Το "άστρωτο¨" συστημά μου

  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Markosm70 wrote:
    Γεια σας φιλοι της μουσικής
    Σας στέλνω μία φώτο από το σύστημα μου
    Για την μουσική
    τελικοί Mark Levinson 33H
    Προενισχυτής Krell PAM 3
    Ηχεία Β&W 801 S3
    Καλώδια Purist Audio Design
    Για το Home Cinema
    Ενισχυτης Cayin Spark DP12
    Bluray LG HR 550
    Ηχεία Monolite Reference
    Προβολέας Epson EH-TW3600
    Αυτά. Θα βγάλω και φώτο της εγκατάστασης για το Home theater η οποία είναι αξιόλογη με υλικά της Oelbach.
    Είμαι ακόμα στο στήσιμο και τακτοποίηση.....
    Ελπίζω να σας προξενεί ενδιαφέρον.
    Με εκτίμηση
    markosm70
    Συγχαρητηρια καταρχην για τον χωρο αφιερωμενο στην μουσικη,και στην απομονωση σου υποθετω.Ηθελα να σε ρωτησω πρωτα για τα ηχεια.Τα ειχες και προτιμησες να αλλαξεις τους ενισχυτες?Μηπως ειναι αυτα ο αδυναμος κρικος της αλυσιδας,και μια αναβαθμιση τους με καποιο νεωτερο της ιδιας εταιρειας αφου υποθετω σου αρεσει ο ηχος της,θα ειναι μια επομενη αγορα?
    13  20 Mar 2012  
  • Markosm70

    Markosm70

    Registered

    Γεια σου panelista
    Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου. Ο χώρος είναι το σαλόνι του σπιτιού μου. Ακόμα φτιάχνω γιατί πρόσφατα μπήκαμε. Τα ηχεία τα είχα και έχω να σου πω, πως είναι πολύ καλά και παίζουν καλύτερα και από τα ομοιά τους. Έχουν υποστεί βελτίωση και στο crossover και με τα Harmonix tabs τα οποία δουλεύουν χιαστί. Να φανταστείς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης επειδή το μετάνιωσε, μου πρόσφερε τα νέα 802 για ανταλλαγή.
    Ο κύριος Boethius Proprius όταν με είχε επισκεφθεί το 2002, αν θυμάμαι καλά, μου είχε πει: ¨πρώτη φορά ακούω τους δίσκους μου να παίζουν έτσι¨. Τότε το σύστημά μου ήταν στημένο στο σαλόνι των γονιών μου με διαστάσεις 8,5χ5,5χ2,8. Τα ηχεία απείχαν από τον πίσω τοίχο 2,83μ και από τους πλαϊνούς 1,1μ. Η εικόνα, το βάθος κλπ ήταν ...απερίγραπτα!!!
    Τώρα λοιπόν ξεκινάμε πάλι από την αρχή......

    14  22 Mar 2012  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Markosm70 wrote:
    Γεια σου panelista
    Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου. Ο χώρος είναι το σαλόνι του σπιτιού μου. Ακόμα φτιάχνω γιατί πρόσφατα μπήκαμε. Τα ηχεία τα είχα και έχω να σου πω, πως είναι πολύ καλά και παίζουν καλύτερα και από τα ομοιά τους. Έχουν υποστεί βελτίωση και στο crossover και με τα Harmonix tabs τα οποία δουλεύουν χιαστί. Να φανταστείς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης επειδή το μετάνιωσε, μου πρόσφερε τα νέα 802 για ανταλλαγή.
    Ο κύριος Boethius Proprius όταν με είχε επισκεφθεί το 2002, αν θυμάμαι καλά, μου είχε πει: ¨πρώτη φορά ακούω τους δίσκους μου να παίζουν έτσι¨. Τότε το σύστημά μου ήταν στημένο στο σαλόνι των γονιών μου με διαστάσεις 8,5χ5,5χ2,8. Τα ηχεία απείχαν από τον πίσω τοίχο 2,83μ και από τους πλαϊνούς 1,1μ. Η εικόνα, το βάθος κλπ ήταν ...απερίγραπτα!!!
    Τώρα λοιπόν ξεκινάμε πάλι από την αρχή......
    φαινεσαι ανθρωπος κατασταλαγμενος,που ξερει τι θελει,και τι κανει.Χαιρομαι που μπορεις και στηριζεις τις επιλογες σου,και δεν προτιμας ευκολοτερες λυσεις.Καλη συνεχεια.
    15  23 Mar 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το 800matrix είναι φοβερό ηχείο.Φυσικά η b&w βελτιστοποίησε την διάταξη αυτή αλλα ο μύθος παραμένει μύθος...

