Προτάσεις - Προσφορές - Ευκαιρίες... (#3)

  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    κορυφη οι Ραψωδιες! Μανο αν βρισκεις τιποτα καλο....τα θελω

    25  4 Sep 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ok.. Johnny boy

    26  4 Sep 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    αυτό το link δεν το παραθέτω σαν ευκαιρία, αλλά για να πάρουμε μια ιδέα πόσο κοστίζουν παρόμοια ΣΠΑΝΙΑ και ΑΡΙΣΤΑ υλικά για να κατασκευάσουμε ΥΠΕΡΥΨΗΛΗΣ ποιότητας καλώδια...

    AWG12 2MM Solid Core UPOCC 7Ν SILVER WIRE

    100 δολάρια τα 90 cm !!

    για να φτάξουμε με τέτοιο υλικό ένα ζευγάρι καλώδια μήκους 1,8 μέτρων για τα ηχεία μας, θέλουμε...

    8 μήκη δηλαδή 800 δολάρια η 640 ευρώ για το σύρμα...
    8 βύσματα ανάλογης ποιότητας, ας πούμε 8*60 = 480 ευρώ
    8 μέτρα καθαρό λεπτό τεφλόν για πρώτη μόνωση και ανάλογο παχύ για δεύτερη μόνωση συν ασημοκόλληση 80 ευρώ

    σύνολο δηλαδή 1200 ευρώ ΜΟΝΟ για τα υλικά !!!

    και αν θελήσουμε πιο μακριά καλώδια, απλά τη βάψαμε...

    27  5 Sep 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    άντε τώρα βρείτε μου εσείς την χαϊενδ εταιρία που κατασκευάζει καλώδια με τέτοια υλικά(μην μπείτε στον κόπο δεν υπάρχει), και αν τη βρείτε να μου πείτε πόσο θα πουλά αυτά τα καλώδια...

    οι λιγοστές εταιρίες που κατασκευάζουν καλώδια από UPOCC ασήμι(όπως η neotech) χρησιμοποιούν το πολύ μέχρι 20AWG πάχος(0.8cm), που κοστίζει πολύ φθηνότερα, ενώ το σύνηθες είναι να χρησιμοποιούν πολύ λεπτούς αγωγούς 24-28AWG στριμμένους για να εξασφαλίσουν το πάχος του καλωδίου...

    Βέβαια η εύκολη δουλειά είναι να ψωνίσεις χαλκό συνολικού κόστους 4 η 5 ευρώ, να τον τυλίξεις με όμορφη κάλτσα, όμορφα βύσματα, να βάλεις κι ένα κουτάκι πακτωμένο και αεροστεγώς κλεισμένο που να μη γνωρίζει κανείς τι έχει μέσα και να το πουλάς 2-3 χιλιάρικα... Μ'αυτή την τιμή σίγουρα θ' ακούγεται καλύτερα!!!

    28  5 Sep 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Kαι εγώ βρήκα ένα DAC με τα καλύτερα υλικά μέσα αλλά δεν ακουγόταν!

    29  5 Sep 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Δεν καταλαβαίνω ρε Μικέ τι θες να πεις... Τι σχέση έχει το DAC που είναι ενεργός συσκευή και η απόδοσή του εξαρτάται από 100% από παράγοντες όπως κυκλωματική σχεδίαση, επιλογή τσιπ, πολύμπιτη, μονόμπιτη, oversampling αρχιτεκτονική αποκωδικοποίησης, υλοποίηση κυκλώματος εξόδου, λάμπα η τρανζίστορ και πως ακύγονταν στ' αυτιά σου, με ένα καλώδιο που είναι ένα εντελώς απλό παθητικό στοιχείο...???

    30  5 Sep 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    To ότι είναι παθητικό στοιχεία δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται κάποια σχεδίαση.

    31  5 Sep 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Mikekan wrote:
    To ότι είναι παθητικό στοιχεία δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται κάποια σχεδίαση...

    σίγουρα... χρειάζεται σχεδίαση στο τι θα περιέχει το 'μαύρο κουτί', ποια 'μυστική μέθοδος' θα ακολουθηθεί στην πλέξη, η πόσες ώρες θα μείνει στο ψυγείο για... 'κρυοπηξία'... όλα αυτά είναι πάντα μυστικά...

    Γιατί αν είναι όλα καθαρά και ξάστερα, δεν μπορεί να πουληθεί ένα κάρο λεφτά, ούτε μπορεί ν' ακουσθεί καλά...

    32  5 Sep 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    αυτό το link δεν το παραθέτω σαν ευκαιρία, αλλά για να πάρουμε μια ιδέα πόσο κοστίζουν παρόμοια ΣΠΑΝΙΑ και ΑΡΙΣΤΑ υλικά για να κατασκευάσουμε ΥΠΕΡΥΨΗΛΗΣ ποιότητας καλώδια...
    AWG12 2MM Solid Core UPOCC 7Ν SILVER WIRE
    100 δολάρια τα 90 cm />για να φτάξουμε με τέτοιο υλικό ένα ζευγάρι καλώδια μήκους 1,8 μέτρων για τα ηχεία μας, θέλουμε...
    8 μήκη δηλαδή 800 δολάρια η 640 ευρώ για το σύρμα...
    8 βύσματα ανάλογης ποιότητας, ας πούμε 8*60 = 480 ευρώ
    8 μέτρα καθαρό λεπτό τεφλόν για πρώτη μόνωση και ανάλογο παχύ για δεύτερη μόνωση συν ασημοκόλληση 80 ευρώ
    σύνολο δηλαδή 1200 ευρώ ΜΟΝΟ για τα υλικά !
    και αν θελήσουμε πιο μακριά καλώδια, απλά τη βάψαμε...

    Μάνο ξέρεις ποιος φτιάχνει teflon κάλτσα σε διάφορες διαστάσεις;

    33  5 Sep 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Mikekan wrote:
    To ότι είναι παθητικό στοιχεία δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται κάποια σχεδίαση.

    Παρότι τα καλώδια ως γραμμές μεταφοράς ρεύματος και ενέργειας είναι ένα θέμα λυμένο εδώ και πολλά χρόνια...
    Έστω οτι χρειάζεται μία σχεδίαση.Πόση είναι αυτή και πόσο πρέπει να κοστίζει?

    Προσωπικά και οι DIY τιμές του Μάνου μου φαίνονται υπερ-υψηλές...

    34  5 Sep 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Δεν θα προσπαθήσω να σας αλλάξω γνώμη, ο καθένας πορεύεται σύμφωνα με τις εμπειρίες-ακούσματα-γνώσεις του, άλλοι φτιάχνουν άλλοι αγοράζουν. Φέρτε μου ένα καλώδιο που παίζει όπως αυτά που έχω να τα πουλήσω να ξεχρεώσω και δύο κάρτες που έχω.

    35  6 Sep 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Mikekan wrote:
    Δεν θα προσπαθήσω να σας αλλάξω γνώμη, ο καθένας πορεύεται σύμφωνα με τις εμπειρίες-ακούσματα-γνώσεις του, άλλοι φτιάχνουν άλλοι αγοράζουν. Φέρτε μου ένα καλώδιο που παίζει όπως αυτά που έχω να τα πουλήσω να ξεχρεώσω και δύο κάρτες που έχω.

    Οκ... αλλά το 'πως παίζει' ποιος θα το καθορίσει ??

    36  6 Sep 2012  
 
page 3/17 rows 12/197 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 50ms (19 queries, 20ms)