με True Audio Clocks. Δηλαδή τα ρολόγια της να ειναι πολλαπλάσια των sample rates (πχ. 22.579 MHz ειναι πολλαπλασιο των 44100/88200/176400 Hz. ΅Εχω βαλει μια ESI Juli@ στο ματι.
    3. Μερικές φορές ειναι καλυτερη η αναπαραγωγή με foobar2k σε WASAPI mode αν εχουμε καλους WASAPI drivers για την καρτα.

    Τωρα τα specs ειναι:
    Κουτι: Corsair 300R Windowed
    Τροφ.: Corsair AX860 W, Fully modular
    CPU: Intel i5-3570K 3.4GHz OC'd στα 4.2
    Motherboard: Gigabyte GA-Z77X-D3H
    RAM: Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600
    GPU: Asus 7870 DCuII 2GB
    SSD: OCZ Vertex 4 128GB
    HDD: WD Scorpio Black 320GB 2.5" 7200RPM

    29  5 Sep 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Είτε χρησιμοποιώ coaxial είτε usb ποτέ δεν έχω προβλήματα θορύβου από το pc μου. Αν έχει στηθεί σωστά το software media player με asio ή wasapi δεν θα έχεις προβλήματα θορύβου από ανεμιστήρες. Άλλο πολύ βασικό είναι να ανοίξεις την κονσόλα ήχου των windows και να κάνεις mute σε πηγές ήχου που εισάγουν θόρυβο στο pc audio σύστημα όπως π.χ. η επιλογή pc beep ή άλλες. (Κάτι που θέλει και λίγο ψάξιμο).

    30  5 Sep 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Μπα, μπα...

    Χριστάκι, καλώς μας ξαναήρθες από Νορβηγία!!

    Ωραίος ο χώρος σου!
    Να χαίρεσαι το συστηματάκι σου και καλά ακούσματα!!

    31  5 Sep 2013  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Πανο απλα το ομοαξονικο εχει αποδειχθει οτι δημιουργει ground loops αναμεσα στα κυκλωματα. Δεν εχει να κανει με ανεμιστηρες αλλά με τα γηγενη σηματα/θορυβο απο τα εξαρτηματα.
    Αυτο με τους θορυβους windows λυνεται με το WASAPI mode

    Wanda ευχαριστώ! Ειναι το ταπεινό σπιτάκι μου στο Τροντχαιμ (αρα δεν γυρισα πισω, απλα δεν ειχε τυχει να ανεβασω φωτο).

    32  5 Sep 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Το ξέρω βρε ότι δεν γύρισες.
    Διαδικτυακά εννοούσα...

    33  5 Sep 2013  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Αα οκ, απλα το διευκρίνισα για αποφυγη εσφαλμένης γεωτοποθέτησης αχαχα!

    34  5 Sep 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Μπραβο Χρηστο, πανεμορφα, ομορφος χωρος, ομορφα μηχανακια, ελπιζω να τα ευχαριστιεσαι!

    Δωσε μας πληροφοριες, και ριξε κ λαδι στη φωτια!!

    35  6 Sep 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    C_Kalavrytinos wrote:
    Πανο απλα το ομοαξονικο εχει αποδειχθει οτι δημιουργει ground loops αναμεσα στα κυκλωματα. Δεν εχει να κανει με ανεμιστηρες αλλά με τα γηγενη σηματα/θορυβο απο τα εξαρτηματα.
    Αυτο με τους θορυβους windows λυνεται με το WASAPI mode
    Wanda ευχαριστώ! Ειναι το ταπεινό σπιτάκι μου στο Τροντχαιμ (αρα δεν γυρισα πισω, απλα δεν ειχε τυχει να ανεβασω φωτο).

    Κι εγώ αποφεύγω την coaxial σύνδεση. Κάθε φορά που ανάβει κάποια λάμπα φθορισμού οπουδήποτε στο σπίτι μου κάνει διακοπές στον ήχο. Το έχω αντιμετωπίσει σε 3 διαφορετικά σπίτια μέχρι τώρα... Προτιμώ κι εγώ λοιπόν οπτική ή usb για το παραπάνω πρόβλημα.

    36  6 Sep 2013  
 
page 3/4 rows 12/41 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 55ms)