Μουσικος ή ακροατης...???

  • scoup

    scoup

    Registered

    link
    Σημερα διαβασα αυτο το μικρο αρθρο απο εναν μεγαλο Ελληνα μουσικο κ μπασιστα..!!!

    Το βρηκα εξαιρετικα ενδιαφερον ως ζητημα οπου ισως ανοιξει εναν ωραιο κυκλο κουβεντας εκτος Hi end σαν απολυτος ορος γυρω απο ενα συστημα.

    Η μουσικη υπαρχει για να την μοιραζουμε κ να μας ενωνει !!!

    1  14 Sep 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πολύ όμορφο άρθρο και πολύ καλός μουσικός... μάστορας
    Μπράβο Γιώργο

    2  14 Sep 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Εκπληκτικό άρθρο!!!
    Μερικά σχόλια από εμένα.
    1) Πράγματι ο έχων ασχοληθεί με μουσική "ακούει" διαφορετικά. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η μερική γνώση μουσικής δημιουργεί ένα αίσθημα μαθηματικής αποτύπωσης της μουσικής στο μυαλό. Δηλαδή βλέπεις νότες τις οποίες μπορείς να τις καταλάβεις όχι ως μία άναρχη μελωδία αλλα ως μουσικούς τόνους σε συγκεκριμένη απόσταση μεταξύ τους τους οποίους υπό συνθήκες μπορείς να τους αποτυπώσεις σε χαρτί.

    2) Μου κάνει εντύπωση πως γίνεται η μέταλ μουσική να διαθέτει τόσο φανατικό κοινό στους μουσικούς. Μία μουσική που δεν είναι μελωδική. Μία μουσική που θα έλεγα ότι της αρμόζει το noise signal ratio και όχι η κλασική μέτρηση signal noise ratio.

    3) Στο τέλος του κειμένου ο συγγραφέας αναφέρει τις συνεργασίες του. Τα ονόματα είναι ποπ θα έλεγα μέτρια ως αδιάφορα. Κανα δύο να ξεχωρίσω. Όμως ως γνωστόν τα "μέτρια ονόματα" επιλέγουν τους καλύτερους συνοδούς. Πρώτος λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι οι Πλούταρχοι ... πληρώνουν. Ένας δεύτερος είναι ότι ο κάθε Πλούταρχος δεν ακολουθεί κατά γράμμα το πεντάγραμμο αλλα φρενάρει, ξεκινάει, γελάει στα μισά κτλ. Για να τον ακολουθήσει σε αυτή την αναρχία ένας μουσικός πρέπει να είναι πολύ ψηλού επιπέδου. SCOUP συμφωνείς?

    3  14 Sep 2016  
  • scoup

    scoup

    Registered

    AlexD καλημερα καλημερα...!!!!

    Για την metal δεν μπορω να πω διοτι ημουν κ παραμενω die hard οπαδος της ακομα κ σε ειδικα της μουσικα παρακλαδια.

    Ο μουσικος που εγραψε το κειμενο ειναι τρομερος jazzman θα σου στειλω να ακουσεις κ να εχεις μια πιο σφαιρικη εικονα πως παιζει.

    Τα μπουζουκια αν κ δεν εχω παιξει αλλα απο φιλους ενεργους μουσικους ξερω οτι ειναι φοβερα απαιτητικα διοτι εντελως απλουστευτικα να σκεφτεις οτι πρεπει να παιζεις εστω κ μια νοτα τοσες ωρες βραδυ ειναι αρκετο !!!

    Καλημερα σε ολους !!!

    4  15 Sep 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    ................................
    2) Μου κάνει εντύπωση πως γίνεται η μέταλ μουσική να διαθέτει τόσο φανατικό κοινό στους μουσικούς. Μία μουσική που δεν είναι μελωδική. Μία μουσική που θα έλεγα ότι της αρμόζει το noise signal ratio και όχι η κλασική μέτρηση signal noise ratio.
    ................................

    Για τον φίλο Άλεξ..

    το metal είναι προέκταση του ροκ, το οποίο είναι προέκταση του blues, το οποίο είναι προέκταση του gospel και της country, το οποίο είναι προέκταση της naif Αφρικάνικης και Αμερικάνικης μουσικής.. άρα έχει ρίζες, είναι original είδος και πολύ αρεστό, οι δε μουσικοί από τα metal συγκροτήματα είναι οι περισσότεροι πολύ μεγάλης κατάρτισης και γνώσης, αυτό απαντά και στην ερώτηση γιατί το metal έχει φαν έμπειρους μουσικούς..

    τώρα για το θέμα της μελωδικότητας, είναι διαφορετική η αντίληψη που έχει ο καθένας μας γι αυτήν.. είναι γνωστό ότι οι metal μπαλάντες αλλά και πολλά "σκληρά" melal τραγούδια είναι εξαιρετικά δείγματα "λυρικής" μουσικής, μάλιστα πολλές φορές metal συγκροτήματα έχουν συνεργασθεί με μεγάλες συμφωνικές ορχήστρες σε εξαιρετικά μουσικό αποτέλεσμα..

    μιλώντας προσωπικά, θα έλεγα ότι προτιμώ 1.000.000 φορές την καλή metal μουσική και τις metal μπαλάντες, από πολλές γλυκανάλατες ελληνικές και ξένες παραγωγές και μουσικούς, που πολλοί απ' αυτούς οχυρωμένοι πίσω από την κουρτίνα του "έντεχνου" μας έχουν πλημμυρίσει με κάθε είδους βλακεία.. (όπως πχ την κα Μποφίλιου να τραγουδά το "δίχτυ" ή τον κο Μαχαιρίτσα να τραγουδά "είσαι τόσο αστείο μορτάκι, σου αλλάζω και το μηχανάκι".. κάπως έτσι τέλος πάντων..)

    5  15 Sep 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    scoup wrote:
    Τα μπουζουκια αν κ δεν εχω παιξει αλλα απο φιλους ενεργους μουσικους ξερω οτι ειναι φοβερα απαιτητικα διοτι εντελως απλουστευτικα να σκεφτεις οτι πρεπει να παιζεις εστω κ μια νοτα τοσες ωρες βραδυ ειναι αρκετο />Καλημερα σε ολους !

    Αυτό είπα και εγώ στο προηγούμενο πόστ. Ουσιαστικά όσο και αν φαίνεται περίεργο τα μπουζούκια είναι μία καλή "προυπηρεσία" για κιθάρα / μπάσα κτλ...

    6  15 Sep 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τα μπουζούκια είναι μεγάλο σχολείο, έχω αρκετούς φίλους μουσικούς που από ανάγκη είχαν στραφεί στα μπουζούκια ειδικά παλιά εκεί κοντά στα 90'ς που είχε και καλά νυχτοκάματα.. όλοι μου έλεγαν το πόσο απαιτητικό ήταν το σχήμα σε πολλά μαγαζιά όπου πολλές φορές έβγαζαν τα απωθημένα τους αλλά μάθαιναν και πολλά παίζοντας με μαέστρους - μουσικάρες..

    7  15 Sep 2016  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 81ms (18 queries, 49ms)