Ποιο το νοημα του Σκακιου....???

  • scoup

    scoup

    Registered

    Καλημερα σε ολους τους φιλους κ φιλες του ACA.

    Ενα φιλος μου με συναντησε κυριακη νωρις το πρωι στη σταση του λεωφορειου κ με εκπληξη με ρωτησε που παω τοσο νωρις.Απαντησα οτι παω να παιξω τον καθιερωμενο αγωνα σκακιου οπως καθε κυριακη.

    Ο φιλος γελασε κ με ρωτησε τι διαφορετικο εχει να σου μαθει το σκακι κ παιζεις τοσο συχνα???
    Με αφορμη την ερωτηση του φιλου μου θυμηθηκα μια καταπληκτικη ιστορια ηθους κ ανωτερωτητας που συνεβει αρκετα χρονια πριν σε ενα παγκοσμιο τουρνα στο οποιο συμμετειχαν ολες οι φιρμες της εποχης.

    Ο πρωταγωνιστης ειναι ενας πολυ μεγαλος παιχτης αλλα κ δασκαλος του σκακιου που ακουει στο ονομα Μilan Vidmar.

    O Vidmar λοιπον παιζει εναντιον του ΜΥΘΙΚΟΥ capablanca σε ενα τουρνουα παγκοσμιου επιπδου !!!!

    Ο Vidmar λοιπον καταφερε να εχει μια σιγουρα κερδισμενη θεση απεναντι στον ΜΥΘΟ οπως ανεφερα πριν capablanca με την εξης ομως ιδιαιτεροτητα.Ο χρονος που απομενει στο ρολοι του capablanca ειναι ελαχιστος ενω με την σειρα του ο Vidmar εχει σημαντικο πλεονεκτημα χρονου.

    Την στιγμη αυτη λοιπον ο capablanca ζηταει λογο αδιαθεσιας να παει στην τουαλετα με τον χρονο του να τρεχει.Η κατασταση υγειας του capablanca δεν ειναι καλη κ καθυστερει σημαντικα με αποτελεσμα να μενουν λιγα λεπτα στο ρολοι του κ να κινδυνευει να χασει απο χρονο!!!

    Τοτε συνεβει κατι αναπαντεχο που ειχε ως αποτελεσμα να σοκαριστει η κοινη γνωμη..!!!Ο Vidmar εγκατελειψε τον αγωνα παροτι ηταν κερδισμενος απεναντι σε ενα τεραστιο παιχτη λεγοντας οτι “πρωτα ειναι ο σεβασμος στον ανθρωπο κ μετα το σκακι” !!!!

    Για αυτο αγαπω το σκακι

    1  15 Feb 2016  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Great story, thanks for sharing!

    2  15 Feb 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Για τον φίλο Γιώργο.. Επιστήμονες ζητούν εθελοντές για ένα σκακιστικό πρόβλημα "κλειδί" για την ανθρώπινη συνείδηση..

    επιστήμονες από το Penrose Institute, ένα νεοσύστατο ερευνητικό ίδρυμα με έδρα στην Καλιφόρνια το οποίο ιδρύθηκε από τον διάσημο φυσικομαθηματικό Ρότζερ Πένροουζ, «επιστρατεύουν» ένα σκακιστικό πρόβλημα, ελπίζοντας πως θα τους βοηθήσει να ανακαλύψουν τι διαφοροποιεί την ανθρώπινη νόηση από την τεχνητή νοημοσύνη. Έτσι, ζητούν από εθελοντές να λύσουν το πρόβλημα, στέλνοντας τις απαντήσεις στο mail: puzzles@penroseinstitute.com.

    πηγή : www.naftemporiki.gr

    3  17 Mar 2017  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Καλημερα φιλος...θα το δω κ θα επανελθω αν εχω την λυση !!!

    4  17 Mar 2017  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Το καλλιτεχνικο σκακι (στημενα προβληματα) εχει τοσο μεγαλο ενδιαφερον οπου μπορει κανεις να το αναφερερει κ ως ενα ξεχωριστο κεφαλαιο στο παιχνιδι ή ακομα να ασχοληθεικανεις μονο με αυτο.

    Συνηθως αυτα εχουν μια κουφη λυση που δεν στεκει παντα σκακιστικα.
    Ομως εγω ως ανθρωπος-σκακιστης κ οχι μηχανη θα απαντησω οτι ειναι μια θεση ισοπαλη ανεξαρτητου χρωματος.

    Αν παιζουν τα Λευκα απλα παιζουν τον Ρουα σε λευκα τετραγωνα διοτι ο μαυρος ειναι σε φαση τσουκβαν(υποχρεωτικη κακκη κινηση, γερμανικος ορος) εχοντας μαυρο-τετραγωνο αξιωματικο.

    Τωρα αν παιζουν τα μαυρα ειναι παλι σε θεση τσουκβαν κ υποχρεωτικα παιζει μαυρο τετραγωνο αξιωματικο με τα λευκα πιονια σε λευκα τετραγωνα.

    Οποτε αν δεν παραβλεπω κατι ειναι ξερη ισοπαλια !!!

    Καλημερα

    5  17 Mar 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Και εμένα για ισοπαλία μου φαίνεται.

    6  17 Mar 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Βασικά αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής.
    Αν ήταν μάχη άνθρωπος με άνθρωπο τότε θα είχαμε το εξής
    α) Να συμφωνηθεί ισοπαλία
    β) Να κουνάν αενάως τα πούλια μέχρι να τελειώσει ο χρόνος κάποιου.

    Ο υπολογιστής όμως το ξέρει αυτό? Μπορεί να υπολογίσει ισοπαλία ή θα παίξει χωρίς κάποιο σκοπό?

    Γιατί ουσιαστικά η ισοπαλία είναι "κάτι" το αέναο παίξιμο δέν ξέρω που οδηγεί.

    7  17 Mar 2017  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 63ms (18 queries, 23ms)