παρακαλω τα φωτα σας...

  • tbone

    tbone

    Registered

    καλημερα στην ομαδα.
    Ζητω συγνωμη αν ειμαι σε λαθος θεμα αλλα δεν ηξερα που να γραψω καθως το ζητημα μου δεν ειναι ουτε για hi end αλλα ουτε για DIY.Γι αυτο και ειμαι στα εκτος.
    Θα ηθελα να εκμεταλλευτω για αλλη μια φορα τις γνωσεις σας και να παρω την αποψη σας για το εξης θεμα που με απασχολει, ελπιζοντας οτι θα βοηθησει και αλλους αναγνωστες του forum. Αγορα κεφαλοβελονας για το πικ απ μου.
    Βρεθηκε στα χερια μου πριν λιγα χρονια ενα παλιο πικ απ της VPI. χωρις βραχιονα. Ειναι ενα HW 19 MKIII.
    Προσφατα καταφερα και του εβαλα εναν unipivot βραχιονα που ειχα αγορασει επισης πολλα χρονια πριν. Εναν bluenote U3 signature.
    Εχω στην κατοχη μου και ενα phono stage cambridge audio cp2. Τα υπολοιπα μηχανηματα δεν χρειαζεται για την ωρα νομιζω να αναφερθουν.
    Ηθελα λοιπον τα φωτα σας για να συνδυασω αυτα τα τρια (χωρις να παρω δανειο απ την τραπεζα) διοτι δυσκολευομαι πολυ με τους τεχνικους ορους του καθε κατασκευαστη.

    Ευχαριστω
    θεοδωρος

    1  20 Nov 2019  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    η λύση είναι να επικοινωνήσεις με τον Κυριάκο Toptubes

    2  21 Nov 2019  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Αγαπητέ Θεόδωρε
    Να σου πω πρώτα απ’ όλα ότι το πικάπ σου είναι super και ας είναι παλιό και μπορεί να δεχτεί ότι βραχίονα σου αρέσει.
    Το είχα και εγώ πριν πολλά χρόνια, με παράλληλο βραχίονα Eminent Technology ET 2.5 και μετά με ένα Kuzma Reference.
    Ο βραχίονας Bluenote U3 signature, είναι και αυτός παλιός γνώριμος, καθώς τον έχω ρυθμίσει πριν χρόνια πάνω σε ένα πικάπ της ίδιας εταιρείας.
    Ο Bluenote U3 signature είναι βραχίονας μεσαίας μάζας (14g) και μπορεί να δεχτεί και κεφαλές κινητού πηνίου και κινητού μαγνήτη.
    Για κινητού πηνίου σου προτείνω, την Denon DL-103 και για κινητού μαγνήτη την Ortofon 2M Blue ή Red και την Shure M97XE.
    Οι κεφαλές επιλέχθηκαν από την περιοχή χαμηλών τιμών.
    Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι.

    3  22 Nov 2019  
  • tbone

    tbone

    Registered

    Κυριακο
    Ευχαριστω για την αμεση ανταποκρηση.
    Την red την αποκλειω γιατι την εχω και την δοκιμασα. Στο δευτερο συστημα μου παιζει καλα, με τον bluenote μου βγαζει πολλα μπασα.
    Τη 103 την εβαλα και γω στο ματι αλλα φοβαμαι το ταιριασμα με το phono
    και την λεπτομερια που θελει στις ρυθμισεις (μου παν πως εχει βιτσια).
    Την blue δεν την εχω ακουσει, ουτε την shure.
    Εχω ακουσει πολυ καλα λογια ομως και για τις δυο.
    Αυτη την στιγμη εχω βαλει πανω μια AT120e που σε αλλο πικ απ με ενθουσιασε. σε αυτο με ενοχλει,νιωθω τα hi hat vα μου τρυπανε το τυμπανο.
    Με αυτα που βλεπω στο διαδικτυο και διαβαζω δεξια κι αριστερα εχω βαλει στοχο δυο-τρεις λυσεις και ψαχνω καποιον να με αποτρεψει πριν κανω καμια γκαφα.
    Η μια ειναι οπως ειπες και συ η 103,
    η αλλη ειναι η ΑΤVM95SH
    Kαι η τριτη λυση ειναι να παρω μια jico sas για να βαλω στο σωμα της sumiko pearl που επισης εχω στην κατοχη μου.
    Ειμαι σε καλο δρομο αραγε? αξιζει να επενδυσω σε ακριβοτερη κεφαλη με αυτο το phono stage?
    Μηπως το phono που εχω ειναι ο αδυνατος κρικος και να βαλω προτεραιοτητα σε αγορα phono και οχι σε κεφαλη?
    Συγνωμη αν κουραζω.

    4  22 Nov 2019  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Κοίτα...
    Το Cambridge CP2 όπως και να το κάνεις είναι ένα εισαγωγικό Phono με ολοκληρωμένα... με τα phono θα έλεγα δεν υπάρχει τέλος και όσο καλύτερη κεφαλή έχεις τόσο καλύτερο phono χρειάζεσαι... για τις κεφαλές που μιλάμε, δηλαδή στην χαμηλή περιοχή το Cambridge μια χαρά είναι... το θέμα είναι ο βραχίονας που λόγω το ότι είναι unipivot θέλει πολύ προσεκτική ρύθμιση ιδιαίτερα στο azimuth γιατί είναι όπως όλοι οι unipivot "βάρκα γιαλό". Εάν έχεις την Ortofon Red τότε για να πας στην Blue θέλεις να αγοράσεις μόνο την βελόνα... έχουν την ίδια γεννήτρια... λέω ότι γενικά η Denon DL103 είναι εύκολη κεφαλή εάν δεν λάβεις υπόψη σου την πολύ χαμηλή της έξοδο...

    5  22 Nov 2019  
  • tbone

    tbone

    Registered

    Καλημερα και ευχαριστω για τις συμβουλες.
    Θα ξανα βαλω την 103 στα υποψιν.
    Μου κινει το ενδιαφερον γιατι δεν ειχα ποτε MC κεφαλη.
    Απλα τωρα βλεπω διαφορετικες εκδοσεις. 103d 103r, 103 mkII...

    6  24 Nov 2019  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 48ms (18 queries, 19ms)