    16  23 Mar 2012  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    Φιλε μου γεια σου.....απο Κορινθο μερια ο Βλασης....
    Με δυο ωραια πλασματα εκανα καμπινγκ καποτε στην Κουρουτα και μπανια στην απιστευτη παραλια της....
    Στο δια ταυτα τωρα..στον ηχο σου...

    Κατι δεν γινεται φιλαρακι μου σωστα...επειδη ασχολουμαι με την B@W καμποσα χρονια (εχω το 802 Ν )θεωρω οτι πρεπει να ξεκινησεις απο το στησιμο των κτηνωδων ηχειων που εχεις.

    Δοκιμασε(ισως και να το εχεις κανει)να ανοιξεις τα ηχεια σου και ποιο συγκεκριμενα τα tweeters σου να ειναι λιγο ποιο δεξια και αριστερα απο το ματι σου --δηλαδη να μην τα βλεπεις απευθειας αλλα ποιο δεξια και αριστερα....ελπιζω να καταλαβαινεις τι σου λεω!!

    Με τους Mark Levinson φιλε μου τους συγκεκριμενους δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχεις εκτεταμενο και στακατο χαμηλο....καπου αλλου ειναι το προβλημα σου!!!

    Οπως επισης και κατι αλλο που το εζησα σε φιλο μου και ειχε τα ηχεια σου.....κατεβασε τα απο τις συγκεκριμενες βασεις--ειλικρινα--και αν εχεις τις δικες του ακιδες στηριξε τα επανω σε αυτες και να σου ερθει το tweeter περιπου στο υψος των αυτιων....και οχι 30 -40 ποντους που το εχεις ψηλοτερα.....

    περιμενω να ακουσω αποτελεσματα αν καποια στιγμη ασχοληθεις με αυτα που σου ειπα φιλαρακι!!!

    17  27 Mar 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ακολούθα τις συμβουλές του Βλάση και θα Κρελλαθείς!!!

    18  27 Mar 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Βλάσης is a check machine!

    19  27 Mar 2012  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    έχει applcatio ?

    20  28 Mar 2012  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Exxxx στ αμαξ MetricHalooooo???

    21  28 Mar 2012  
  • Markosm70

    Markosm70

    Registered

    Γεια σας και παλι

    Τωρα μπηκα στο forum μετά απο πολύ καιρό. Ευχαριστω για τις συμβουλες σας και ειδικά στον Βλάση.
    Θα κανω και μια προσπαθεια να τα κατεβασω απο τις βασεις τους.
    Παντως απο την απογοητευση των Mark Levinson δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ καθόλου.
    Μίλησα με εναν παλιό τεχνικο της εταιρειας που μου συστησαν και αλλοι και μου είπε οτι έχουν ξεραθει οι πυκνωτές... Με την Ιταλια που μιλησα μου ειπαν δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν ξεραθει.....
    Θα στειλω ενα email στην εταιρεια στην Αμερική να δουμε τι θα μου απαντήσουν.
    Μετά από το ακουσμα του Jeff Rowland μου φαίνονται ενισχυτάκια!!!!
    Θα κανω και αυτη την αλλαγη και θα σας πω.

    Να ειστε καλα

    22  3 May 2012  
 
page 2/2 rows 12/22 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 46ms (19 queries, 19ms)