Ακρόαση στου Antkots... (#2)

  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Χθες βράδυ ζήσαμε μια υπέροχη και μοναδική από κάθε άποψη εμπειρία σε έναν καταπληκτικό χώρο.
    Όλα όμως ξεκίνησαν από την υπέροχη φιλοξενία της Μαρίας και του Αντώνη, που μας περιποιήθηκαν με το παραπάνω και μας έκαναν να αισθανθούμε σαν να είμασταν από χρόνια φίλοι. Αποδείχθηκε στη πορεία, ότι στο παρελθόν είχαμε και κάτι κοινό, πράγμα που μας συγκίνησε και τους δύο ιδιαίτερα, όταν προέκυψε τυχαία μέσα από τις συζητήσεις.
    Θα αναφερθώ πιο κάτω στην ποιότητα της ακρόασης, που όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι, ήταν υπεράνω κριτικής. Ένα γεγονός όμως με πείραξε. Ο Αντώνης ακούει από σιγανά, έως και πολύ σιγανά και μερικές φορές ρε παιδάκι μου, ερχότανε το μπάσο και ταρακουνούσε τον τριθέσιο καναπέ από τη Θέση του και μετά έπρεπε να τον βάλουμε στη αρχική του θέση.
    Γυμναστική βραδιάτικα... .
    Το ωραίο είναι ότι αυτό άρεσε σε όλους μας, ιδιαίτερα γιατί ακόμα και σε ακραίες εντάσεις, όλα ηταν υπό έλεγχο χωρίς καμμία παραμόρφωση και η απόσβεση ήταν φυσικότατη μέσα στον τεράστιο χώρο. Τα ηχεία ζητούσαν και άλλα Watt αβίαστα και η στάθμη έντασης έφτανε πολύ υψηλά, χωρίς να κουράζει. Όμως και σε χαμηλές εντάσεις διατηρούσαν όλα τα καλά στοιχεία που διακρίναμε όταν ακούγαμε δυνατά. Ακόμα και οι ψίθυροι ακουγόντουσαν με κάθε λεπτομέρεια.

    Ο ήχος ήταν πεντακάθαρος και αχρωμάτιστος, πράγμα που είναι πολύ σημαντικό, γιατί έχουμε ακούσει πολλές φορές συστήματα, που ναι μεν αρέσουν για κάποιο λόγο, αλλά είναι λάθος σε κάποιους τομείς, με συμβιβασμούς και μαγειρεύματα που αναδεικνύουν κάποια στοιχεία, αποκρύβοντας αδυναμίες. Αποδεικνύεται λοιπόν για μια ακόμα φορά, ότι ένα ΑΡΙΣΤΟ σύστημα πρέπει πρώτα απ' όλα, να μπορεί να μεταφέρει Live τη μουσική στο χώρο, να εξαφανίζει τα ηχεία, και να σε βάζει μέσα στη μουσική, χωρίς να ασχολείσαι με τα επι μέρους. Να μεταφέρει το συναίσθημα, αλλά και την ατμόσφαιρα της ηχογράφισης.

    Τέλος ιδιαίτερα μου άρεσαν τα JBL στη βεράντα και τα άλλα χόμπυ του Αντώνη.

    13  18 May 2012  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Επίσης ότι σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει "τέλειος ήχος" αλλά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ "ήχος". Και εμείς είμαστε τυχεροί που μας δίνεται η δυνατότητα να τους απολαμβάνουμε. Η κριτική όσο καλοπροαίρετη και αν είναι, δεν παύει να είναι υποκειμενική. Το τι και πόσο αρέσει ένα σύστημα, δεν "μετριέται" και αυτό είναι η ομορφιά και η αδυναμία του....
    Το βασικό είναι το ταξείδι που κάνουμε στην αναζήτηση και αυτό έχει πολλούς σταθμούς. Δυστυχώς, λίγες μόνο φορές είμαστε ευχαριστημένοι...
    Αυτό όμως που μπορώ να σας βεβαιώσω, είναι ότι ο Αντώνης είναι ευχαριστημένος και εμείς είμαστε ακόμα πιο ευχαριστημένοι μαζί του...

    14  18 May 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Όλοι στην ίδια θάλασσα ταξιδεύουμε.Ο καθένας με διαφορετικό σκάφος.
    (ο Αντώνης είναι τόσο ευχαριστημένος με το σύστημά του που γελάνε και τα μουστάκια του)

    15  18 May 2012  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Ευχαριστω πολυ παιδια για τα καλα σας λογια.

    Σας ευχαριστω ολους που αποδεχθεικατε την προσκληση μου και με τιμησατε με την παρουσια σας

    Αισθανομαι πραγματικα τυχερος που σας γνωρισα.

    Θα ηθελα να προσθεσω και εγω οτι τα αψυχα μηχανηματα ειναι αυτα που ναι μεν ειναι η αφορμη των συναντησεων αυτων αλλα η καθαυτη ουσια ειναι η εσωτερικη αναγκη του καθε ενος για επικοινωνια η ανταλλαγη αποψεων και η παρεα.

    Τα μηχανακια σε γενικες γραμμες τα τοποθετω σε δευτερη μοιρα,η πρωτη ειναι οι διαπροσωπικες σχεσεις που δημιουργουνται μεταξυ μας και η αμιλλα που αναπτυσσεις ερχοντας σε επαφη με αξιολογους ανθρωπους.
    Καποιοι βεβαια δεν μπορουν να το αξιολογησουν σωστα και ........

    Οπως προαναφερατε λοιπον η κριτικη σε ενα ηχοσυστημα ειναι υποκειμενικη!

    Εαν σε ικανοποιει σταματας εκει,εαν οχι τοτε η στεναχωρια για τις λαθος επιλογες σου ειναι μεγαλη.

    Εγω θεωρω οτι "παιρνω" απο το συστημα μου αυτο που ειχα βαλει στο μυαλο μου οταν ξεκινησα να το στηνω.

    Ειναι αληθεια λοιπον αυτο που ειπε ο Πετρος "γελαν και τα μουστακια μου".

    Παντως στην επομενη συναντηση θα αναψω το συστημα απο το πρωι,εχω παρατηρησει και εγω και ο Κωστας (Παππας) οτι οταν δουλεψει καποιο 10ωρο πριν μαλακωνει αφανταστα,νομιζω εγεινε διακριτο και απο εσας παιδια.

    Για ακομη μια φορα λοιπον σας ευχαριστω.

    16  18 May 2012  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Μην ξεχασω!!Μανο τον δισκο με τους Κατσιμιχαιους μπορεις να μου κανεις μια κοπια σε cd? (εαν εχεις την δυνατοτητα).

    Πως επαιξαν ετσι βρε φιλε!!!

    17  18 May 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Και μερικές ακόμα φωτογραφίες από την μικρή μας παρέα στο σπίτι του Αντώνη

    18  19 May 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    19  19 May 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Και μια άποψη του συστήματος με τα πολλά γκάζια...

    20  19 May 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    21  19 May 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    μη μιλάτε ρε σεις... απολαμβάνω...

    22  19 May 2012  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Γαματο

    23  20 May 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλά Νίκο είδες φωτογραφίες που τραβάω... φυσικότατες

    24  20 May 2012  
 
page 2/15 rows 12/177 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 76ms (19 queries, 42ms)