Η ψυχοθεραπεία μου! (#24)

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    "Αντιπροσωπευτικό των συσκευών", "πάνω από 50% της πραγματικής τους απόδοσης", δεν νομίζεις ότι είναι λίγο γενικότητες όλα αυτά?

    277  3 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Ναι είναι αλλά αυτό είναι το νόημα μιας έκθεσης, να πάρουμε μία γενική αλλά αντιπροσωπευτική "εικόνα" των συσκευών, τα υπόλοιπα από κοντά όπως λέμε.

    278  3 Jan 2015  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Εγώ θα πάω στο (μίτινγκ) σπίτι του Μιχάλη αξύριστος... και επειδή μου αρέσει να στηρίζομαι σε επιχειρήματα... θα βγάλω φώτος πριν και μετά την ακρόαση!

    279  3 Jan 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πάντως καμια φορά είναι καλό πίσω απο τους χαρακτηρισμούς να βλέπουμε και αλήθειες έστω και απο άτομα που δέν συμφωνούν μαζί μας.

    Για παράδειγμα. Κάποιος που ακούει με ένα λαμπάτο σύστημα το οποίο rolloff άρει είναι λογικό να πεί οτι κάτι ξυρίζει όταν αυτό είναι φλάτ.

    Οπότε καμια φορά δέν είναι κακό να βλέπουμε ωμές αλήθειες πίσω απο απόψεις συν-ακροατών και να μήν τα ανάγουμε όλα σε "περιέργεια".

    Η δύναμη της συνήθειας είναι η μεταβλητή με το μεγαλύτερο συντελεστή αβεβαιότητας και καλό είναι να μήν το ξεχνάμε αυτο.

    280  4 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Το φλατ δεν ξυρίζει, είναι ισορροπημένο, απλά, αν κάποιος ακούει ρολ-οφ στις υψηλές συχνότητες από το σύστημα του και ακούσει φλατ μπορεί να του φανεί έντονο ή προβολικό. Ξυρίζει αυτό που παραμορφώνει.

    281  4 Jan 2015  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Η έκφραση ξυρίζει εκφράζεται μονο απο άτομα που δεν μπορούν να εξηγήσουν αυτο που ακούν οπότε υπάρχουν και πολλοί ορισμοί για το το σημαίνει.

    282  4 Jan 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    geno wrote:
    Το φλατ δεν ξυρίζει, είναι ισορροπημένο, απλά, αν κάποιος ακούει ρολ-οφ στις υψηλές συχνότητες από το σύστημα του και ακούσει φλατ μπορεί να του φανεί έντονο ή προβολικό. Ξυρίζει αυτό που παραμορφώνει.

    Εγώ ανέφερα μία μερίδα περιπτώσεων που χρησιμοποιούν την έκφραση αυτή και όχι όλους όσους την χρησιμοποιούν.

    Επίσης μήν ξεχνάμε οτι το φλάτ δέν είναι αρεστό. Στο μέσο ακροατή δίνει αίσθηση έλλειψης χαμηλών και "ξύρισμα" ψηλών.

    Έτσι κ αλλιώς η κουβέντα δέν έχει νόημα όταν όλα αυτά που συζητάμε είναι μετρήσιμα και απόλυτα μεγέθη.

    283  4 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    AlexD wrote:
    Για παράδειγμα. Κάποιος που ακούει με ένα λαμπάτο σύστημα το οποίο rolloff άρει είναι λογικό να πεί οτι κάτι ξυρίζει όταν αυτό είναι φλάτ.

    Alex,roll off δεν έχει το λαμπάτο σύστημα,αλλά η σχεδίαση.

    284  4 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Ο ήχος σε ένα σύστημα ακούγεται από τα ηχεία, αν αυτά λόγω σχεδίασης είναι ρολ-οφ έτσι πρέπει να παίζουν, οποιαδήποτε προσπάθεια να αλλάξει αυτό τεχνητά θα τα κάνει να παίζουν με παραμόρφωση, όσοι αρέσκονται στον φλατ ήχο απλά πρέπει να επιλέξουν και φλατ ηχεία.

    285  4 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ωραία είναι η κουβέντα βρε παίδες και η θεωρία αλλά ας αφήσουμε τον Γιάννη να τα στρώσει τα μηχανάκια να μας τα πει ο ίδιος τα πράγματα.. ίσως να τ' ακούσουμε κι εμείς κάποια στιγμή..

    286  4 Jan 2015  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Mikekan wrote:
    Η έκφραση ξυρίζει εκφράζεται μονο απο άτομα που δεν μπορούν να εξηγήσουν αυτο που ακούν οπότε υπάρχουν και πολλοί ορισμοί για το το σημαίνει.

    οποιος εχει ακουσειπχ monitor audio ξερει τι θα πει ξυρισμα,απλα από τα tidal περιμενα κατι άλλο, προφανως φταιει το στησιμο,αλλα για πειτε μου γιατι τα rocport και τα wilson δεν μασανε από στησιματα,και δεν θα αναφερθώ στα πανελ που και αυτά ειχαν προβλήματα.

    287  5 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Ποιά monitor audio; υπάρχουν μεγάλες διαφορές από σειρά σε σειρά.

    Αν λες για τα panel στην έκθεση δεν μου άρεσε κανένα (στην έκθεση!).

    288  5 Jan 2015  
 
page 24/27 rows 12/321 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 90ms (19 queries, 56ms)