To φρέσκο πράγμα! (#2)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Κοίτα εμένα δέν μου φαίνεται κάτι κακό.Αν τώρα η b&w θεωρήσει οτι είναι κακό τότε είναι κακό.Απο τη στιγμή που δέν υπάρχει πρόβλημα στην αλλαγή όλα καλά.

    13  17 Oct 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    C_Kalavrytinos wrote:
    Καλησπέρα! Όταν ξεπακέταρα τα ηχεία παρατήρησα ότι το foam surround του tweeter ήταν λίγο περίεργο (βλέπε φωτό).
    Ηχητικά δεν άκουγα κάτι αφύσικο ειδικά στο CD με τα sweeping frequencies της Isotek.
    Είπα σήμερα να ενημερώσω τον αντιπρόσωπο και μου απάντησε μετά από λίγο ότι του φαίνεται περίεργο και πως επικοινώνησε με το service της B&W και στέλνουν καινούριο tweeter.
    Τι έχετε να πέιτε εσείς οι παλιοί;

    Χωρίς να ειμαι σίγουρος μου φαινεται αρκετά περίεργο και νομίζω ότι σε μια χώρα όπως η Αγγλία μπορείς να απαιτήσεις να σου τα αλλάξουν! Δενειναι κρίμα να έχεις αμφιβολίες για κάτι που μόλις αγόρασες καινούργιο?

    14  17 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Alex αυτό σκέφτηκα και εγώ. Από την άλλη μπορεί να το κάνει για να μην βγαίνει ο κάθε πελάτης και λέει ότι το tweeter μοιάζει σαν ξεκολλημένο!

    Μιχάλη αυτό έγινε ουσιαστικά. Eίχα αμφιβολίες γιατί μετά από καιρό μπορεί να ξεκολλήσει κανένα dome. Το παιδί από το μαγαζί που τα αγόρασα απάντησε πολύ γρήγορα. Περιμένω να έρθει το tweeter για να μου το αλλάξουν. Παραθέτω τη συνομιλία:

    ---
    Hello,

    I recently purchased a pair of B&W 686 speakers (Serial No. 0120195 and 0120196) along with a Rega Brio-R and Rega DAC from you. I have been running-in the system for 6 days now and it sounds like bliss. I would be happy to provide a positive customer testimonial. Your staff were very polite and helpful and non-intrusive when it came to choosing my system.

    However, I noticed a strange looking tweeter foam surround on the 0120195 one when I unpacked them.
    Please find attached a photo of the tweeter. You can see the bottom of the foam is not perfectly attached to the tweeter diaphragm.
    I can't say that the speaker sounds unnatural but I just wanted to let you know and get your opinion on this issue.
    Thank you in advance for your help.

    Kind regards,

    Christos Kalavrytinos
    ---
    Hi,

    That certainly doesn't look right to me. I've spoken to B&W service and they have agreed to send out a new tweeter.

    I'll give you a call when it's here and we can arrange to change the tweeter.

    Regards

    Barry

    Music Matters
    363 Hagley Road
    Birmingham
    B17 8DL
    ----

    15  17 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Καλησπέρα φίλες και φίλοι. And now for something completely different που λεν και οι Pythons...
    Μόλις γύρισα από το Music Matters. Μου είχαν φέρει καινούριο tweeter (φωτό για τους περίεργους, επίσης φαίνεται το κουλ σουβέρ/πλακέτα μου ).
    Τελικά το καινούριο driver είχε το ίδιο πρόβλημα με το παλιό και καταλήξαμε να βάλουμε ένα από ένα άλλο 686 που είχαν. Καβάτζωσα και το παλιό χεχε
    Όλα ακούγονται μια χαρά προς το παρόν.

    Επίσης, τους έδειξα το φόρουμ και ενθουσιάστηκαν (τους έπεσαν τα σαγόνια) όταν είδαν μερικά από τα συστήματα των μελών. Ειδικά το αφεντικό γούσταρε KEF και Tannoy.
    Εντύπωση έκανε και η συμμετοχή δεσποινίδων στο club.
    Είπα πως θα μεταφράσω το πόστ που έκανα για την ακρόαση στο μαγαζί τους. Απλά ήθελα να ρωτίσω και εσάς πριν για να μην φανεί σαν διαφήμιση.

    16  19 Oct 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    χαχαχαχα.Ναι ναι διαφημίζεις μαγαζί στην Αγγλία.Τί μας λές?Τώρα έφυγα να αγοράσω απο Αγγλία!!!!
    Δώσε πράμα στο λαό!!!!!!!!!!

    17  19 Oct 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Θελουμε φωτό αντικατάστασης!

    Μπράβο quality control η B&W!

    18  19 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Οκ Αλεξ!
    Μιχάλη τι να πώ. Είπε ότι όλα εκτός απο τα Diamond φτιάχνονται στην Κίνα. Που δεν σημάινει απαραίτητα κάτι, αλλά πρέπει να έπεσαν πολύ έξω σε αυτό το προιόν.
    Τους είπα να κρατήσουν τα Serial No. και να τα στείλουν στην εταιρεία μπας και βρουν άκρη αν έφταιγε κάτι με την παρτίδα.
    Τι φωτό αντικατάστασης μωρέ! Του είπα να με αφήσει να το κάνω μπροστά του για να μαθαίνω χεχεχε.

    19  19 Oct 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πάντως πρέπει να ξέρεις οτι η b&w είναι απο τις λίγες εταιρείες που φτιάχνουν τις μονάδες ηχείων μόνες τους. Αποτέλεσμα αυτού είναι να σου δίνουν ανταλλακτικά σε πάρα πολύ καλές τιμές μιας και δέν πωλούνται ανεξάρτητα.
    Είναι τόσο καλές οι τιμές που συμφέρει να πάρεις ένα 800diamond μεταχειρισμένο 3ο χέρι και να του αλλάξεις επι τόπου όλες τις μονάδες.Απλά έχουν ρύτρα να τους δώσεις τις παλιές νομίζω, κάτι τέτοιο.

    20  20 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Ααα καλή μαλαγανιά!

    21  20 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Καλησπέρα!

    Αξιώθηκα να βγάλω μερικές φωτό από το σύστημα από τότε που μετακόμισα Νορβηγία.
    Να'το λοιπόν, μαζί με τον υπολογιστή.





    22  5 Sep 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλώς τον Χρήστο..

    23  5 Sep 2013  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Χαίρετε!
    Παρακολουθώ και σας διαβάζω, αλλά παράλληλα μελετώ εδώ και 5 μηνες τα περί ψηφιακού βερσους αναλογικού και όλο λεω να ποστάρω τα ευρήματα αλλά σκεφτομαι τις πιθανες συζητήσεις και το ψιλοαποφευγω χεχε

    24  5 Sep 2013  
 
page 2/4 rows 12/41 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 76ms (19 queries, 46ms)