New Audio Toys

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Αγαπητοί μου φίλοι.

    Ανοίγω αυτό το νήμα ώστε όποιος θέλει να γνωστοποιεί κάποιο καινούριο audio απόκτημα που αγόρασε, αντάλλαξε ή ακόμα και έφτιαξε μόνος του.

    1  11 Apr 2015  
  • kuros

    kuros

    Registered

    Μεγαλη χαρα εχω, την χαρμοσυνη τουτη μερα του Πασχα, να ξεκινισω να αναφερω μερικα απο τα προσφατος audio αποκτηματα μου,ελπιζοντας τουτο το νημα να τα παει τοσο καλα οσο του Petkef,που με μεγαλη χαρα επισης λεω οτι δεν εχω χασει ουτε σελιδα. Αγορασα λοιπον τα εξης. 1ον.-Το πικαπ Kuzma Stabi XL turntable & Air Line tonearm, 2ον.- Το cd transport combo με το δικο του dac,- Denon dp-s1. 3ον.-Τα ηχεια,. Fischer "Anthaeus", HighEnd Aktivlautsprecher. Πωλουνται αυτη την στιγμη στο audio-markt.de. 4ον.-Τον referens προενισχιτη της Αesthetix,- Τον Aesthetiix callisto eclipse. Tον προενισχιτη προσοχη δεν ειναι phono, τον πηρα μονο και μονο για τα συγγεκριμενα ful ενεργα ηχεια της Fischer.- Και τελος μια που ξυνομουν εφερα και 12000 βινιλια κλασικης μονο μουσικης απο Γερμανια. -Προς το παρον αυτα...

    2  12 Apr 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλώς τον.. που χάθηκες βρε Ody??
    για όλα μας έγραψες, για τα καλώδια δεν μας έγραψες..

    3  12 Apr 2015  
  • kuros

    kuros

    Registered

    Για σου ρε Μανο αρχηγε. Παω στοιχημα οτι με καταλαβες απο το μουστακι στη φωτογραφια. Και εισαι αρχηγος,αρχηγος τις τρελας ωσον αφορα τα καλωδια μια και το εθιξες αν αναλογιστω τις υλοποιησης των diy καλωδιων σου π.χ. και οχι μονο.Απλα δεν υπαρχουν. Τωρα αυτα που κατεχω εγω ειναι υλοποιησεις του van den hul. Tα van den hul the third mkii,- σε τρια διαφορετικα ζευγαρια, 60cm,- 1.50,- και 2 μετρων αντιστοιχα. Και τα -van den hul the first ultimate mkii,-σε αρκετα διαφορετικα ζευγαρια. Θα μπορουσε κανεις μετα απο τις συγγεκριμενες επιλογες μου,που αν και δεν εγιναν αστοχαστα,-ευστοχα να πει και,-Ανθρακας ο θυσαυρος???

    4  13 Apr 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    kuros wrote:
    Για σου ρε Μανο αρχηγε. Παω στοιχημα οτι με καταλαβες απο το μουστακι στη φωτογραφια....

    χαχα.. φτυστός είσαι βρε..

    καλορίζικες οι μηχανηματάρες σου.. ιδιαίτερα για το πικάπιον & τον βραχίονα, τι να πούμε τώρα.. όχι πως τα άλλα υπολείπονται αλλά πως να το κάνουμε, έχουμε μια λατρεία με τα αναλογικά..

    5  13 Apr 2015  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    καλημερουδια και χρονια πολλα.
    Μια ερωτηση , αν ειναι καινουρια ιδιοκατασκευη μπορουμε να την παρουσιασουμε;

    6  13 Apr 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    φυσικά βρε Τάκη.. ρίξε πράμα, το λέει καθαρά ο Κυριάκος κάτι που αγόρασε, αντάλλαξε ή ακόμα και έφτιαξε μόνος του..

    7  13 Apr 2015  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Λοιπόν αρχίζω και εγώ με ένα πικάπ που πέρασε πολύ καιρό στο εργαστήριο μου πριν τα καταφέρω τελικά πριν μερικές ημέρες να το ανεβάσω στο σύστημα μου...

