Το σύστημα του φτωχού φοιτητή (#2)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ένα φτηνό adaptor...Προκαλείς και συ βρε παιδάκι μ....

    Πάρε εκεί ένα adaptor απο ένα ηλεκτρονικάδικο. Προσπαθείς να φτιάξεις ένα καλό οικιακό σύστημα.Μήν μπλέκεις με καλώδια και φισάκια.Άστα αυτά για τους ρομαντικούς.

    13  11 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Χαχαχαχα! Μου έφτιαξες τη μέρα! 'Οταν οι ρομαντικοί δουν ότι πήρα Pro-ject θα πέσει δούλεμα!

    14  12 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Σήμερα πήγα να δω τι παίζει με τον Cyrus. Ο ενισχυτής είναι σε μαύρο χάλι και δεν παίζει, έχει κόψει κάτι αντιστάσεις και κάτι μικρούς πυκνωτές. Το PSX δουλεύει αλλά δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν ακόμα οι 8 πυκνωτές (είναι από το 1985).
    Βρήκα τον ίδιο με 84 ευρώ ebay αλλά το σκέφτομαι γιατί και αυτός θα θέλει recap.
    Λέω να πάρω κατευθείαν έναν καινούριο (σαν τον Rega Βrio) να κοιμάμαι ήσυχος.
    Η άλλη επιλογή είναι 220 ευρώ πλήρες σέρβις για να ζήσει άλλα 20 χρόνια.
    Τι λέτε εσείς οι εξπέρ?

    15  12 Jun 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πάρε τον καινούριο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

    16  13 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Και σιγά σιγά θα προσπαθήσω να φτιάξω τον άλλο μόνος μου.

    17  13 Jun 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλημέρα... είχαμε καμία εξέλιξη??

    18  15 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Καλησπέρα!

    Προς το παρόν περιμένω 2 δημοπρασίες για τον Reg Brio-r και αν δεν κάτσει θα βολευτώ προς το παρόν με τον B&O.
    Πήρα τον Cyrus από τον φίλο που το κοίταξε και τον πήγα σε έναν καλό τεχνικό που θα καταλάβει καλύτερα τι παίζει και να μου πει άμα είναι κάτι απλό (π.χ. κάτι ασφάλειες που καίει συνήθως και 2 τρανζιστοράκια που ψήνονται από ό,τι είδα).
    Θα ψάχνω παράλληλα και όσο θα είμαι Αγγλία για καμιά προσφορά σε μαγαζιά και ebay, όχι μόνο Rega αλλά και ό,τι άλλο δω καλά reviews.

    Περιμένω και ένα phono pre άυριο γιατί δεν βρήκα άκρη με το καλώδιο του πικάπ και τη γείωση και δεν προλαβαίνω ούτε να φτιάξω μόνος μου καλώδιο (βρήκα καλές οδηγίες) ούτε να περιμένω για καλώδιο να έρθει.
    Έτσι και αλλιώς, ποτέ δεν μου άρεσε το phono stage του B&O.
    Θα το συνδέσω αύριο όταν έρθει και θα ανεβάσω φωτό!

    19  15 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Kαλησπέρα από το ηλιόλουστο (χαχα αστείο!!) Μπέρμιγχαμ!

    Έφυγα βιαστικά από Ελλάδα αφήνοντας πίσω τα εξής:

    Pro-Ject Debut III με Ortofon OM 5E.
    Pro-Ject Phono Box Phono Pre Amplifier.
    Επισκευασμένος Cyrus Two με PSX.

    Συγγνώμη για την απαίσια φωτό!

    link

    Αρκετή διαφορά από το B&O πικάπ. Λιγότερο hum και μου φαίνεται σαν να ακούγεται δυνατότερα στο ίδιο volume. Ίσως τη διαφορά να κάνει το phono pre. Από αυτά είμαι άσχετος. Επίσης πιο καθορισμένα μπάσα από πριν. Δοκίμασα τα 2 setup με το Money For Nothing - Dire Straits.

    20  24 Jun 2012  
 
page 2/2 rows 12/20 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 47ms (19 queries, 17ms)
invisible cron image