Η ψυχοθεραπεία μου! (#3)

  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    μεγαλο ελλατωμα οντως....

    25  25 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Μπράβο ρε Γιάννη, ωραία πράγματα !!!!

    26  25 Nov 2011  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!
    Όλοι είστε ευπρόσδεκτοι με το ανάλογο βέβαια τίμημα...
    Συμβουλές για να γίνει το καλό ,καλύτερο!
    Και όσο για τα μεζεκλίκια, αφήστε τα πάνω μου(θα σας ταίσω τόσο
    που θα μου βγάλετε το σύστημα το καλύτερο του κόσμου!!!!!.
    Επειδή ο φίλος μου ο mikekan που ζήτησε λίγα λόγια για το πως
    έφτασα μέχρι εδώ , θα ξεκινήσω λέγοντας πως "εν αρχή"(πριν 5 χρόνια περίπου) συμβίωνα με sonus faber,classe και esoteric.
    Όλα καλά και όλα ωραία, μέχρι που η ανίατη ασθένεια της αναβάθμισης με χτύπησε αλύπητα.Συμπτώματα δεν αναφέρω μιας και όλοι λίγο ή πολύ, την έχουμε περάσει ή την περνάμε ακόμα.
    Έτσι μιά ωραία πρωία,όλα στην σέντρα!
    Στην συνέχεια ακούω τα tidal.Ενθουσιάζομαι και τελικά οι Γερμανοί με κερδίζουν( ξέρω...κάπως περίεργο ακούγεται αυτό,
    σήμερα ,με όλα αυτά που συμβαίνουν)
    Στην high end της Αθήνας το 2010, ακούω για πρώτη φορά τα CAT. Πολύ καλός ήχος και τεράστιες δυνατότητες οδήγησης.Όταν μαθαίνω ότι τα φέρνει, ο καλός μου φίλος DOLFON τότε το όνειρο γίνεται με την βοήθειά του και πραγματικότητα.Για το τέλος άφησα την πηγή,το dac της emmlabs.Αρκετά γνωστή πιστεύω και δικαίως ανάμεσα στα πολύ καλα dacs(βέβαια θα το άλλαζα άνετα με ένα vekian) αν τα πράγματα στην αγορά, ήταν λίγο διαφορετικά...
    Όσο για τις μουσικές μου προτιμήσεις θα έλεγα ότι έχουν να κάνουν με την jazz χωρίς βέβαια να αποκλείω κανένα είδος μουσικής.

    27  25 Nov 2011  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    geopolitis wrote:
    ωραια ηχεια εχεις βρε...
    και μια απο τις καλυτερες λαμπες στον πλανητη για συνοδεια...
    το μονο ελαττωμα του συστηματος σου ειναι οτι δεν παιρνει πολυ upgrade χα χα χα!!!

    Παίρνει, παίρνει...

    28  25 Nov 2011  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    kotsidisjohn wrote:
    πωπωπω μπραβο ρε φιλε τι απιστευτο συστημα!!!
    μ αρεσει παρα πολυ η CAT, και ο προ πρεπει να ναι πολυ πολυ καλος!!!
    Τινταλακηδες ειστε πολλοι τελικα ε????????
    πες μου κατι..σκεφτομουν για το m2tech... πες μου εντυπωσεις με κ χωρις αυτο στην αποδοση σου..
    ευχαριστω!

    Γιάννη με το hiface evo,εκμεταλλεύομαι την καλύτερη σύνδεση
    (κατα τον κατασκευαστή του dac) που είναι η optical st.
    Δεν έχω δοκιμάσει άλλο κονβέρτορα,όμως όταν παίζω απευθείας απο την usb του dac ,το αποτέλεσμα είναι πολύ πιό φτωχό.

    29  25 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    johnVO wrote:
    Γιάννη με το hiface evo,εκμεταλλεύομαι την καλύτερη σύνδεση
    (κατα τον κατασκευαστή του dac) που είναι η optical st.
    Δεν έχω δοκιμάσει άλλο κονβέρτορα,όμως όταν παίζω απευθείας απο την usb του dac ,το αποτέλεσμα είναι πολύ πιό φτωχό.

    Γιάννη όταν ακους από το emmlabs dac2 μέσω st (όχι όμως με το ομόσταυλο transport αλλά με άλλη πηγή) αυτό σημαίνει ότι δεν τρέχει ο αλγόριθμος του Meitner MDAT για μετατροπή του pcm σε 2 * dsd upsampling !!!