    Πρόκειται για το Technics SL1100 που είναι προϊόν ανταλλαγής με άλλο μέλος του ACA.

    Όταν το παρέλαβα ήταν λειτουργικά σε εξαιρετική κατάσταση αλλά οπτικά είχε τα κουσούρια του.

    Αφού διαλύθηκε σε εξαρτήματα και ο φίλος Τάκης ανέλαβε την από βάθρων βαφή του και μετά την τοποθέτηση του βραχίονα Acos Lustre GST 1 και της κεφαλής JVC Z1 με βελόνα Jico SAS σας το παρουσιάζω...

    8  13 Apr 2015  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Δεύτερο απόκτημα πριν μερικές ημέρες που είναι και αυτό προϊόν ανταλλαγής είναι ο κορυφαίος Kuzma Air Line tonearm...

    Θα αντικαταστήσει τον ET2.5 που για μένα είναι από τους καλύτερους βραχίονες που κατασκευάστηκαν ποτέ αλλά τώρα πρέπει να πάει για πούλημα...

    9  13 Apr 2015  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Υπάρχει και τρίτο απόκτημα αλλά θα σας το πω σε μερικές ημέρες...

    10  13 Apr 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Αν μου επιτρέπεται ένα μικρό σχόλιο...

    Έχει αρκετά ενδιαφέρον η παρουσίαση του Κυριάκου σήμερα. ""Νέο"" πικάπ σχολής DD με "νέα" κεφαλή MM.

    Όταν κλείσει με τα συγκριτικά του θα επιθυμούσα την (επικαιροποιημένη) γνώμη του μιας και θεωρώ οτι έχει δοκιμάσει - ακούσει πάρα πολλά πικάπ / κεφαλές που ελάχιστοι απο εμάς είχαν τη δυνατότητα να ακούσουν / δοκιμάσουν.

    11  13 Apr 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    kuros wrote:
    Μεγαλη χαρα εχω, την χαρμοσυνη τουτη μερα του Πασχα, να ξεκινισω να αναφερω μερικα απο τα προσφατος audio αποκτηματα μου,ελπιζοντας τουτο το νημα να τα παει τοσο καλα οσο του Petkef,που με μεγαλη χαρα επισης λεω οτι δεν εχω χασει ουτε σελιδα. Αγορασα λοιπον τα εξης. 1ον.-Το πικαπ Kuzma Stabi XL turntable & Air Line tonearm, 2ον.- Το cd transport combo με το δικο του dac,- Denon dp-s1. 3ον.-Τα ηχεια,. Fischer "Anthaeus", HighEnd Aktivlautsprecher. Πωλουνται αυτη την στιγμη στο audio-markt.de. 4ον.-Τον referens προενισχιτη της Αesthetix,- Τον Aesthetiix callisto eclipse. Tον προενισχιτη προσοχη δεν ειναι phono, τον πηρα μονο και μονο για τα συγγεκριμενα ful ενεργα ηχεια της Fischer.- Και τελος μια που ξυνομουν εφερα και 12000 βινιλια κλασικης μονο μουσικης απο Γερμανια. -Προς το παρον αυτα...

    Αν τα υπολογίζω καλά επισκέπτομαι τον Οδυσσέα μία φορά το χρόνο - παρότι έχω αρκετά πιο συχνή τηλεφωνική επικοινωνία - και κάθε φορά βλέπω ένα (σχεδόν) άλλο σύστημα.
    Πιστεύω και ελπίζω οτι πλέον το σύστημα θα είναι ολοκληρωμένο σε αναλογικό και ψηφιακό επίπεδο.
    Την τελευταία φορά έπαθα πλάκα με το σαξόφωνο...

    Δέν ξεχνάω οτι σου χρωστάμε σχετική επίσκεψη με το Μάνο.

    12  13 Apr 2015  
 
page 1/3 rows 12/33 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 45ms (19 queries, 17ms)