Small and Simple

  • enalos

    enalos

    Registered

    Μετα την παραίνεση του Mikekan σας παρουσιάζω και εγω το σύστημα μου, αν και δεν έχω κάτι εξωτικό να παραθέσω. Η φιλοσοφία μου τείνει στην απλοτητα.

    Ο χώρος μου:

    1  4 Dec 2011  
  • enalos

    enalos

    Registered

    Για κάποιο λογο δεν μπορω να ανεβάσω φωτογραφίες. Βαζω το path στον δίσκο μου αλλα δεν εφανίζεται τίποτα. Κάποια πρόταση?

    2  4 Dec 2011  
  • planitismetal

    planitismetal

    Registered

    χμμμμμ... λοιπον, πας www.photobucket.com, ανοιγεις εναν λογαριασμο, ανεβαζεις τις φωτογραφιες σου και μετα θα σου εξηγησω τι πρεπει να κανεις... ευκολα πραγματα!!!

    3  4 Dec 2011  
  • enalos

    enalos

    Registered

    Thanks :-)

    4  4 Dec 2011  
  • enalos

    enalos

    Registered

    Το σύστημα, ηχεία Focal Micro Utopia Be

    Προ - Τελικός Conrand-Johnson CT5, LP70S


    Αναλογική πηγή: Kuzma StabiS/StogiS, Benz ACE, Minimax (phono stage)



    Ψηφιακές πηγές:
    1. CD Player Hegel CDP-4A MK2
    2. Digital Streamer Linn Akurate DS, Media Server RipNAS/dBpoweramp, Netgear switch/router, Samsung Galaxy Tablet as console.



    Καλώδια: Interconnect Nordost Frey, Speaker Nordost Heimdall


    5  4 Dec 2011  
  • enalos

    enalos

    Registered

    Και λιγο μεγαλυτερες φωτο


    6  4 Dec 2011  
  • planitismetal

    planitismetal

    Registered

    Τίποτα το εξωτικό... δίκιο έχεις... με κάτι παλιοConrand-Johnson και ένα Kuzma του πεταματού!!!!!!!!!!!! Τι άλλο να πει κανείς???????????????????????

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΙΛΤΑΤΕ!!! ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!!

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ!!!!!!!!!

    7  4 Dec 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Ρε αρχηγέ αυτό είναι το "τίποτα το εξωτικό"??
    Εγώ περίμενα ολοκληρωμένο AIWA με τα λεγόμενα σου.

    Μια χαρά σύστημα είναι και θα το ζήλευαν πολλοί.

    Να είσαι καλά και να το χαίρεσαι.

    Άκου "τίποτα το εξωτικό"... είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι...(Αστερίξ)

    8  4 Dec 2011  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Πολυ ομορφο συστημα!

    Ολα τα λεφτα πρεπει να ναι το πλατω!!

    Μπραβο!

    9  5 Dec 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Ωραιος ο νεος
    Πολυ καλο και τακτοποιημενο

    10  5 Dec 2011  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Πολύ ωραίο σύστημα από κάθε άποψη. Καλές ακροάσεις! Κλασσικός o συνδυασμός utopia με CJ, νομίζω ταιριάζουν γάντι.

    11  5 Dec 2011  
  • enalos

    enalos

    Registered

    Ευχαριστώ! Για να απαντήσω στο τι θα ήθελα να αλλαξω και τι μου αρέσει θα ξεκινήσω απο το τελευταίο.

    Το τελευταίο μου προτζεκτάκι αφορούσε computer audio, ξεκίνησα να το ψάχνω σοβαρά πριν απο 2 χρόνια με τις πιο κάτω απαιτήσεις:
    1. Δεν θέλω υπολογιστή (με την μορφή που ξέρουμε) στον χώρο ακρόασης, τον έχω συνδιάσει με δουλειά.
    2. Το σύστημα θα πρέπει να είναι λειτουργικό και αξιόπιστο. Δεν θέλω να παλεύω με προγράμματα, συνδέσεις και πρωτόκολλα. Θέλω να ακούω μουσική.
    3. Θέλω η ποιότητα του ήχου να είναι τουλάχιστον εφαμιλλη του CD player που έχω σε CD format και φυσικά καλύτερη σε HiRes.

    Μετά απο αρκετή έρευνα κατέλειξα στην πρόταση της Linn. Ενα κουτί που είναι αποκωδικοποιητής και DAC και δέχεται την ψηφιακή πληροφορία μέσω Ethernet. To συνδίασα με το ripNAS, που είναι ένας server με ψύκτρες αντι ανεμιστήρες (θόρυβος γαρ), διακριτική εμφάνιση (δεν θυμίζει υπολογιστή) και τρέχει windows home server, dBpoweramp για ripping και streaming. Τέλος για έλεγχο του συστήματος επέλεξα ένα μικρό tablet (τα μεγάλα μου θυμίζουν υπολογιστή) ή εναλλακτικα το iPhone.

    Το συμπέρασμα σε σχέση με τους στοχους:
    1. Δεν αισθάνομαι οτι έχω interaction, ουτε οπτική επαφή με υπολογιστή. Done
    2. Μετα απο κάποια αρχική προσπάθεια για στήσιμο (όχι τίποτα εξαιρετικό) το σύστημα είναι απροβληματιστο. Στα δύο χρόνια είχα μόνο ένα bug που κατέλειξε σε scrach install. Σημαντικό πλεονέκτημα για όσους έχουν μεγάλες συλλογες CD (έχω πάνω απο 2500), το αυτόματο ripping. Βαζω το CD στο ripNAS και αυτο το διαβάζει, το ριπάρει, τσεκάρει την ακρίβεια του ripping στο internet, κατεβάζει τα metadata, και σε περίπου τρία λεπτά είναι ετοιμο για παίξιμο. Σε δύο χρόνια πέρασα 600 CDs χωρίς να το καταλάβω. Απροσδόκητο πλεονέκτημα η εύκολη αναζήτηση με την οποία ανακαλύπτεις κρυμενα διαμαντια στην συλλογή σου, που τα είχες ξεχάσει. Done
    3. Το πιο σημαντικό, ποιότητα ήχου. Η Linn ισχυρίζεται οτι η ποιότητα ακόμα και σε CD format είναι καλύτερη απο τα CD players. Εγώ δεν είδα αισθητή διαφορά σε σχεση με το Hegel σε CD format. Εκει που τα παίζεις νομίζοντας οτι ακοούς αλλο σύστημα είναι με τις HiRes (96/24, 192/24) ηχογραφήσεις, πραγματικά τσιμπιέσαι μήπως ονειρεύεσαι. Done :-)

    Η κατάληξη είναι οτι πρακτικά έχω καταργήσει το CD player.

    Τωρα τι θα ήθελα να αλλαξω. Τα ηχεία έπαιζαν σε μικρότερο χώρο και τωρα θα ήθελα κατι παραπάνω σε ένταση. Επι πλέον είχαν επιλεγει με τελικο τον MV-60s της Conrand Johnson που είχε αισθητά πιο mellow χαρακτήρα που κάποιες φορές αναπολώ, ειδικά σε οχι τόσο καλές ηχογραφήσεις, ο LP-70s δεν κρύβει τιποτα.

    Αρα επόμενο project ηχεία, φυσικά αφού βρω τα χρήματα και αφού πείσω το έτερον ήμιση :-(

    12  5 Dec 2011  
 
page 1/2 rows 12/22 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 63ms (19 queries, 24ms)