    Αυτό συμβαίνει γιατί (και έχω email από την emm για αυτά που γράφω) όταν χρησιμοποιείται οποιαδήποτε άλλη είσοδος εκτός της st (2*optical,coaxial,AES/EBU,usb) πρώτα τρέχει ο MDAT και μετά ο dac, ενώ στην περίπτωση της st που την έχει αποκλειστικά για σύνδεση με το transport της emm, όπου στην περίπτωση αυτή ο MDAT τρεχει στο transport, και στην st είναι κλειστό το κύκλωμα του mdat στο dac !!!!

    Αυτό σημαίνει ότι δεν ακούς το emm με το μεγάλο του πλεονέκτημα που είναι η μετατροπή του pcm σε 2*dsd !!!!

    30  25 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    To oποίο δηλαδή ισχύει μόνο για ακρόαση από το ΕΜΜ transport?

    31  25 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    άντε πάλι απ' την αρχή...

    Tι θα πει 'η καλύτερη μετατροπή'??? το καλύτερο μαγείρεμα λέω εγώ...

    Όταν ξεκίνησε η ιστορία με τα 'κατεβαστά' ταυτόχρονα άρχισε και η ιστορία όσον αφορά στο μέσον που θα τα έπαιζε... τότε άρχισε και το πανηγύρι με τους κατασκευαστές...

    Η λέξη της μοδός ήταν τότε το 'bit perfect' που αποδείχθηκε φούμαρα...

    γιατί?????

    διότι τα chips που παίζουν bit perfect είναι ελάχιστα... τα εξής δύο... το philips 1543(άντε και το 1541)... Τα οποία philips 154Χ είναι α) αρχαία και έχουν πολύ θόρυβο(γι αυτό και τα βάζουν με τις 12κάδες παράλληλα) και β) πολύ φθηνά...ντζάμπα δηλαδής...

    Ξέχασαν λοιπόν όλοι το bit perfect και επανέσκυψαν στο ωραίο και χαϊδευτό των ώτων oversampling, διότι τι να το κάνεις το bit perfect, όταν φθάνοντας στο dac τα data μαγειρεύονται και από bit perfect γίνονται bit tourlou...

    Για να πούμε και την αλήθεια, όσον αφορά στο oversampling, υπάρχουν πολύ πιο προηγμένα chips που το εξυπηρετούν και παίζουν πολύ καλά, με λόγους s/n παρασάγκας καλύτερους από τα philips 154Χ...

    Άρα έχουμε να διαλλέξουμε... κλασσικό τρόπο με bit perfect red book αναπαραγωγή, θόρυβο, αστάθεια, ελάχιτες επιλογές... η μαγειρεμένα όμορφα στ' αυτάκια μας τραγουδάκια???

    αυτά... μη με τσιγκλάτε για να μην τ' ακούτε... και μην ακούω για μαγειρικές μεθόδους των δάτα με 27 καλώδια στη σειρά και 82 μετατροπείς... και σορρυ στον John για το off topic!!!

    32  25 Nov 2011  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Μανο , λιγο τρελλαμενο σε βλεπω με τα ψηφιακα ε??Χαχαχα!!!!

    33  25 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    μα εντελώς!!!

    34  25 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Tι Bet Perfect transport ρε φίλε, δεν υπάρχει bit perfect transport, τα transport κάνουν χιλιάδες λάθη!

    Για τον Meitner μιλάμε φίλε, ξέρεις ποιος ειναι ο Meitner? Αν ακούς cd σήμερα το οφείλεις κατά πολύ σε αυτόν!

    35  25 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    δεν μίλησα για transport στο παρόν νήμα...

    αν θες να μιλήσουμε όμως για transports, σε βεβαιώνω πως σχεδόν όλα τα 'διαμάντια' που έχουμε στους σκληρούς μας(you know what i mean), έχουν γίνει 'extract' από cd 'transports' των 15 ευρώ και είναι απλά τέλεια!!!

    κάνε μόνος σου ένα πειραματάκι με το 'τζάμπα' αυτό προγραμματάκι...

    κάνε extract στο σκληρό δίσκο όσες φορές θέλεις από cd εμπορίου το ίδιο κομάτι... με διαφορετικά cd rom... και μετά α) έλεγξε το checksum του κάθε rip και β) σύγκρινέ τα μεταξύ τους με τον comparer που διαθέτει το προγραμματάκι αυτό... θα εκπλαγείς !!!

    και αν θες να το πας και παρακάτω, γράψε το cd και ξανακάνε την ίδια διαδικασία με το αντίγραφο... προσέχοντας απλά το rip offset του κάθε cdrom το οποίο μπορείς να καθορίσεις και μόνος σου...

    ....γιατί ωραία είναι τα παραμύθια και οι γκουρούδες, αλλά τα μαθηματικά δεν μπορεί να τ' αμφισβητήσει κανείς !!!

    36  25 Nov 2011  
 
page 3/27 rows 12/321 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 50ms)