Με αφορμη την μουσικη

  • scoup

    scoup

    Registered

    Η μουσικη οπως ισως κ καθε αλλο θεμα εχει διαφορετικες οπτικες κ προεκτασεις προκαλοντας διαφορα θεματα για κουβεντα οπως ωφηλει καθε μορφης τεχνης .
    Με αυτο σαν οδηγο κ την μουσικη ως προσεγγιση στην σταση ζωης μας ηθελα να πω δυο λεξεις πανω στο θεμα διοτι εχω την χαρα τελευταια να εχω ενα μουσικο δασκαλο που με εχει αγγιξει ουσιαστικα.
    Το ολο αυτο θεμα για το πως αρχιζει να αλλαζει η οπτικη μου στο θεμα μουσικη-ζωη θα ειναι λογικο να αναρωτηθω τι ενδιαφερει ενα φορουμ μιας κ το ζητημα ειναι προσωπικο.
    Ομως μιας κ το ACA δεν ειναι απλα μια σελιδα αλλα μια κοινωνια ανθρωπων που εξελισετε μεσα απο σχεσεις ετων κ φυσικα γεματες μουσικαρες ηθελα να το μοιραστω.

    Η ενασχοληση μου με την μουσικη μεχρι προσφατα ηταν ή καλυτερα ετσι θεωρουσα αρκετα εντατικη κ ουσιαστικη βαζοντας χωρις να το ξερω το θεμα ηχος,οργανο κ εντυπωσιασμος σε πρωτη μοιρα αφηνοντας ετσι το εξαιρετικα σημαντικο κεφαλαιο ‘’ακουω’’ κλειστο...!!!
    Οχι οτι δεν ακουω μουσικη αλλα κατα ποσο ΑΚΟΥΩ ουσιαστικα μουσικη κ αν η διαδικασια αυτη με εξελισει ως ανθρωπο ατομικα αλλα κ πως μπορω να επηρεασω θετικα τους δικους μου φιλους.

    Ετσι λοιπον παιζοντας μπασακι στο μαθημα ειχα την εντυπωση οτι παω καλα,οτι ειμαι σε μια ροτα καλη κ πρεπει να δουλεψω σε νεες τεχνικες κ τεχνασματα μεχρι που ηρθε ο κεραυνος την νεας οπτικης !!!
    Αφηνοντας το ηλ μπασο στην ακρη αρχιζει μια κουβεντα με τον δασκαλο μου για το τι ειναι ενα μουσικο οργανο τελικα κ κατα ποσο παιζει μουσικη.
    Για να μην κουραζω η καταληξη ειναι οτι κανενα οργανο δεν παιζει μουσικη,κανενα οργανο δεν εχει ηχο,κανενα οργανο δεν εχει ψυχη κανενα οργανο δεν εχει φωνη !!!!
    Ποτε μεχρι προσφατα δεν ειχα σκεφτει δομικα κ ουσιαστικα γιατι το ονομαζουμε μουσικο οργανο μεχρι που αρχισα να αντιλαμβανομαι το γιατι.Ενα οργανο ειναι ενα απλο ταπεινο μεσο για να εκφρασουμε μια ιδεα,μια σκεψη ,μια αντιληψη ,μια σταση ζωης.
    Υπο το πρισμα αυτο το δευτερο μερος της ολης θεωριας ειναι να εχουμε ιδεες κ να ακουμε οσο μπορουμε ουσιαστικα τα παντα γυρω μας.Να μπορουμε να κανουμε ενα βημα πισω κ να διαβαζουμε πισω απο τις λεξεις ενος φιλου πριν απαντησουμε.
    Να μπορουμε να ακουμε πισω απο τις νοτες μιας μουσικης για την πραγματικη ιστορια που θελει να πει ωστε να εχουμε τροφη για σκεψη κ εφοδια σε μουσικα ταξιδια.
    Ακομα κ οταν ακουμε ενα συστημα να αναρωτηθουμε γιατι παιζει με αυτο το υφος μουσικη,γιατι ο κατοχος εχεις αυτη την αποψη στο πως ακουγετε ενα ηχειο ,ποια ειναι η ιστορια που θελει να μας πει μεσω της μουσικης που τον αγγιζει.

    Κλεινοντας το μικρο αυτο κειμενακι ευχομαι να μπορεσα να περιγραψω ως εναν βαθμο το ποσο αρχιζω να αλλαζω ως εν δυναμη μουσικος,ανθρωπος,φιλος κ μελος της Ομαδα μας.
    Θα προσπαθησω να ΑΚΟΥΩ

    1  19 Jan 2017  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 43ms (18 queries, 19ms)